• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
KİRAZLI ALTIN GÜMÜŞ MADENİ PROJESİNİN SAVUNUCULARINA BASİT SORULAR

Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar” Kirazlı Altın Gümüş Madeni projesinin savunuculuğunu yapan her kimse, bir vatandaş olarak basit sorular soruyoruz” başlığı ve yanıt gelmesi istemiyle o soruları sıraladı.

 

İŞTE O SORULAR

- Kaç hektarlık alanda ağaç kesildi ve ne kadar verimli toprak sıyrıldı?

- Bu verimli toprak nereye kondu? (görüntülü olsun)

- Atikhisar Barajı’nın uzun mesafeli koruma planını sınırları neresidir? Açıklayınız.

- Çanakkale halkına; tıraşlanıp, sıyrılan alanın dönüm miktarını 13 bine böldüğünüzde, dönüm başına kaç ağaç düştüğünü açıklar mısınız?

- Orman Müdürlüğü, GSMR verilmeden ağaç kesti mi?

- Mahkeme süreçleri devam ederken Sayın Valimiz neden ruhsat izni vermiştir?

- Kanadalı Alamos Gold bölgeden kaç ton altın ve gümüş çıkaracak? Devlet katlı payı net olarak ne kadardır?

(ÇED raporunda kazılar sonrası 495 bin ons altın ve 3 milyon ons gümüş üretimi gerçekleştirileceği yazıyor, biz devlet kazancının ne kadar olduğunu bilemiyoruz ‼️)

- ÇED’de Yığın liçi yöntemi kullanacağı açıkça yazıyor. Bazı yetkililer “kapalı konteyner” gibi bir ifade kullanıyor. Yetkililer açık, sade ve net bir dille siyanürün hangi yöntemle ayrıştırmada kullanacağını açıklarlar mı?

( Yığın liçi yöntemi; belirli bir boyutun altına indirilmiş altın ve gümüş içerikli cevher altı ‘geçirimsiz’ bir membran (yer örtüsü malzemesi) ile kapatılmış açık bir alanda yığılıyor. İçerisinde siyanür bulunan çözelti pompaları yardımıyla yığının üstüne sulama veya yağmurlama şeklinde veriliyor. Siyanür çözeltisi yığın içerisinden ilerlerken altın ve gümüş çözeltiye geçerek ‘ekonomik olmayan’ maddelerden yani yığın içinden ayrıştırılıyor.)

 

- ÇED raporuna göre bu projede açık alanda yığın liçi ile birlikte siyanür kullanılacağı açık bir şekilde ifade ediliyor ve madende günde 9 ton, yılda 3150 ton sodyum siyanür (NACN) kullanılacağı belirtiliyor.

Zenginleştirme işleminde siyanür haricinde yılda 455 bin litre de hidroklorik asit (HCL) kullanılacağı belirtiliyor. Bu doğru değilse, iddia ettiğiniz gibi kapalı bir yöntemle yapılacaksa, ihbar ediyorum, müdahale edin‼️

- ilk aşamada açık alanda yapılan siyanürlü yığın liçi cevher zenginleştirmesi için kullanılan kimyasallar, ikinci aşamada da maden üretimi/zenginleştirilmesi sonrası siyanür ve yoğun miktarda asidik kimyasal içerikli, yüz yıllar boyunca açık alanda duracak olan maden atıklarını hangi yöntemle Rehabilite edeceksiniz? Net, sade sözcüklerle açıklar mısınız?

- Siyanür ve kimyasal atık havuzunun bulunduğu bölge, birinci derece deprem kuşağında mıdır?

- Alamos Gold firmasının Meksika’da aynı yöntemle işletip, geride bıraktığı siyanür ve kimyasal atık havuzunda sızıntı olmuş mudur?

-Rehabilite edileceği iddia edilen alan, 5200 ton dinamitle patlatılacak. Balaban Tepesini de yerine koyacak mısınız ?

- 6 yıl sonra 26 bin ton siyanür, 40 bin ton zehirli ağır metaller ve toprak erozyonu, kapatılan dereler, yok olan bitki türleri, yaşam alanını terkeden hayvanlar kim tarafından ve hangi yöntemlerle yerine konacak?

 

- Şu an madende kaç işçi çalışıyor? 6 yıl sonra bu işçiler ne olacak?

- 6 yıl içinde (şimdilik) yeraltı kaynaklarının sömürmesi mi? Tarihi, mitolojik, endemik bitki çeşitliliği, yaban hayatı gibi sayılabilecek pek çok değeri barındıran alan mı? Hangisi değerli?

- 6 yıllığına asgari ücretle çalışmak mı? Yüzyıllarca tüm zenginlikleriyle yöre halkını, insanlığı doyuracak coğrafya mı?

- Bölgede bu şirketin diğer maden ruhsatları ( Çamyurt, Ağı dağı) Kazdağları’nın dışında mı?

- Kazdağları ve yöresinde kaç tane daha altın ve gümüş maden projesi var?

- Hangi yasa, “sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşama hakkı anayasal bir haktır” Anayasa maddesinin üstündedir?

Son olarak;

- Altın madeni işletmesi çabuklaşsın diye koşturan Dernek Başkanı meclis üyesi kim? Açıklar mısınız?

  
202 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın