• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 9°
DENİZ KAPLUMBAĞLARINA İLK YARDIM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü arasında, Dardanos Yerleşkesine deniz kaplumbağaları için İlk Yardım ve Rehabilitasyon Merkezi inşaa edilmek üzere protokol imzalandı.

 

Protokol imza törerine, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, DKMP 2. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, DKMP Çanakkale Şube Müdürü Mevlüt Özyanık, Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (DEKUM) Müdürü Prof. Dr. Şükran Yalçın Özdilek katıldı.

 

Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, ÇOMÜ’nün bulunduğu bölgeye katkı sunan bir bilim kurumu olduğunu belirterek, “İşbirliğiyle önemli bir bilimsel çalışma merkezi daha oluşturuyoruz. DEKUM, Çanakkale Boğazı’nda yaralanmış ve tedaviye ihtiyacı olan deniz kaplumbağalarının tedavi edildiği çalışmaları yürütüyor. Ancak bunun daha kapsamlı ve sistematik hale gelmesi için bir işbirliği yapalım istedik. Ortaya böyle güzel bir proje çıktı. Bu kaplumbağaların hem izlenmesi hem de rehabilitasyonu için bir merkez oluşturulacak” dedi.

 

ÇOMÜ ile çalışma tecrübesi edindiklerini, Çanakkale'nin karasal ve içsular biyolojik çeşitliliği üzerine çalışma gerçekleştirdiklerini belirten DKMP 2. Bölge Müdürü Mustafa Bulut ise, “Deniz kaplumbağalarını izleme, rehabilitasyon ve bilinçlendirme çalışmalarının topyekün olacağı bir tesis yapacağız" diye konuştu.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
187 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın