• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 35° 23°
TUVALETE DEĞİL ÇÖPE…

 

2014 yılından bu yana hizmet veren Çanakkale Belediyesi Atıksu Arıtma Tesisi, kentin atık suyunu şehrin belli noktalarında bulunan pompa istasyonları vasıtasıyla toplayıp arıtıyor. Ancak özellikle tuvaletlere atılan katı atıklar başta pompa istasyonları olmak üzere kentin altyapı sistemlerine zarar veriyor.

 

Çanakkale Belediyesi’nden yapılan açıklamada şöyle denildi: “Evsel atık suyun içinde bulunmaması gereken ıslak mendil, ped, saç yumakları, bez parçaları gibi pek çok katı atık, atık suyun içinde pompa istasyonlarına gelerek pompaların çalışmasını olumsuz etkilediği gibi, bu istasyonlardan her gün kilolarca katı atık temizlenmek durumunda kalınıyor. Bu gibi atıklar nedeniyle kanalizasyon hatları ve pompalar tıkanıyor, bu tıkanmalar kentin sokaklarında koku oluşumuna da sebebiyet veriyor.

Öte yandan, Belediyemize ulaştırılan kanal kokusu, kanal taşması gibi şikâyetlerin büyük bir kısmının da kanalizasyon sisteminin doğru bir şekilde kullanılmamasından kaynaklandığı görülüyor.

Bu sebeple, tuvaletlere ıslak mendil, ped, saç, tuvalet kâğıdı gibi atıklar atılmamalı, bu atıklar için çöp kutuları kullanılmalıdır. Bu durumun önüne geçilebilmesi için umumi tuvaletler, işyeri, okullar, oteller, havaalanı ve askeri birlikler gibi toplu tuvaletlerin bulunduğu mekânlara, tuvaletlere atılmaması gereken malzemeler ile ilgili uyarı afişleri asılmalı, buralarda suya dayanıklı değil, suda eriyen tuvalet kağıtları kullanılmalıdır. Ayrıca okullarda öğrenciler bu durumlar için bilinçlendirilmelidir. Bilinmelidir ki, evsel atık suya karışarak gelen her türlü katı atık, kanalizasyon ve arıtmaya zarar vermekte, sistemin ekonomik ömrünü kısaltmaktadır”

  
252 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın