• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
29° 35° 23°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
O ‘ABİ’ MESELESİ
02/05/2017

Son Kanun Hükmünde  Kararname (KHK) ile kamu hizmetinden çıkarılma konusunda Çanakkale önde gelen iller arasına girdi. Özellikle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) çeşitli pozisyonlarda görev alan 44 ismin ilişiğinin kesilmesi dikkat çekti.

Sadece bir yönü ile bakarsak KHK uygulamaları, 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra istihbarat çalışmaları sonrasındaki operasyonların devam edeceğinin göstergesi de oldu.

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde FETÖ’den alınan Emniyet Amiri’nin yerine atanan genç Emniyet Amiri’nin de görevden alınması ‘derin yapı’ olarak değerlendirilse de, belirli çevrelerde konu ‘ olay çok dejenere oldu. Her an her şey olabilir durumuna geldi’ şeklinde yorumlanıyor.

Konuya iktidar cephesinden bakıldığında, 16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu’ndan sonra tartışmalı da olsa evet oyunu alan AKP’nin değişim süreci bugünden itibaren başlıyor. Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan partinin başına geçecek, ardından yurt genelinde kongre sürecine gidilip yeni sistemde yeniden yapılanma gerçekleştirilecek. Kabine de değişecek doğal olarak. O değişimin içinde AKP Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın bakan olacağı bazı medya kuruluşları kulis bilgisi olarak aktarıyor.

Hayırlısı…

Benim; FETÖ Terör Örgütü ve Çanakkale üzerinden baktığım konu ise parti içinde ‘başarılı-başarısız’ operasyonu ile ilgili değil.  Referandum sürecindeki ve sonrasındaki değerlendirmelerin ardından AKP’de yönetim kademesindekiler tekrar aday gösterilmeyebilir. Bu doğaldır. Ancak, 17-25 Aralık  sürecinden sonra parti içinden ‘nazikçe’ ilişiği kesilenler, sonrasında ‘uyarı’ ile yönetimlerden uzaklaştırılan isimlere bu kez ‘adli’ anlamda sıra gelebilir.

Çanakkale’de  siyaset-ticaret denklemi içinde yer alanların ‘cemaat’ bağlantıları da mercek altında. Sadece Türkçe Olimpiyatları’ndan sonra ortada gezen kimin ne söylediğini belgeleyen görüntüler, savcılığa verilen dilekçeler, karakola gidip imza atmalar ve yurt dışı yasakları değil.

 ‘Yarası olmayan’ siyasetçinin cesaretli açıklamalarının, medyada yer alması ve sonrasında oluşan kamuoyu baskısının ‘FETÖ’nün Çanakkale İmamı’ iddiasının sorgulamasının sonucunun KHK’ye kadar girdiğini unutmamalı.

Sıra;  “FETÖ’nün Çanakkale İmamı” olduğu iddia edilen ve KHK ile kamu hizmetinden atılan Abdullah Ülker hakkında mahkemede söylenen, tutanaklara giren ifadelerin yorumlanmasına, o anlatımlardan bilgi edinilip soruşturmanın genişletilmesine gelecek mi?” sorusunun cevap bulmasında…

Yani ‘O Abi’ meselesi…

Bekleyip görelim…

 651 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

23 HAZİRAN’DAN SONRASI - 16/06/2019
31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından ekonomistler, odalar, borsalar seçimin tamamlandığı bundan sonra ekonomiyi ön planda ele almanın zamanı olduğu çağrısında bulundular
AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ? - 16/05/2019
Duymamış gibi yaparsan ‘sağır sultan’ derler kızarsın. ‘Yazmak kamuoyunu bilgilendirmek lazım, görevim bu’ dersin; ‘Sen mi kurtarcan memleketi’ derler, daha da ileriye gidersen bi güzel eskitirler. Sorarsın, cevap vermezler... Onlar hep mutluluğun
KATİL AYAĞA KALK! - 20/04/2019
Konu, Çanakkale yerel basınına tüm görüşlerle birlikte yansıdı.
MEMLEKET SEVDANIZ YERİN DİBİNE BATSIN - 29/03/2019
İlayda Sevinç'in cansız bedeni, yapılan incelemenin ardından Ezine Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı…
NEDEN O HABERİ YAPMIŞIM? - 24/03/2019
Eleştirinin genel tanımını okuduktan sonra bu sözlerine pişman olacağını bildiğim AKP’li hanımefendiye yazarak, hakaret etmeden sesleniyorum.
YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
 Devamı