• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 9°

Cemal Oral

Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
O ‘ABİ’ MESELESİ
02/05/2017

Son Kanun Hükmünde  Kararname (KHK) ile kamu hizmetinden çıkarılma konusunda Çanakkale önde gelen iller arasına girdi. Özellikle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) çeşitli pozisyonlarda görev alan 44 ismin ilişiğinin kesilmesi dikkat çekti.

Sadece bir yönü ile bakarsak KHK uygulamaları, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra istihbarat çalışmaları sonrasındaki operasyonların devam edeceğinin göstergesi de oldu.

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde FETÖ’den alınan Emniyet Amiri’nin yerine atanan genç Emniyet Amiri’nin de görevden alınması ‘derin yapı’ olarak değerlendirilse de, belirli çevrelerde konu ‘ olay çok dejenere oldu. Her an her şey olabilir durumuna geldi’ şeklinde yorumlanıyor.

Konuya iktidar cephesinden bakıldığında, 16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu’ndan sonra tartışmalı da olsa evet oyunu alan AKP’nin değişim süreci bugünden itibaren başlıyor. Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partinin başına geçecek, ardından yurt genelinde kongre sürecine gidilip yeni sistemde yeniden yapılanma gerçekleştirilecek. Kabine de değişecek doğal olarak. O değişimin içinde AKP Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın bakan olacağı bazı medya kuruluşları kulis bilgisi olarak aktarıyor.

Hayırlısı…

Benim; FETÖ Terör Örgütü ve Çanakkale üzerinden baktığım konu ise parti içinde ‘başarılı-başarısız’ operasyonu ile ilgili değil.  Referandum sürecindeki ve sonrasındaki değerlendirmelerin ardından AKP’de yönetim kademesindekiler tekrar aday gösterilmeyebilir. Bu doğaldır. Ancak, 17-25 Aralık  sürecinden sonra parti içinden ‘nazikçe’ ilişiği kesilenler, sonrasında ‘uyarı’ ile yönetimlerden uzaklaştırılan isimlere bu kez ‘adli’ anlamda sıra gelebilir.

Çanakkale’de  siyaset-ticaret denklemi içinde yer alanların ‘cemaat’ bağlantıları da mercek altında. Sadece Türkçe Olimpiyatları’ndan sonra ortada gezen kimin ne söylediğini belgeleyen görüntüler, savcılığa verilen dilekçeler, karakola gidip imza atmalar ve yurt dışı yasakları değil.

 ‘Yarası olmayan’ siyasetçinin cesaretli açıklamalarının, medyada yer alması ve sonrasında oluşan kamuoyu baskısının ‘FETÖ’nün Çanakkale İmamı’ iddiasının sorgulamasının sonucunun KHK’ye kadar girdiğini unutmamalı.

Sıra;  “FETÖ’nün Çanakkale İmamı” olduğu iddia edilen ve KHK ile kamu hizmetinden atılan Abdullah Ülker hakkında mahkemede söylenen, tutanaklara giren ifadelerin yorumlanmasına, o anlatımlardan bilgi edinilip soruşturmanın genişletilmesine gelecek mi?” sorusunun cevap bulmasında…

Yani ‘O Abi’ meselesi…

Bekleyip görelim…

 Paylaş | | Yorum Yaz
499 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

SALDIRANLAR, ÖLDÜRENLER YOK! - 11/01/2018
KORUMA İSTEMİYORUM ! - 04/01/2018
ADI ‘GAZETECİ TEKİN UĞURLU’ DURAĞI OLSUN - 24/12/2017
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NE-ÇANAKKALE - 15/11/2017
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın