• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
KENT MÜZESİ’NDE ‘KADIN VE MEDYA’ SOHBETİ

 

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde kent sohbetleri devam ediyor.  ÇOMÜ İletişim Fakültesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü öğretim üyesi Kemal Cem Baykal ile “Kadın ve Medya” başlıklı sohbet gerçekleştirildi. Görseller ve veriler ile desteklenen sohbette Kemal Bey kadının medya sektöründeki istihdamının oranlarına değindi.

 Kadına yönelik şiddet haberlerinin vahşice sergilenmesini etik değerler üzerinden sorgularken kadına yönelik şiddet haberlerindeki erkek şiddetini romantize eden yorumlamaları da örnekler üzerinden paylaştı. Kadının cinsel obje olarak satış amacı ile kullanılması, verilen haberlerin başlıklarının alakasız bir şekilde kadının bedenine yönelik olması, kullanılan kadın fotoğraflarının özel hayat mahremiyetine aykırı tutumları incelendi. Kemal Cem Baykal dilde yerleşmiş olan kadına yönelik aşağılayıcı tabirleri de paylaşırken kullanılan pek çok küfürün yine kadın üzerinden olduğunu, kullanılan dilin özellikle dikkat edilerek değiştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Basın yayın sektöründeki erkek egemen iş gücünün medyadaki pekçok haberin içeriğini oluşturan kadın üzerinden satış stratejisini oluşturduğunu, bilinçaltının dışa vurumu olan bu haberlerin önlenebilmesi için çalışılması gerektiğini dile getirdi. Pek çok önleyici kurumun var olduğuna değinirken bu kuralların uygulanabilir olmasının da önemine değindi. Kemal Cem Baykal çocuklukta yerleştirilen bazı cinsiyet rollerinin ileriki yaşlarda da kendisini gösterdiğini, diziler ve programlar ile de desteklenen bu rollerin cinsiyetlerin toplumdaki yerinin sınırlarını çizmek için yapıldığını belirtti. Sohbet, konukların verdiği örnekler ve konu hakkında yorumların paylaşılmasının ardından sona erdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 27 Mart 2019 Çarşamba saat 18.00’da Ahmet Kolkoparan ile “Eski Kent Fotoğrafları Okuma XIII” etkinliği gerçekleştirilecektir.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
63 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın