• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
2018 TROYA YILI “ADRAMYTTEION’DAN TROAS’A KAMPLI BİSİKLET TURU”

 

 

2018 Troya Yılı nedeniyle Burhaniye, “Ören/Adramytteion Antik Kenti Kültür Turizm ve Doğa Derneği” öncülüğünde organize edilen “Adramytteion’dan Troas’a Kamplı Bisiklet Turu”, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Burhaniye Kaymakamlığı, Karesi Belediyesi, Burhaniye Belediyesi, Ayvacık Belediyesi, Burhaniye Uygulamalı Bilimler Y.O, Burhaniye Ticaret Odası işbirliğinde ve Balıkesir iline, Edremit Körfezi’ne ait çeşitli bisiklet dernek, topluluk ve grupları ile gerçekleştirilecektir.

 

2018 Troya Yılı, ülkemizin kültür mirası konusunda kamuoyu farkındalığının arttırılmasına katkıda bulunmaktadır. Kültürel mirası öne çıkaran 2018 Troya yılı etkinlikleri içinde yer alan 2018 Troya Yılı “Adramytteion’dan Troas’a Kamplı Bisiklet Turu” nun temel amacı, Troya Antik Kenti’ni, Adramytteion Antik Kenti ile kutlamaktır.

 

27-29 Ekim 2018 tarihlerinde 2018 Troya Yılı “Adramytteion’dan Troas’a Kamplı Bisiklet Turu” adı altında kamp konaklamalı gidiş-dönüş şeklinde bir bisiklet turu yapılacaktır. Bisiklet turuna 165 bisikletli katılacaktır.  Bisiklet turunda 27 Ekim 2018 Cumartesi günü sabah 09.00’da Burhaniye Ören Meydanı’nda başlayarak, aynı gün içinde Altınoluk’da Antandros Ören Yeri ziyareti, Assos Anti Kenti ziyaretleri yapılıp, Assos Kadırga Koyu’nda bir gece çadırlı kamp konaklaması ve Çanakkale bisiklet gruplarıyla buluşma gerçekleştirilecektir. Kamp akşamı arkeoloji/felsefe/şiir söyleşileri, müzik dinletisi, belgesel film çekimi ve fotoğraf gibi bilim-kültür-sanat etkinlikleri ile devam edecektir.28 Ekim 2018 Pazar günü Assos’da sabah kahvaltısını takiben Adatepe Zeytinyağı Müzesi ziyareti ile Burhaniye- Ören’e geri dönülecektir. Tura katılan bisikletliler, 29 Ekim 2018 Pazartesi günü Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılarak geçit töreninde yer alacaklardır.

 

 

ETKİNLİĞİN AMACI

Çanakkale'de, Troya Antik Kenti'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne kabulünün 20'nci yıldönümü dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 Troya Yılı ilan edilmiştir. 2018 Troya Yılı, ülkemizin kültür mirası konusunda kamuoyu farkındalığının arttırılmasına katkıda bulunmaktadır. Kültürel mirası öne çıkaran 2018 Troya yılını kutlamak ve bu yılın etkinlikleri içinde yer alıp, Edremit Körfezi’ne adını veren ve Mysia Bölgesi'nin önemli antik yerleşimi olan Adramytteion Antik Kenti’nin tanıtılması amaçlanmaktadır.

 

NEDEN ADRAMYTTEION’DAN TROAS’A KAMPLI BİSİKLET TURU?

2018 TROYA YILI

ÖNEMLİ BİR KÜLTÜR ROTASI

DOĞASI HARİKA ve OKSİJENİ BOL

 DENİZ, DAĞ, ORMAN ve TARİH İÇ İÇE

YEREL HALKLA İLETİŞİM KURMAK MÜMKÜN

DOĞA DOSTU BİSİKLETLİLER İLE MOTİVASYON YÜKSEK

BÖLGENİN TANITIMINA ve İMAJINA KATKISI BÜYÜK

 

ETKİNLİĞİN ÖNEMİ:

Doğa ve kültür amaçlı etkinlikler, düzenlendikleri bölgeye yönelik turizm hareketliliğini sağlarken, bölge imajını güçlendirerek tanıtımını gerçekleştirmektedir. Dolayısıyla ev sahibi topluluklara kültürel, sosyal, çevresel ve ekonomik faydalar sunmaktadır. 2018 Troya Yılı “Adramytteion’dan Troas’a Kamplı Bisiklet Turu” ile hem Balıkesir ili, Balıkesir ili içerisinde yer alan Edremit Körfezi, Burhaniye hem de Adramytteion Antik Kenti’nin bisikletle tanıtımı önem arz etmektedir.

Tur esnasında çekilen BELGESEL FİLM ile tanıtım yapılıp, gelecekte de kültürel mirasın ve bisikletin akıllarda kalması sağlanacaktır. Bu tür sosyal/kültürel/sportif etkinliklerin devamlılığı açısından tanıtımın önemi vurgulanacaktır.

 

ETKİNLİK PAYDAŞLARI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Burhaniye Kaymakamlığı, Karesi Belediyesi, Burhaniye Belediyesi, Burhaniye Uygulamalı Bilimler Y.O  (BUBYO) ve Burhaniye Ticaret Odası, Ören-Adramytteion Antik Kenti Kültür Turizm ve Doğa Derneği, Balıkesir Bisikletliler Derneği (Babisd), Sır Kitapçı ve Kafe

 

ETKİNLİĞE KATILAN BİSİKLET DERNEK, TOPLULUK ve GRUPLARI

A-    BALIKESİR

Adramytteion Bisiklet Topluluğu (VELOADRA), 

Akçay Bisiklet Grubu (AKÇAYBİS)

AYVELO Ayvalık Bisikletlileri

Balıkesir Bisikletliler Derneği (BABİSD),

Balıkesir Üniversitesi Bisiklet Topluluğu (BAÜBİS)

BÖMÇED Pegasus Bisiklet Grubu

BUBYO Bisiklet Topluluğu (BUBYOBİSİKLET)

İda Bisiklet Grubu

B-    ÇANAKKALE

POBİST, Çanakkale Bisiklet Platformu, Eşpedal Çanakkale

C-    İZMİR

Pergamon Bisiklet Derneği

  
193 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın