• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
KADIN NASIL DÖVÜLÜR?
09/03/2017

 AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında “Biliyoruz ki, kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi demokrasinin bir şartı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizin tarihi sürecine baktığımız zaman kadının toplumsal hayata katılımı noktasında örnek ülkelerden biri olduğumuzu görüyoruz. Demokratik ileri bir toplum içi; kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları en önemli unsurdur. Kadın Şairin deyimi ile “o benim kollarım, bacaklarım, başım, annem, yavrum, karım, kız kardeşim, ve hayat arkadaşımdır” diyor…

Karadağ daha sonra AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerinde de kadınlara temsil noktasında gereken değeri verdiğini ifade ediyor.

O anlatımı alkışlıyor ve  alıp bir kenara koyuyorum…

AK Parti Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada “Toplumsal ve Demokratik yaşamın önemli yapı taşları kadınlardır. Siyasette var olmaları eşitlik olgusunun göstergesidir. Partimiz kurulduğu ilk günden itibaren kadınların siyasette var olması için gayret göstermiştir. Kadınlar başarının sırrıdır” diyor ve ekliyor “ Bu dünyayı güzel kılan kadınlar hayatımızın her anında varlar ve hep olmalılar. Bizler kadına karşı şiddeti önlemek için çeşitli düzenlemeler getirdik. Keşke kadınların ortaya koyduğu bu fedakarlık, özveri fazlasını değil ama en azından gerektiği saygıyı herkesten görse”…

Bu anlatımı da alkışlıyor ve alıp bir kenara koyuyorum…

Bugün bir haber

Çanakkale Barosu’ndan Av. Güneş Pehlivan Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı, Av. Melis Söylemez Komisyon Başkan Yardımcısı, Av. Büşra Aksoy Komisyonu Sekreteri ve  Av. Eyüp Algül Komisyon Üyesi Gaziantep iline bağlı Şahinbey Belediyesi yeni evlenen çiftlere “Aile Saadeti” isimli kitap hakkında suç duyurusunda bulundu.

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Güneş Pehlivan niçin suç duyurusunda bulunduklarını anlatıyor…

Hem basından hem de TBMM gündemine konu olmasıyla öğrendiğimiz üzere Gaziantep iline bağlı Şahinbey Belediyesi yeni evlenen çiftlere “Aile Saadeti” isimli kitabı hediye ediyor. Kitapta yer alan ibareler kadının yerinin evi olduğu ve mecbur kalmadıkça sokağa çıkmaması gerektiğini öğütlüyor. Erkeklere kadını nasıl ıslah edecekleri anlatılıyor. Kadını dövme talimatları veriliyor. Dayağın bir ilaç ve tedavi yöntemi olduğu iddia ediliyor. Öyle ki; neredeyse kitapta sarf edilen her kelimenin suç karşılığı mevcut”

“Aile Saadeti” kitabından bazı bölümler…

“Yüze, göze, kafaya ve edep yerine vurulmayacak”, “Hiçbir organ zedelenmeyecek saç baş yolunmayacak.” “Kadına lanet okunup küfürlü sözler söylenmeyecek.

Devam ediyoruz öğrenmeye Gaziantep  Şahinbey Belediyesi’nin dağıttığı Aile Saadeti kitabından…

“Dayak iki türlüdür. Biri zulüm, diğeri lazımdır. Lazım olan dayak ilaçtır”

Gaziantep  Şahinbey Belediyesi’nin dağıttığı kitapta kadına dayak ne zaman gerekir, usulü nedir?” gibi konular detaylarıyla anlatılmış.

Okumak isteyenler kitabı ücretsiz olarak Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nden temin edebilir…

AK Partili Gaziantep Şahinbey Belediyesi ‘Aile Saadeti’ isimli kitabı dağıtıp ‘kadın nasıl dövülür?’ sorusuna cevap getirip ‘kültürel’(!) bir konuya ışık tutarken Çanakkale’de AK Parti’nin önde gelenleri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadın hakları ve eşitlik anlatımında bulunuyorlar.

Olabilir mi?

Olabilir…

Burası Çanakkale…

AK Partili olup rakı masası  kuran da olur Çanakkale’de…

Çünkü, burası Çanakkale…

Öyle ‘kadın nasıl dövülür?’ kitabına da rağbet etmez… Görüldüğü yerde (bugün olduğu gibi) suç duyurusunda bulunur hukukçular…

Çünkü burası Çanakkale…

Şimdi; birileri ‘O halde bu yazıyı neden yazdın?’ diye sorabilir…

Hemen cevaplayayım…

İçinde ‘kadın nasıl dövülür?’ sorusunun anlatımı olan ‘Aile Saadeti’ kitabını dağıtan Gaziantep ilinin AK Partili  Şahinbey Belediyesi, Çanakkale ilinin AK Partili Eceabat Belediyesi ile ‘kardeş kent’ protokolü yapmış.

Eceabat-Şahinbey kardeş kent…

O kitaptan Eceabat’a da gönderildi mi acaba?

Ya da sık sık yapılan tarih turlarında Şahinbey Belediyesi kardeş kenti Eceabat halkına o kitaptan dağıttı mı?

Kardeş kent ya…

Kardeş kent siz de ne çağrışımı yaptı acaba?

 

 889 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KRALI DA KANDIRIYORLAR, SARAYI DA SOYUYORLAR - 29/01/2020
Olsun; yine de Allah devlete millete zeval vermesin…
SİZİN GÜNDEMİNİZ NE? - 19/01/2020
Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı.
BİLMEM ANLATABİLİYOR MUYUM? - 06/01/2020
2020 yılına nasıl girdik? İyi dileklerle...
EKONOMİ TIKIRINDA - 30/11/2019
Enflasyon rakamları açıklanıyor… “İçinde at nalı da var” diyorlar…
BAYRAMİÇ KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI? - 04/11/2019
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üst üste ‘tartışmalı’ değerlendirmesi yapılan konular gündeme gelmeye başladı. ‘Tartışmalı’ sözcüğünün hafif kaldığını biliyorum ‘provokasyon’ diyenler de var ancak
KONUŞMAK YA DA SESSİZ KALMAK - 13/10/2019
Konuşuyoruz… Konuşuyoruz… Yine konuşuyoruz…
ŞİMDİLİK, ÇANAKKALE HAİNİYİM - 04/09/2019
Vatan haini kime denir? Ülkesinin yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimseye...
YEDİYSEK CEBİMİZDEN, HARCADIYSAK ÖMRÜMÜZDEN… - 13/08/2019
Hiç böyle yazıya ‘girizgah’ yapayım diye uğraşmayacağım. Bodoslama konuya girip her zaman olduğu gibi takdiri okura, Çanakkale halkına bırakacağım.
ÇARESİZ OLMAYIN ÇARE SİZ OLUN! - 25/07/2019
anakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında işletime geçmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Kirazlı Balaban’daki Kanadalı altın ve gümüş işletmesi şu an için en büyük sorun.
 Devamı