• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
“KUŞLARIN EKOSİSTEMDEKİ ÖNEMİ VE ÇANAKKALE KUŞLARI”

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde kent sohbetleri devam ediyor. Kent Müzesi’nin konuğu Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Uysal oldu.

“Kuşların Ekosistemdeki Önemi ve Çanakkale Kuşları” sohbetinde 5-17 Aralık tarihleri arasında Müzede açılmış olan Çanakkale’nin Kuşları sergisinin ardından gelen sorular cevaplandı. İbrahim Uysal’ın kendisini tanıtarak başladığı sohbette sürüngenlerle başlayan merakının kuşlara kayma sürecinin nasıl geliştiğini, kuş gözlem topluluğunu oluşturma amaçlarını paylaştı. Sergi ile beraber kentlilerin her gün gördükleri ama farkında olmadıkları kuşlara dair bir farkındalık yaratmak istediklerini, kişilerin bilinçli bir şekilde kuşları öğrendikleri takdirde korumaya yönelik girişimlerin daha da artacağı dile getirildi. Kuşların ekosistemdeki önemini örneklerle dile getiren İbrahim Uysal, kuşların yok olması ile karşılaşılabilecek sorunları paylaştı. Kuş popülasyonundaki azalmanın yaratacağı tehlikeler konuşulurken Türkiye genelinde ve Çanakkale özelinde popülasyondaki düşüşler grafiklerle desteklenerek sunuldu.


Türkiye’de 513 kuş türünün olduğunu Çanakkale’de bu kuş türlerinden 315’inin görülebilir olduğunu dile getiren İbrahim Uysal kurutulan göllerin sahip olduğu popülasyon hakkında bilgi sahibi olamadıklarını, Ece Gölü örneği üzerinden verdi. Zirai ilaç kullanımında köylünün bilinçlenmesi gerektiğinin altını çizerken yoğun ilaç kullanımının yarattığı sıkıntıları dile getirdi. Sunumunun sonuna doğru Çanakkale’de görülen kuş türlerinin fotoğraflarını da paylaştı. Kuş Gözlem Topluluğunun önemine de değinerek Çanakkale’de kuş gözlem topluluğunun daha da kalabalıklaşması gerektiğini, bu kalabalıklaşma sayesinde kuş popülasyonun korunabileceği vurgusu yapıldı. Sosyal medya hesaplarından meraklıların kendilerine ulaşabileceklerini söyleyerek, sorulara verilen cevapların ardından sohbet sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 22 Ocak 2020 Çarşamba saat 18.00’da Öznur Cencik ile “Masalların İnsanı Olmak” başlıklı sohbet gerçekleştirilecektir.

  
249 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın