• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
13° 9° 7°
“ 2018 TROİA YILI OLABİLİR”

1998 yılında Troia Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Listesine girmişti. Troia Antik Kenti’nin Unesco Dünya Mirası Listesine girmesinin 20. yılı olmasından dolayı sivil toplum örgütleri 2018’in “Troia Yılı” olmasını talep ediyorlar.

 

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) başta olmak üzere Çanakkale’de ki tüm STK’lar Ankara’da ziyaretlerde bulundular. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy ziyaret edilen kişiler arasında yer aldı.

 

Ziyaret hakkında değerlendirmelerde bulunan Turan, “Çanakkalemizin önemli kültürel mekanları arasında yer alan Troia Antik Kenti’nin Dünya Mirası listesine girmesinin 20. yılı olmasını önemsiyoruz. Bizler Çanakkalemizin her anlamda örnek şehir olmasını istiyor ve bunun için çalışmalar yapmaya gayret gösteriyoruz. Bu anlamda gerek Kültür ve Turizm Bakanımızla gerekse Müsteşarımızla görüşmeler yaptık. Kendileri de ‘2018’in Troia Yılı’ olmasına sıcak bakıyorlar” dedi.

 

Troia’nın Çanakkale ve Türkiye tarihi kadar, dünya  için de kıymetli değerlerden biri olduğunu belirten Turan, “Esnafımız ve Çanakkalemiz için önemli bir karar olacak.Tarihe şahitlik eden Çanakkalemizin kültür mirasının korunması ve yaşatılması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu konuda Bakanlığımız ve ÇTSO Turizm Komitemizle istişareli bir şekilde ilerleyeceğiz. Çanakkalemiz marka kent olma yolunda emin adımlarla ilerliyor” dedi.

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      163 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın