• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
O ‘ABİ’ MESELESİ
02/05/2017

Son Kanun Hükmünde  Kararname (KHK) ile kamu hizmetinden çıkarılma konusunda Çanakkale önde gelen iller arasına girdi. Özellikle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) çeşitli pozisyonlarda görev alan 44 ismin ilişiğinin kesilmesi dikkat çekti.

Sadece bir yönü ile bakarsak KHK uygulamaları, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra istihbarat çalışmaları sonrasındaki operasyonların devam edeceğinin göstergesi de oldu.

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde FETÖ’den alınan Emniyet Amiri’nin yerine atanan genç Emniyet Amiri’nin de görevden alınması ‘derin yapı’ olarak değerlendirilse de, belirli çevrelerde konu ‘ olay çok dejenere oldu. Her an her şey olabilir durumuna geldi’ şeklinde yorumlanıyor.

Konuya iktidar cephesinden bakıldığında, 16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu’ndan sonra tartışmalı da olsa evet oyunu alan AKP’nin değişim süreci bugünden itibaren başlıyor. Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partinin başına geçecek, ardından yurt genelinde kongre sürecine gidilip yeni sistemde yeniden yapılanma gerçekleştirilecek. Kabine de değişecek doğal olarak. O değişimin içinde AKP Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın bakan olacağı bazı medya kuruluşları kulis bilgisi olarak aktarıyor.

Hayırlısı…

Benim; FETÖ Terör Örgütü ve Çanakkale üzerinden baktığım konu ise parti içinde ‘başarılı-başarısız’ operasyonu ile ilgili değil.  Referandum sürecindeki ve sonrasındaki değerlendirmelerin ardından AKP’de yönetim kademesindekiler tekrar aday gösterilmeyebilir. Bu doğaldır. Ancak, 17-25 Aralık  sürecinden sonra parti içinden ‘nazikçe’ ilişiği kesilenler, sonrasında ‘uyarı’ ile yönetimlerden uzaklaştırılan isimlere bu kez ‘adli’ anlamda sıra gelebilir.

Çanakkale’de  siyaset-ticaret denklemi içinde yer alanların ‘cemaat’ bağlantıları da mercek altında. Sadece Türkçe Olimpiyatları’ndan sonra ortada gezen kimin ne söylediğini belgeleyen görüntüler, savcılığa verilen dilekçeler, karakola gidip imza atmalar ve yurt dışı yasakları değil.

 ‘Yarası olmayan’ siyasetçinin cesaretli açıklamalarının, medyada yer alması ve sonrasında oluşan kamuoyu baskısının ‘FETÖ’nün Çanakkale İmamı’ iddiasının sorgulamasının sonucunun KHK’ye kadar girdiğini unutmamalı.

Sıra;  “FETÖ’nün Çanakkale İmamı” olduğu iddia edilen ve KHK ile kamu hizmetinden atılan Abdullah Ülker hakkında mahkemede söylenen, tutanaklara giren ifadelerin yorumlanmasına, o anlatımlardan bilgi edinilip soruşturmanın genişletilmesine gelecek mi?” sorusunun cevap bulmasında…

Yani ‘O Abi’ meselesi…

Bekleyip görelim…

 909 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KRALI DA KANDIRIYORLAR, SARAYI DA SOYUYORLAR - 29/01/2020
Olsun; yine de Allah devlete millete zeval vermesin…
SİZİN GÜNDEMİNİZ NE? - 19/01/2020
Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı.
BİLMEM ANLATABİLİYOR MUYUM? - 06/01/2020
2020 yılına nasıl girdik? İyi dileklerle...
EKONOMİ TIKIRINDA - 30/11/2019
Enflasyon rakamları açıklanıyor… “İçinde at nalı da var” diyorlar…
BAYRAMİÇ KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI? - 04/11/2019
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üst üste ‘tartışmalı’ değerlendirmesi yapılan konular gündeme gelmeye başladı. ‘Tartışmalı’ sözcüğünün hafif kaldığını biliyorum ‘provokasyon’ diyenler de var ancak
KONUŞMAK YA DA SESSİZ KALMAK - 13/10/2019
Konuşuyoruz… Konuşuyoruz… Yine konuşuyoruz…
ŞİMDİLİK, ÇANAKKALE HAİNİYİM - 04/09/2019
Vatan haini kime denir? Ülkesinin yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimseye...
YEDİYSEK CEBİMİZDEN, HARCADIYSAK ÖMRÜMÜZDEN… - 13/08/2019
Hiç böyle yazıya ‘girizgah’ yapayım diye uğraşmayacağım. Bodoslama konuya girip her zaman olduğu gibi takdiri okura, Çanakkale halkına bırakacağım.
ÇARESİZ OLMAYIN ÇARE SİZ OLUN! - 25/07/2019
anakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında işletime geçmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Kirazlı Balaban’daki Kanadalı altın ve gümüş işletmesi şu an için en büyük sorun.
 Devamı