• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
  

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
O ‘ABİ’ MESELESİ
02/05/2017

Son Kanun Hükmünde  Kararname (KHK) ile kamu hizmetinden çıkarılma konusunda Çanakkale önde gelen iller arasına girdi. Özellikle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) çeşitli pozisyonlarda görev alan 44 ismin ilişiğinin kesilmesi dikkat çekti.

Sadece bir yönü ile bakarsak KHK uygulamaları, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra istihbarat çalışmaları sonrasındaki operasyonların devam edeceğinin göstergesi de oldu.

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde FETÖ’den alınan Emniyet Amiri’nin yerine atanan genç Emniyet Amiri’nin de görevden alınması ‘derin yapı’ olarak değerlendirilse de, belirli çevrelerde konu ‘ olay çok dejenere oldu. Her an her şey olabilir durumuna geldi’ şeklinde yorumlanıyor.

Konuya iktidar cephesinden bakıldığında, 16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu’ndan sonra tartışmalı da olsa evet oyunu alan AKP’nin değişim süreci bugünden itibaren başlıyor. Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partinin başına geçecek, ardından yurt genelinde kongre sürecine gidilip yeni sistemde yeniden yapılanma gerçekleştirilecek. Kabine de değişecek doğal olarak. O değişimin içinde AKP Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın bakan olacağı bazı medya kuruluşları kulis bilgisi olarak aktarıyor.

Hayırlısı…

Benim; FETÖ Terör Örgütü ve Çanakkale üzerinden baktığım konu ise parti içinde ‘başarılı-başarısız’ operasyonu ile ilgili değil.  Referandum sürecindeki ve sonrasındaki değerlendirmelerin ardından AKP’de yönetim kademesindekiler tekrar aday gösterilmeyebilir. Bu doğaldır. Ancak, 17-25 Aralık  sürecinden sonra parti içinden ‘nazikçe’ ilişiği kesilenler, sonrasında ‘uyarı’ ile yönetimlerden uzaklaştırılan isimlere bu kez ‘adli’ anlamda sıra gelebilir.

Çanakkale’de  siyaset-ticaret denklemi içinde yer alanların ‘cemaat’ bağlantıları da mercek altında. Sadece Türkçe Olimpiyatları’ndan sonra ortada gezen kimin ne söylediğini belgeleyen görüntüler, savcılığa verilen dilekçeler, karakola gidip imza atmalar ve yurt dışı yasakları değil.

 ‘Yarası olmayan’ siyasetçinin cesaretli açıklamalarının, medyada yer alması ve sonrasında oluşan kamuoyu baskısının ‘FETÖ’nün Çanakkale İmamı’ iddiasının sorgulamasının sonucunun KHK’ye kadar girdiğini unutmamalı.

Sıra;  “FETÖ’nün Çanakkale İmamı” olduğu iddia edilen ve KHK ile kamu hizmetinden atılan Abdullah Ülker hakkında mahkemede söylenen, tutanaklara giren ifadelerin yorumlanmasına, o anlatımlardan bilgi edinilip soruşturmanın genişletilmesine gelecek mi?” sorusunun cevap bulmasında…

Yani ‘O Abi’ meselesi…

Bekleyip görelim…

 Paylaş | | Yorum Yaz
626 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
HER TARAFTA BİZİM BORUMUZ ÖTÜYOR - 14/10/2018
‘FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı’ iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD'li rahip Andrew Craig 12 Ekim Cuma günü yapılan duruşmada serbest kaldı
ANLATABİLDİĞİM KADAR - 04/10/2018
Bu günlerde Amerikan Danışma şirketi tartışılıyor. Adı: 'McKinsey'
DIŞ MİHRAKLAR - 11/08/2018
İşin uzmanları ekonomistlerin ‘Ekonomik krize doğru koşar adım gidiyoruz’ tespitinden sonra dövizdeki yükselişe çareler aranmaya başladı.
HALİ PÜR-MELAL’İMİZ… - 05/07/2018
Soğan,patates… 24 Haziran seçimi, vatandaşın geçimi… Dolar dütşer mi, yoksa yükselir mi? Kimin cebi dolar, kiminin cebi zaten Dolar… Kimin cebinden alıp kime verirsin?
YANGIN VAR - 11/06/2018
Dolar konusundaki ekonomi uzmanlarının görüşlerini kamuoyuna aktarıp ‘aman dikkatli olun’ çağrısı mı yapsam… “Yangın var’ başlığına uygun düşmem için…
 Devamı