• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ
25/02/2017

 

Merhabalar efendim,

Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu, düşünce ve davranışlara yol açar. Ne yazık ki önyargılardan kurtulmak çok zordur, ciddi ve uzun terapi yapılması gerekir. "ÖNYARGILARI PARÇALAMAK ATOMU PARÇALAMAKTAN ZORDUR" diyen Einstein bunu ne güzel anlatmış değil mi?

Biliyorsunuz, az bilen ile uğraşmak hiç bilmeyenle uğraşmaktan daha zordur. Gereksiz gurur, iddialı tavırlar, kaçma ve gerçeği kabul etmeme en çok bu grupta görülür. Zeki ve bilinçli insanları ikna edebilmek daha kolaydır.

Gelelim ilginç örneklerimize:

1.Din ile ilgili son derece mantıksız ve ilkel pek çok yönlendirme, önyargıları yüzünden zeki ve eğitimli kişilerce de kabul edilip savunulabilmektedir. Kadınların erkeklere hizmet etmek için yaratılmış, aklı kısa bir cins olduğuna inanmak gibi...

2. Mesleklerle ilgili olumsuz düşünceler, özellikle bilim-felsefe-sanat ile yakından ilgilenememiş kişilerce yetersizlik duygusundan kaynaklanan kabullenmeme görülebilmektedir. İyileşmek için doktora değil muskaya güvenmek, psikologların akıl veren- kendini bir şey sanan-ukala insanlar olduğunu ve sorunların çözümüne katkısı olamayacağını sanmak gibi...

3. Başımıza gelenlerde-yaşadıklarımızda bizim yapabileceğimiz bir şey olmadığını bazı güçlerin bunları organıze ettiğini söylemek, dolayısıyla sorunlarımızla savaşmama- boyun eğme- biat etme ortaya çıkabilmektedir. Yöneticilerimizin her dediğini doğru sayma, duyarsızlaşma, pes etme gibi...

Bunlara pek çok ilginç örnek ekleyebiliriz ancak o zaman da kimse okumaz, kim bilir bu da benim önyargımdır belki dostum.

Önyargılarımızdan kurtulmaya başladığımızda nasıl rahatlayacağımızı, nasıl kolay çözümler bulacağımızı, nasıl mutlu olacağımızı düşünmenizi öneriyorum.

Hoşça kalın efendim.



1502 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı