• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
15° 16° 7°
UMUTLA, MÜCADELEYLE…

Büro Emekçileri Sendikası Çanakkale Yönetim Kurulu Basın Açıklamasında “2016 yılına baktığımızda 2017 için umut beslememiz çok daha fazla anlam kazanıyor. 15 Temmuz darbe girişimi ve ardından iktidarın saldırıları 2016 yılını çok da iyi hatırlamayacağımızı gösteriyor. OHAL süreciyle birlikte saldırılar pervasızca sürüyor” denildi.

 

Büro Emekçileri Sendikası Çanakkale Yönetim Kurulu Basın Açıklaması

 

İnsan kalabilmenin en temel yolu ‘umut’. Her zaman olduğu gibi 2017’yi de umutla karşılıyoruz. Düşüncesiz bir toplamın ‘Müslüman noel kutlamaz’  saçmalıklarını bir kenara koyup, yeni yılı dini bir içerikle değil, sadece ve sadece yeni yıl olduğu için dostlarımızla, ailelerimizle aynı sofrada kutluyoruz.

2016 yılına baktığımızda 2017 için umut beslememiz çok daha fazla anlam kazanıyor. 15 Temmuz darbe girişimi ve ardından iktidarın saldırıları 2016 yılını çok da iyi hatırlamayacağımızı gösteriyor. OHAL süreciyle birlikte saldırılar pervasızca sürüyor.

1923 Cumhuriyeti’nin kazanımı olan laiklik, aydınlanma, temel insan hakları ve işçisiyle memuruyla emekçilerin hakları hızla törpülendi ve törpülenmeye devam ediyor. Bunların her birine ‘yeni’ etiketi yapıştırılıyor. ‘Yeni’ kelimesi çoğu zaman insanlarda güzel ve ümitvar hisler uyandırır. Ancak ülkemizde, özellikle de son zamanlarda neyin önüne ‘yeni’ konduysa aslında eskiyi, karanlığı, gericiliği hatırlatır hale geldi.

Laiklik, aydınlanma, insan hakları, işçinin memurun emekçinin hakları… Bunlar iktidara ağır gelen yükler. İnsanların insanca yaşama hakkı altında eziliyorlar. Çalışma hakkı, iş güvencesi yok edilip yerine işverenler ve patronlar için cennet haline gelen bir ülke yaratılıyor. Kamuda çalışma güvencesine saldırmaları da bu yüzden. ‘Memur yatıyor’ çığlığını en fazla yandaş gazeteler atıyor. Ancak yeni memur alımlarındaki torpillere hiç biri ses çıkarmıyor. Kamuda iş güvencesi ortadan kalkarsa biliyoruz ki hakkıyla, alın teriyle kamuda iş sahibi olmuş ama iktidarın memuru olmayan çalışanların işine son verilecek. Yerine kanun, yönetmelik tanımayan iktidarın memurları getirilecek. Biz bunlara ‘Osmanlı memurları’ diyoruz. Bunların hepsinin sadece çalışma hakkının değil, yaşama hakkının bile padişahın eline olduğu; yasaların değil padişahın sözünü dinleyen, din, dil, cinsiyet ayrımı yapmadan halka hizmet veren değil Padişahın tebaasına hizmet veren memurlar olduğu, olacağı şimdiden kanıtlanmış durumda.

Bizler umutluyuz.

Bu ülke topraklarından, insanından alıyoruz bu umudu.2016 yılındaki karanlığa, gericileşmeye ve kazanımlarımızın yok edilmesine rağmen 2017’de emekçiler için daha güzel bir ülke yaratma umuduyla mücadelemizi sürdüreceğiz.

Hoş geldin 2017!

Paylaş |                      Yorum Yaz - Arşiv      275 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın