• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
29° 35° 23°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NE-ÇANAKKALE
15/11/2017


Kepez Beldesi’nde açılan Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nin kantin ihalesi 15 Kasım 2017 tarihinde yapılmış.

Kantinin bir gün önce açılmasına rağmen ihale bir gün sonra yapılmış.

Önce konuyu anlatayım…

Sosyal medyada yeni hastanede kantin ihalesinden önce kantinin açıldığı fotoğraflarla ortaya konulup, ihale ilanı da, kantinin bir gün sonra ihaleye çıkacak olduğunu kanıtlarcasına yayınlanınca; “Bu işte bir terslik var. Yeni hastanede dün açılan kantinin ihalesi bugün yapılacak” başlığı ile haberi yapıyor ve kamuoyuna duyuruyorum.

Sorun olacağını da sanmıyorum çünkü işim bu…

Haberi merak edenler aşağıdaki linki tıklayıp okuyabilir…

https://www.canakkalememleket.com/?Syf=18&Hbr=997915&/Kepez%E2%80%99de--hizmete-giren-Mehmet-Akif-Ersoy-Devlet-Hastanesi%E2%80%99nde--%C3%A7ay-oca%C4%9F%C4%B1-ve-kantin-ihalesi-bug%C3%BCn-(15-Kas%C4%B1m--2017)-saat-10.00%E2%80%99da-yap%C4%B1laca%C4%9F%C4%B1-ilan-edildi.-Ancak-kantini

Bir gün sonra…

15 Kasım 2017 Çarşamba günü Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü yerel gazetelere bir e posta gönderiyor. Kantin ihalesinin yapıldığı belirtilen açıklamada  vatandaşın mağdur olmaması için ‘geçici kantin’ açıldığı ifade ediliyor.

Önce açıklamayı okuyalım, sonra soralım…

Noktasına virgülüne dokunmadığım  gibi imla hatalarını da düzeltmediğim  Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü’nün haberimizden sonra yaptığı açıklamada şöyle deniliyor;

“Sağlık Bakanlığımıza bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarca, bünyesinde faaliyete geçirilecek olan büfe, kantin ve çay ocağı gibi yerlerin açılıp işletilmesi ve kiraya verilmesine ilişkin esas ve usuller belirlenerek Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinin Kantin İhalesi 15 Kasım 2017 tarihinde Gerçekleştirilmiştir.

Hasta ve hasta yakınlarına en iyi şekilde hizmet verme ve topluma karşı olan sosyal sorumlulukların bilincinde olarak hizmetler son hızıyla devam etmektedir. Yeni hizmet binasındaki konfor ve kalitenin yanında vatandaşlarımıza temiz ve modern bir hizmet sunmak amacıyla gerçekleştirilen kantin ihalesinde yüksek getiri ve kârlılıktan ziyade, kurum ve kuruluşlarımızın özelliklerinin dikkate alınarak, “kurumun huzuru, güvenliği, gizliliği, temizliği” gibi kriterlere öncelik verilmesi öngörülmüştür.

Hastanemizde tedarikçiler tarafından yapımı tamamlanacak olan kantinin açılış süresine kadar vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi için Çanakkale 18 Mart üniversitesi ile geçici olarak kar amacı gütmeyen kurumlar arası bir protokol yapılmıştır. Bu protokol sayesinde ihale sonucu Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde hizmete girecek olan kantinin açılışına kadar geçici olarak bu kantin vatandaşlarımızın mağduriyetini giderecektir.

Hastane baştabiplerince büfe, kantin ve çay ocağında satılan ürünlerin kalite ve satış fiyatlarının bizzat denetlenerek, hijyen kurallarının en ince ayrıntısına kadar uygulanması için gerekli düzenlemeler yapılarak vatandaşlarımızın bu hizmetten faydalanması sağlanacaktır”

 

Ne güzel bir açıklama…

Vatandaşın mağdur olmaması için kar amacı gütmeyen kurumlar arası bir protokol yapılıp geçici kantin oluşturmak.

Soralım:  Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü’nün kamu yararına olan bu hizmeti, diğer  hizmetlerinde olduğu gibi niçin yerel basına e posta ile duyurulmadı da, kantin ihalesinden önce kantinin açıldığı haberinden sonra  ‘zaten öyle değil böyleydi’ tarzı duyuruldu?

Neden?

Geçici kantin diye adlandırılan kantin  ihaleyle alınan kantinin hizmete gireceği tarihe kadar  kar amacı gütmeyen kurumlar arası protokole göre hizmet vereceğine göre  pet su kaç lira olacak? Kar amacı yok ya ondan sordum.

Soruları daha da çoğaltabilirim fakat niyetim bir kurumu yıpratmak değil emin olun. Kamu yararına olan konu zamanında ‘geçici kantin oluşturduk’ şeklinde açıklanmış olsaydı nedense(!) vatandaşımızın hep aklında kalan ‘yandaşlara peşkeş çekilir’ zihniyeti de kırılmış olacaktı bence.

Şimdi siz istediğiniz kadar ‘öyle değildi böyleydi’ deyin size sorarlar sayın Çanakkale İl Sağlık Müdürü ;

“Neden daha önce açıklamadınız da haber yayınlanınca açıklama yaptınız?”

Kızmak, darılmak yok madem kamu yararına, ben de kamu yararına yazıyorum.

Bu vesile ile;  liyakat esası ile müdürlük yapanlara saygılarımı sunarım…

Gerisi zaten bilndiği gibi kamu yararına…

Not:  Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü açıklamasındaki “Çanakkale 18 Mart üniversitesi” ifadesi yanlıştır. Doğrusu “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi” dir. Ayrıca “Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinde” ismi özeldir ve şöyle yazılır “Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde

Tekrar saygılarımı sunarım…

 924 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

23 HAZİRAN’DAN SONRASI - 16/06/2019
31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından ekonomistler, odalar, borsalar seçimin tamamlandığı bundan sonra ekonomiyi ön planda ele almanın zamanı olduğu çağrısında bulundular
AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ? - 16/05/2019
Duymamış gibi yaparsan ‘sağır sultan’ derler kızarsın. ‘Yazmak kamuoyunu bilgilendirmek lazım, görevim bu’ dersin; ‘Sen mi kurtarcan memleketi’ derler, daha da ileriye gidersen bi güzel eskitirler. Sorarsın, cevap vermezler... Onlar hep mutluluğun
KATİL AYAĞA KALK! - 20/04/2019
Konu, Çanakkale yerel basınına tüm görüşlerle birlikte yansıdı.
MEMLEKET SEVDANIZ YERİN DİBİNE BATSIN - 29/03/2019
İlayda Sevinç'in cansız bedeni, yapılan incelemenin ardından Ezine Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı…
NEDEN O HABERİ YAPMIŞIM? - 24/03/2019
Eleştirinin genel tanımını okuduktan sonra bu sözlerine pişman olacağını bildiğim AKP’li hanımefendiye yazarak, hakaret etmeden sesleniyorum.
YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
 Devamı