• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 35° 23°
KENT MÜZESİ’NDE MÜZİK DİNLETİSİ

Çanakkale Kent Müzesi'nde müzik dinletisi gerçekleştirildi. 11. Kent Dinletisini gerçekleştiren Çanakkale Kent Müzesi, şehrin yeni müzik gruplarından Glisemik İndeks'i ağırladı.

            Basta Barış Sezgi Açıkgöz, solo gitarda Mehmet Yağcı, vokal ve gitarda Azad Jalalov'dan oluşan

Glisemik İndeks canlı müziğe geçmeden önce kendilerini tanıttılar. Glisemikİndeks'in sözlük anlamını dinleyicilerle paylaşan solo gitarcı Mehmet Yağcı çok fazla karbonhidrat tüketildiğinde glisemik indeksimizin yükseleceğini ama sağlık açısından bunun doğru olmadığını yani glisemik indeksin düşük tutulması gerektiğini söyledi. Akustik performanslarda “congrudabalibani” adında bir Gürcü bası kullanan Barış Sezgi Açıkgöz dinleyicilerin pek de alışık olmadığı bu enstrümanı tanıttı ve aletin adını doğru telaffuz eden dinleyiciden bir istek parça alacaklarını söyleyerek küçük bir oyun ile geceyi neşelendirdi. 1 saatlik setin ilk yarısında daha çok slow parçalarla ilerleyen Glisemik İndeks dinleyicilerden olumlu tepkiler aldı. Parça aralarında dinleyici ile etkileşimde olan grup ilklerde kendi parçalarını yapmak için yola çıktıklarını ama şimdilerde çalmaktan keyif aldıkları parçalara kendi yorumlarını getirerek yola devam ettiklerini sözlerine ekledi. Ben E. King'in seslendirdiği Standby Me, John Lennon'danImagine gibi parçaların yanında Sovyet marşı Polyushka Polye gibi klasikleri de yorumlayan Glisemik İndeks Azerbaycanlı vokalistleri Azad Jalalov'un getirdiği doğru bir yorum ile seslendirdikleri bir Azeri türküsünün ardından geceyi sonlandırdı.

           

            Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi'nde 12 Aralık 2018 Çarşamba saat 18.00'da Yusuf Kartal ile "Çanakkale Muharebelerinde Batan Gemiler" başlıklı etkinlik gerçekleştirilecektir.

  
104 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın