• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
SGK BAZI İLAÇLARI ÖDEME KAPSAMINDAN ÇIKARDI

 

SGK bazı ilaçları ödeme kapsamından çıkardı. Depresyon, mantar pomad, krem ve şampuanların kullanımına kısıtlama getirildi.

Mantar ilaçları, aile hekimleri ve diğer hekimler tarafından reçetelere en fazla 2 kutu yazılabiliyordu. Hasta vatandaş 6 ay boyunca bir daha hiç almamış olsa, aynı ilaç 6 ay sonra yazılsa bile artık sistem tarafından ödenmiyor.

Yeni düzenlemeye göre 6 aydan fazla depresyon ilacı kullananlar yeniden ilaç almak için psikiyatri uzmanına gitmek, 6 ayda bir kez dahi mantar ilacı alıp kullanmış olanlar da cildiye uzmanına gitmek zorunda. Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’nin haberine göre, Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, “Hem ülke ekonomisine hem de halk sağlığına zararı olacak bu düzenlemeler gözden geçirilmeli” dedi.

‘ERİŞİM ZORLAŞTI’

Saydan, daha önceden yurttaşın kullandığı mantar kremini, antidepresanlarını aile hekimi yazdığı zaman eczanelerden alabildiğini, yeni düzenleme ile bu ilaçlara ulaşımın zorlaştığını söyledi. Saydan, “Hem tedaviler devlete daha pahalıya mal olacak hem de bu hastalıkların oranında artış yaşanacağı için halk sağlığı olumsuz etkilenecek” dedi.

 Kaynak: www.abcgazetesi.com

 

  
517 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın