• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 35° 23°

Yalçın Yavuz Seçkin

Yalçın Yavuz Seçkin
umurkartal017@hotmail.com
YENİLDİK BE EVLAT
11/06/2017

            Hiç dinmeyecekmiş gibi yağan yağmurlar bitince Haziran geldi.Gökyüzü öfkesinden vazgeçti, gümbürdemiyor artık.Güneş ısıtıyor gibi.Doğa her bahardaki yeşil dönüşümünü yaşarken insanlar uyum sağlamaya çalışıyor.

            Oysa sıcak bir Eylül ayıydı hayatımızın merkezine gelip oturduğunda.Telaşlı, koşturmaca dolu bir gecenin sonunda  yorgun bir gündü ve öğleden sonra üçü çeyrek geçiyordu seni ilk gördüğümde.

            Daha bir güzel, daha bir aydınlık görünüyor her şey.Sivrisinekler bile ayrı bir sevimli geliyor insana.Hele o rengarenk ağaçlar.Çiçek açan ıhlamurun kokusu bayıyor insanı.Zeytin çoktan meyveye durmuş.Gençler cıvıl cıvıl.

            Hep yaptığın gibi yine şaşırtmış, yanıltmıştın beni.Şöyle kara kaşlı, kara gözlü, karayağız bir çocuk beklerlen mavi ötesi lacivert gözlerinle bakmıştın bana.Daha doğar doğmaz aykırı olmanın, ben farklıyım demenin ne gereği vardı.Genlerindeki hep muhalif olma, muhalif kalma davranışının nedenini çok iyi biliyordum.

            Daha dört yaşına girmeden okumayı sökmen ve her gün evimize giren siyah-beyaz gazetenin küçücük yazılarını düzgün bir şekilde okuman ayrı bir şaşkınlıktı bizim için.

            Aşıkların mevsimidir bahar, aşk mevsimidir.Gencecik insanlar sımsıkı tutarlar ellerini.Birbirlerine sarılarak yürürler mutluluktan uçarcasına.Aşk dolu gözlerle birbirlerine bakarlar.Aşk ve gençlik, baharın en güzel mucizesidir.

            Tek, Beşiktaş konusunda bana muhalif olmamış, altın sarısı saçların ve lacivert gözlerinle karakartala  sevdalanmıştın.Seçimimizin ne kadar doğru olduğunu 2013 Haziran’ında birlikte görmüş, gurur duymuştuk.HerkesÇARŞI’lı olurken, yılların ÇARŞI’lısı olmanın tadını çıkartmıştık birlikte.

            Golf Çay Bahçesi’nin müdavimleri her zamanki yerlerini almış çaylarını yudumlarken, boğazın eşsiz güzelliğinde kaybolup gidiyorlar.Gemiler gelip geçiyor durmadan.Nereden gelip nereye gidiyorlar kimbilir?Martılar her zamanki açgözlülükleriyle aynı gürültüyü yapıyorlar.

            Seni ilkokula yazdırıp öğretmenine teslim edişimiz  daha dün gibi.O konuda hiç üzmedin bizi.Yıllar akıp geçti ve bugüne geldik.

            Aylardır gece-gündüz demeden  bu sınava hazırlandın sen.Geleceğini  bu üç saatlik sınava sığdıran sistem, sana daha çok haksızlıklar yapacak.Yaşayarak görecek, öğreneceksin.

            Boğazın mavi sularında kaybolup giden bir tek ben miyim? Rüzgar ve güneşin denizde oluşturduğu gümüş parıltılar sadece  benim gözlerimi  mi kamaştırıyor?Hayat, hazırlıksız yakalamak içn kurduğu tuzaklarla sadece benim canımı mı sıkıyor?Yaşanmışlıkların muhasebesi bir yana, yaşanması gerekenlerin hesaplanması neden  bu kadar zor? Eksik ve kusurlu demokrasiyle bile yönetemeyenlerin OHAL’e kapak atarak arsız KHK’larla ülkeyi yönetmeye çalışmasından rahatsız olan bir tek ben miyim? Belirsizlik ve önünü görememekten mutlu olan var mıdır?

            Biz başaramadık.Yenildik be evlat. Devraldığımızdan daha berbat bir ülke bırakıyoruz sana.Nasıl oldu? Nerede yanlış yaptık bilmiyorum.Ömrüm özgür, eşit , demokrat bir ülke yaratma mücadelesiyle geçti.

            Şimdi sen yeni yapılmış taş yığını  bir binanın sıva ve boya kokan bir sınıfında geleceğini ararken , biz dışarda kaygı ve belirsizlikle karanlığa sürüklenen bir ülkenin aykırı sesleri olarak umut ve heyecan içinde bekliyoruz seni yine de.

            Gitarından dökülen nağmeler  gibi olsun yaşamın.

 2495 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BU NE TELAŞ? - 31/01/2017
Uzun süredir karanlık bir tüneldeyiz sanki.Bir korku tüneli bu. Öyle lunaparktaki eğlenceliklerden değil.Her şey sahici, gerçek.
YAŞAMAK - 14/11/2016
Aylar ayları kovaladı
=EYVALLAH ÖLÜM KARDEŞ= - 27/04/2016
29 Ocak 2016 günü başlayan sağlık maceram, hala devam ediyor.
ŞAKA - 07/04/2016
Televizyondaki savaş ve ölüm haberlerinden bunalınca günlük gazetemi aldım
BİR ORMAN GİBİ - 22/02/2016
Ağaçların
BAKLA TEPESİ - 28/12/2015
Gün ağarmadan
DÜŞLERİNE SAHİP ÇIK - 30/11/2015
Ne çok arındık
ERCAN - 13/10/2015
Zor günlerden geçiyoruz, çok zor günlerden.
KESER,SAP,HESAP - 20/09/2015
7 Haziran
 Devamı