• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
KADIN NASIL DÖVÜLÜR?
09/03/2017

 AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında “Biliyoruz ki, kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi demokrasinin bir şartı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizin tarihi sürecine baktığımız zaman kadının toplumsal hayata katılımı noktasında örnek ülkelerden biri olduğumuzu görüyoruz. Demokratik ileri bir toplum içi; kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları en önemli unsurdur. Kadın Şairin deyimi ile “o benim kollarım, bacaklarım, başım, annem, yavrum, karım, kız kardeşim, ve hayat arkadaşımdır” diyor…

Karadağ daha sonra AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerinde de kadınlara temsil noktasında gereken değeri verdiğini ifade ediyor.

O anlatımı alkışlıyor ve  alıp bir kenara koyuyorum…

AK Parti Grup Başkanvekili, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklamada “Toplumsal ve Demokratik yaşamın önemli yapı taşları kadınlardır. Siyasette var olmaları eşitlik olgusunun göstergesidir. Partimiz kurulduğu ilk günden itibaren kadınların siyasette var olması için gayret göstermiştir. Kadınlar başarının sırrıdır” diyor ve ekliyor “ Bu dünyayı güzel kılan kadınlar hayatımızın her anında varlar ve hep olmalılar. Bizler kadına karşı şiddeti önlemek için çeşitli düzenlemeler getirdik. Keşke kadınların ortaya koyduğu bu fedakarlık, özveri fazlasını değil ama en azından gerektiği saygıyı herkesten görse”…

Bu anlatımı da alkışlıyor ve alıp bir kenara koyuyorum…

Bugün bir haber

Çanakkale Barosu’ndan Av. Güneş Pehlivan Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı, Av. Melis Söylemez Komisyon Başkan Yardımcısı, Av. Büşra Aksoy Komisyonu Sekreteri ve  Av. Eyüp Algül Komisyon Üyesi Gaziantep iline bağlı Şahinbey Belediyesi yeni evlenen çiftlere “Aile Saadeti” isimli kitap hakkında suç duyurusunda bulundu.

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Güneş Pehlivan niçin suç duyurusunda bulunduklarını anlatıyor…

Hem basından hem de TBMM gündemine konu olmasıyla öğrendiğimiz üzere Gaziantep iline bağlı Şahinbey Belediyesi yeni evlenen çiftlere “Aile Saadeti” isimli kitabı hediye ediyor. Kitapta yer alan ibareler kadının yerinin evi olduğu ve mecbur kalmadıkça sokağa çıkmaması gerektiğini öğütlüyor. Erkeklere kadını nasıl ıslah edecekleri anlatılıyor. Kadını dövme talimatları veriliyor. Dayağın bir ilaç ve tedavi yöntemi olduğu iddia ediliyor. Öyle ki; neredeyse kitapta sarf edilen her kelimenin suç karşılığı mevcut”

“Aile Saadeti” kitabından bazı bölümler…

“Yüze, göze, kafaya ve edep yerine vurulmayacak”, “Hiçbir organ zedelenmeyecek saç baş yolunmayacak.” “Kadına lanet okunup küfürlü sözler söylenmeyecek.

Devam ediyoruz öğrenmeye Gaziantep  Şahinbey Belediyesi’nin dağıttığı Aile Saadeti kitabından…

“Dayak iki türlüdür. Biri zulüm, diğeri lazımdır. Lazım olan dayak ilaçtır”

Gaziantep  Şahinbey Belediyesi’nin dağıttığı kitapta kadına dayak ne zaman gerekir, usulü nedir?” gibi konular detaylarıyla anlatılmış.

Okumak isteyenler kitabı ücretsiz olarak Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nden temin edebilir…

AK Partili Gaziantep Şahinbey Belediyesi ‘Aile Saadeti’ isimli kitabı dağıtıp ‘kadın nasıl dövülür?’ sorusuna cevap getirip ‘kültürel’(!) bir konuya ışık tutarken Çanakkale’de AK Parti’nin önde gelenleri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadın hakları ve eşitlik anlatımında bulunuyorlar.

Olabilir mi?

Olabilir…

Burası Çanakkale…

AK Partili olup rakı masası  kuran da olur Çanakkale’de…

Çünkü, burası Çanakkale…

Öyle ‘kadın nasıl dövülür?’ kitabına da rağbet etmez… Görüldüğü yerde (bugün olduğu gibi) suç duyurusunda bulunur hukukçular…

Çünkü burası Çanakkale…

Şimdi; birileri ‘O halde bu yazıyı neden yazdın?’ diye sorabilir…

Hemen cevaplayayım…

İçinde ‘kadın nasıl dövülür?’ sorusunun anlatımı olan ‘Aile Saadeti’ kitabını dağıtan Gaziantep ilinin AK Partili  Şahinbey Belediyesi, Çanakkale ilinin AK Partili Eceabat Belediyesi ile ‘kardeş kent’ protokolü yapmış.

Eceabat-Şahinbey kardeş kent…

O kitaptan Eceabat’a da gönderildi mi acaba?

Ya da sık sık yapılan tarih turlarında Şahinbey Belediyesi kardeş kenti Eceabat halkına o kitaptan dağıttı mı?

Kardeş kent ya…

Kardeş kent siz de ne çağrışımı yaptı acaba?

 

 Paylaş | | Yorum Yaz
607 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

23 HAZİRAN’DAN SONRASI - 16/06/2019
31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından ekonomistler, odalar, borsalar seçimin tamamlandığı bundan sonra ekonomiyi ön planda ele almanın zamanı olduğu çağrısında bulundular
AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ? - 16/05/2019
Duymamış gibi yaparsan ‘sağır sultan’ derler kızarsın. ‘Yazmak kamuoyunu bilgilendirmek lazım, görevim bu’ dersin; ‘Sen mi kurtarcan memleketi’ derler, daha da ileriye gidersen bi güzel eskitirler. Sorarsın, cevap vermezler... Onlar hep mutluluğun
KATİL AYAĞA KALK! - 20/04/2019
Konu, Çanakkale yerel basınına tüm görüşlerle birlikte yansıdı.
MEMLEKET SEVDANIZ YERİN DİBİNE BATSIN - 29/03/2019
İlayda Sevinç'in cansız bedeni, yapılan incelemenin ardından Ezine Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı…
NEDEN O HABERİ YAPMIŞIM? - 24/03/2019
Eleştirinin genel tanımını okuduktan sonra bu sözlerine pişman olacağını bildiğim AKP’li hanımefendiye yazarak, hakaret etmeden sesleniyorum.
YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
 Devamı