• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 34° 23°

Cemal Oral

Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
SARIKLI,SAKALLI POLİS SKANDALI
04/08/2017

 

 

Cübbeli, sarıklı,sakallı…

Ne şeyh,ne şıh ne de derviş…

O Çanakkale’nin Bayramiç İlçesinde görevli bir polis…

Çanakkale 4 Ağustos 2017 Cuma günü işte bu skandal ile çalkalandı.

Konu ile ilgili yapılan haberler ve ayrıntılar skandalın boyutlarını daha da büyüttü.

Google’da  ‘Polis’ yazın bakın ilk sırada ne çıkıyor?

Haber ve ayrıntılarına beraber bakalım…

“İstanbul’dan 5 ay önce Çanakkale’ye atanan Kuraner Erbaş, iddiaya göre disiplinsiz davranışlarıyla dikkati çekti. Sakal uzatıp sarık taktığı belirtilen Erbaş, sağlık kontrolüne gönderildi, ancak göreve devam edebileceği raporu üzerine Bayramiç Emniyet Müdürlüğü’nde MOBESE sistemi takip görevine verildi”

Yani bu sakallı cübbeli polisin varlığını en azından özlük dosyasından da olsa Bayramiç Emniyet Müdürü de biliyordu… Bilmemesi mümkün değil çünkü 5 aydır personeli ve de MOBESA sistemi takip görevine verilmiş.

Sonra…

Bayramiç’ten dün( 3 Ağustos Perşembe günü)  görevli olarak Çanakkale’ye gönderilen resmi plakalı polis otosuna Kuraner Erbaş da amirlerinin haberi olmadan bindi. Yolda sarıklı ve sakallı Kuraner Erbaş’ı polis otosunun direksiyonunda gören bir vatandaş,155 Polis İmdat Hattı’nı arayıp, ihbarda bulundu.

Hem amirlerinin haberi olmadan biniyor hem de resmi aracı kullanıyor…

Hayırlısı…

***

Çanakkale Emniyet Müdürlüğü ekipleri, yolda Kuraner Erbaş’ın içinde bulunduğu ekip otosunu durdurdu. Kimlik kontrolü sonucu Kuraner Erbaş’ın polis memuru olduğu anlaşıldı ve yanındaki polis de bunu doğruladı. Çanakkale Emniyet Müdürlüğü, olayla ilgili Bayramiç Kaymakamlığı’nı bilgilendirdi.

Bayramiç Kaymakamı Ramazan Kendüzler, hakkında bir süre önce soruşturma başlatıldığını söylediği sarıklı ve sakallı polis Kuraner Erbaş’ı,açığa aldı. Kendüzler, polis memurunun ikinci kez sağlık kontrolüne gönderileceğini söyledi.

 

Açığa alınmakla olay bitmedi…

Polis Kuraner Erbaş, açığa alındığını ve yeniden Çanakkale’ye sağlık kontrolüne götürüleceğini anlayınca bu sabah Bayramiç Emniyet Müdürlüğü önünde polis otosunun direksiyonuna geçip sarıklı ve sakallı fotoğrafını çektirdi. Erbaş, bu fotoğrafı Facebook’taki sayfasına koyup "Kılık kıyafet Yönetmeliğine aykırı davranmak suçundan açığa alınmış bulunuyorum. İlanen duyurulur. Hayırlı Cumalar" paylaşımında bulundu.

Sosyal medyada o fotoğraf milyonlarca kez görüntülendi…

***

Çanakkale Emniyet Müdürü Celal Sel, olayda ihmali bulunanlarla ilgili gerekli incelemenin başlatıldığını söyledi. Sel, "Olay dün ortaya çıkınca gerekli soruşturmayı başlattık ve Bayramiç Kaymakamlığı’na bilgi verdik, açığa alındı. Yeniden sağlık kontrolüne gönderilecek. Gereken yapılacak" dedi.

5 aydır Bayramiç ilçesinde görevli polisin sakallı cüppeli durumu dün ortaya çıkmış. Daha önce bilinmiyormuş mu? Yani sarıklı, sakallı polis sağlık kontrolü için Çanakkale’ye gelmese ve de vatandaşlar onu 155 polis hattına ihbar etmeze o kişi görevine bu şekilde devam mı edecekti?

Ben mi yanlış anlıyorum…

Devlette esas olan devamlılıktır ve gereken yapılır. Şimdiye kadar da hep gereken yapılmıştır emin olun…

“Başlatılan soruşturma 3-5 günde tamamlanır” (Bu cümleyi bilerek kullanıyorum)

Bayramiç Kaymakamı Ramazan Kendüzler de açığa alınan polis Kuraner Erbaş’la ilgili soruşturmayı yürütmek üzere müfettiş istendiğini söyledi.

Müfettiş gelir konu aydınlanır ve gereken yapılır…

Peki ya; mesleğin itibarı?

‘Bir çürük elma’ denilip geçiştirilebilinir mi bu konu?

3-5 gün bekleyelim bakalım neler olacak?

***

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına, Atatürk ilke ve inkılâplarına anayasada ifadesi bulunan Türk milliyetçiliğine sadakatle bağlı kalacağıma Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını milletin hizmetinde olarak, tarafsız ve eşitlik ilkelerine, bağlı kalarak uygulayacağıma, Türk milletinin, milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyip, koruyup bunları geliştirmek için çalışacağıma, insan haklarına ve anayasanın temel ilkelerine dayanan, milli, demokratik, laik bir hukuk devleti olan, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarımı bilerek, bunları davranış halinde göstereceğime namusum ve şerefim üzerine ant içerim” deyip görevini yapan polisimize Allah kolaylık versin, görevini ihmal edip  mesleğin itibarının tartışılmasına neden olanların da Adalet cezasını versin..Paylaş | | Yorum Yaz
515 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HALİ PÜR-MELAL’İMİZ… - 05/07/2018
Soğan,patates… 24 Haziran seçimi, vatandaşın geçimi… Dolar dütşer mi, yoksa yükselir mi? Kimin cebi dolar, kiminin cebi zaten Dolar… Kimin cebinden alıp kime verirsin?
YANGIN VAR - 11/06/2018
Dolar konusundaki ekonomi uzmanlarının görüşlerini kamuoyuna aktarıp ‘aman dikkatli olun’ çağrısı mı yapsam… “Yangın var’ başlığına uygun düşmem için…
‘TAMAM’ LANDI MI? - 31/05/2018
Seçim dönemine girdik gireli hangi anlatımın doğru hangi anlatımın yanlış olduğuna karar veremez oldum.
AF OLMAYA - 08/05/2018
Ülkemde her kesimde adalet aranıyor. İktidarın temsilcileri haricinde ‘Adalet’ kavramı sık sık gündeme getiriliyor.
YOK DİYORLARSA VARDIR - 19/04/2018
24 Haziran’da Türkiye seçime gidiyor… Bir kez daha ‘hayırlı olsun’ diyelim
AK PARTİ’DE İŞLEM TAMAM MI? - 05/04/2018
Önce atama ile gelen sonra Başbakan Binali Yıldırım’ında katıldığı AK Parti İl Kongresi’nde kendi yaptığını söylediği liste ile seçilip partisinde Türkiye’nin tek kadın il başkanı olan Yeşim Karadağ 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde istifa etti
DOĞRUSUNU ÖĞREN - 04/03/2018
Hiç lafı dolandırmadan, edebi yönünü ön plana almadan net bir yazı yazacağım. Net olmayan sadece
‘AYRINTI’ LAR ÜZERİNE - 21/02/2018
‘Ayrıntı’nın tanımını böyle yapıyor Türk Dil Kurumu…
"ALTINDAN BİR TUĞLA ÇEKERSENİZ YIKILIR" - 23/01/2018
Yıl 1993. 29 yaşındayım. Gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun katledildiğini TRT haberlerinden öğreniyorum.
 Devamı