• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
ÇANAKKALE NİŞANELİ ATATÜRK PORTRESİ

Eserin satışından elde edilen gelirin tamamının ise Darülaceze Vakfı Başkanlığı’na bağışlanacağı belirtildi. Çukurcuma Müzayede Evi tarafından Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilen Karma Eserler Müzayedesi’nde Atatürk’e ait önemli belgelerden Osmanlı saray dönemi eserlerine, 18.yy’dan kalma Edirnekari aynadan Avrupa antikalarına kadar yüzlerce eser satışa sunuldu. Müzayedeye koleksiyonerler yoğun ilgi gösterdi.

 

Müzayedede açılış fiyatı belirtilmeyen ve teklif usulü satışa sunulan Atatürk’ün taş baskı portresi 7 bin 500 TL'ye Ali Naim Arnas tarafından satın alındı. Atatürk’ün Sultan Vahdettin’in yaveri olduğu dönemde yapılan 38 cm x 53 cm ölçülerindeki taşbaskı portresinde yer alan madalyalar dikkat çekti. Boynunda azizi nişanı, sol tarafta mecidi nişanı, sağ tarafta hamidi nişanı, sağ altta ise Çanakkale nişanı olan portrede, Arapça ‘Milletinin kurtarıcısı anlamına’ gelen ‘Münci-i Millet Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretleri’ yazısı bulunuyor.

 

Atatürk'ün taşbaskı portresinin satışından elde edilen gelir, Çukurcuma Müzayede Evi tarafından Darülaceze Vakfı Başkanlığı'na bağışlandı. Çukurcuma Müzayede Evi’nin kurucusu Muzaffer Gültekin, “Bir önceki müzayedemizde Osmanlı’nın son döneminde şehit aileleriyle gazilere yardım amacıyla satılan asker temalı ipek mendili satışa sunmuş ve satıştan elde edilen gelirin yarısını, Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği’ne bağışlamıştık. 10 Kasım’da gerçekleştirdiğimiz müzayedemizin ise en anlamlı parçası Mustafa Kemal Atatürk’ün taşbaskı portresi. Eserin satışından elde edilen gelirin tamamını Darülaceze Vakfı Başkanlığı’na bağışlayarak böylesi anlamlı bir gündü hayırlı bir işe vesile olduğumuzu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Taş baskı porteyi alan Ali Naim Arnas ise, çok mutlu olduğunu söyledi. Arnas, “Ben aynı zamanda bir koleksiyonerim bu boyuttaki taş baskısının ilk defa çıktığını gördüm onun için almaya geldim. Ofisimde en güzel yerini bulacaktır.” diye konuştu.

 

Müzayedede teklif usulüyle satışa sunulan Atatürk’ün el yazısı mektubu ve bir telgrafı da Yılmaz Öztürk isimli koleksiyoner tarafından 11 bin liraya satın alındı.

  
775 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın