• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
MEYVE ÜRETİCİSİNİ YAĞMUR VURDU

Lapseki Ziraat Odası Başkanı Sadık Özdem, ilçede son aylarda yaşanan şiddetli yağışlar nedeniyle bazı bahçelerde meyve ağaçlarının kuruduğunu söyledi. 

Meyve ağaçları kuruyor

 

  Lapseki Ziraat Odası Başkanı Sadık  Özdem, ilçe merkezi, belde ve köylerdeki meyve ağaçlarında bu yıl kuvvetli yağışlar yüzünden kurumalar görüldüğünü belirtti.

     İlçe genelinde 2 milyon meyve ağacı bulunduğu bilgisini veren Özdem, "Yöredeki bazı meyve bahçelerinde yüzde 50'lere varan kurumalar oluştu. Hasar tespit çalışmalarını sürdürüyoruz" dedi.  Eski Lapseki Ziraat Odası Başkanı Eyüp Yılmaz da yaklaşık 50 dönüm meyve bahçesi bulunduğunu ve özellikle mart ile nisan aylarındaki kuvvetli yağışların, bahçeleri olumsuz etkilediğini dile getirdi. Üreticilerin bazı önlemler alması gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, "Her yıl böyle yağışlar olmuyor ama olduğunda da verim çağındaki ağaçlar kuruyor" ifadesini kullandı.  Meyve üreticisi Hasan Başak ise 700 meyve ağacının yüzde 10'dan fazlasının kuruduğunu anlattı.

 

Sırta dikim yapanlarda zarar yok

 

     Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Lapseki Meslek Yüksekokulu Bahçe Tarımı Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Engin Gür, bu yıl ilkbahar mevsiminin çok yağışlı geçtiğini ve killi topraklarda dikilen meyve ağaçlarında kurumalar görüldüğünü ifade etti.

     Bundan 3 yıl önce de benzer olayın yaşandığını hatırlatan Gür, "Üreticilerimizi sürekli 'sırta dikim' dediğimiz şekilde fidanlarını ekmeleri konusunda uyarıyoruz. Dünyanın birçok yerinde bu şekilde meyvecilik yapılıyor. Böyle dikim yapılsa zarar bu denli çok olmazdı" değerlendirmesinde bulundu.  Bu arada, bahçelerindeki meyve ağaçlarında kuruma olan üreticiler, motorlu testere yardımıyla bunları kesiyor.

     

  
934 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın