• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 5°
SOMA DAVASINA ÇANAKKALE ‘DEN DESTEK

9 Ocak 2018 Salı günü  20. Duruşması yapılan ve devam eden Soma Davasına Çanakkale'den  destek için İda Dayanışma Derneği ve Tüm Emekli-Sen Üyeleri katıldılar.

İda Dayanışma Derneği adına, Pınar Bilir yaptığı açıklamada  şöyle dedi;”  Duruşma İşçi Ailelerinin avukatlarının konuşmalarıyla başladı. 17 Ekim 2017'de 19. Duruşma yapılmış ve mahkeme heyetinin tümünün değişmesi ve yeni heyetinde ilk duruşmada iş güvenliği uzmanına tutuksuz yargılama kararı vermesi davayı takip eden ailelerin, avukatların ve demokratik kitle örgütlerinin tepkisi çekmişti. Bu süreçten sonra aileleri yalnız bırakmama adına değişik illerden destek mesajları bildirildi ve bazı gruplar Akhisar'a giderek yürüyüşe destek oldu. İda Dayanışma Derneği üyeleri ve Tüm Emekli-Sen üyeleri 09.01.2018'de saat 9:00'da başlayıp 19:30'a kadar süren 20.Duruşma 67. oturumuna katılarak ailelerin avukatlarını dinlediler ve ailelerle iletişim kurdular.

Aileler için gönüllü avukatlık yapan tüm avukatların şirkete ders verir şeklindeki maden ocağı teknik bilgileri ve tüm hak ve hukuka sahip kararlı tutumları dikkat çekiciydi. Eynez maden ocağının sunulan plan görselleri sanık sandalyesinde oturan şirket üst düzey yetkilileri için bir eğitim niteliğindeydi.

Ailelerin avukatları bu kadar teknik bilgiyi içeren bir davanın sonuç aşamasına gelmesine yakın heyetin değiştirilmesini yanlış bulduklarını ayrıca karar için savcı mütealasının beklenmesinin boş bir zaman kaybı olduğunu dile getirdiler. Mahkeme heyetine büyük bir kararlılık ve bilgi donanımıyla tüm süreci yeni baştan anlattılar. Madenle ilgili teknik bilgi, mahkeme sürecinin işleyişinde görülen aksaklıklar, aileler ve avukatlara uygulanan siyasi ve psikolojik baskılar, sanıkların ve şirket avukatlarının aileler ve işçileri küçümser tavırları, içinde bulunan hukuksal zemine yönelik tüm ayrıntılar mahkeme heyetine iletildi.

Dava 17:00'den sonra ailelerin dinlenmesiyle devam ederek 19:30 da son buldu. 10.01.2018 de davanın 68. oturumuna devam edileceği kararıyla 67. oturumu kapatıldı”

(Dava ve oradaki sürece ilişkin İda Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyelerinden Pınar Bilir'in notlarından derlenerek oluşturulmuş haberdir. )

 

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv     
118 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın