• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
BÖYLESİ ACI ÖLÜMLER, İŞ CİNAYETLERİ YAŞANMASIN İSTİYORUZ


İDA Dayanışma Derneği açıklamasında  Çan 18 Mart Termik Santralı’ndaki patlama sonrası yaptığı açıklamada “Bizler, bu yörede yaşayan insanlar ne böylesi tedaviler için hastane kuyruklarında beklemek istiyoruz ne de tüm dünyanın vazgeçtiği atıl teknolojileri topraklarımızda barındırmak istiyoruz” denildi.

 

İDA DAYANIŞMA DERNEĞİ ÇAN 18 MART TERMİK SANTRALİNE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

05.11.2018 tarihinde meydana gelen patlama neticesinde 1 işçi hayatını kaybetti, 1 işçide ağır yaralı olarak Çanakkale Devlet Hastanesi’nde yoğun bakımda tedavi altına alındı.

Santrallerin kuruluş aşamasında yaratacakları çevre tahribatı nedeniyle  eylemler düzenlenmiş, düzenlenen ÇED raporlarının neden gerçekleri yansıtmadığı defalarca karar vericilere iletilmiştir.

Temiz Hava Hakkı Derneği , TEMA tarafından düzenlenen hava kalite raporlarında sağlıklı yaşamın sürdürülmesi için gerekli kritik değerlerin çoktan aşıldığı yer almaktadır.

Yapılan halk sağlığı çalışmalarında ilçede kanser vakalarının arttığı görülmekte, her sabah Çan’dan Bursa Tıp Fakültesi’ne direk otobüs hattı çalışmaktadır. Türkiye’de kaç ilçede bir ilçeden bir büyükşehirin tıp fakültesine düzenli sefer düzenlenmektedir?

Eylül ayında daha faaliyete geçmeden patlama yaşanan ODAŞ Termik Santrali ile ilgili bilgilendirme metni Çan Kaymakamlığı sitesinde aynı gün yayınlanırken, ölümlü kazanın olduğu 18 Mart Termik Santraliyle ilgili hala bir açıklama yoktur. Patlamanın nasıl olduğu, ölümün nasıl gerçekleştiği, yaralı hastanın yaralılık durumunun ne olduğuna dair yetkili kişilerin resmi bildirisi hala açıklanmamıştır.


Teknolojilerinin eski olduğu bu yöntemle üretim yapılamayacağının defalarca STK’lar tarafından dillendirilmiş olmasına rağmen uyarıları dikkate almadan santral açılmış ve yenilerinin projeleri hazırlanmıştır.

Hastaneler birimlerde tedavi gören kişi sayısını reklam nesnesi gibi gazetelere haber olarak iletmekte ve 6 ayda 3 bin kişiye  kemoterapi tedavisi uyguladıklarını ilan etmekteler.

Bizler, bu yörede yaşayan insanlar ne böylesi tedaviler için hastane kuyruklarında beklemek istiyoruz ne de tüm dünyanın vazgeçtiği atıl teknolojileri topraklarımızda barındırmak istiyoruz.  Hele de böylesi acı ölümler, iş cinayetleri yaşanmasın istiyoruz.

Kader, fıtrat, şehit gibi toplumsal inanç unsurlarını kullanarak, ölülerimizi yüceltip suçluyu sorgulamamayı kabul etmiyoruz. Sorumluların bir an önce sorgulanmasının  gerektiğini ve gerekli cezaları almalarını istiyoruz.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
123 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın