• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 9°

Yalçın Yavuz Seçkin

Yalçın Yavuz Seçkin
umurkartal017@hotmail.com
BU NE TELAŞ?
31/01/2017

 

Uzun süredir karanlık bir tüneldeyiz sanki.Bir korku tüneli bu. Öyle lunaparktaki eğlenceliklerden değil.Her şey sahici, gerçek.

Ülke olarak bir akıl ve vicdan sınavından geçerken, pimi çekilmiş bombalarla voleybol oynuyoruz kahkahalar eşliğinde.Bombalar patlıyor hemen yanıbaşımızdave bize bir şey olmamasına seviniyoruz ölülerimizi seyrederken.Çığlıklar siren seslerine karışıyor.Çepeçevre kuşatılmış yaşam alanlarımız ve çember daralırken söylenip duruyoruz kendi kendimize. Gözyaşlarımızla suluyoruz umutlarımızı. Sözler ,yitip gidiyor puslu havada. Sözlerimizi birleştiremiyoruz bir türlü. Sevgimizi, sevdamızı…

Kan ve gözyaşını dolara çevirenler konuşuyor sürekli.Tüm televizyon kanalları esas duruşta , canlı yayında. Hep aynı görüntü, aynı ses , aynı kişi…

Zaten yıllardır devlet erki acımasızca kullanılırken bir de buna OHAL koşulları eklenerek referanduma gitmek, her şeyden önce  kendine güvensizlik, kendi söylediklerine inanmamaktır.Bu kadar eşitsiz bir oylama Gambiya’da bile olmamıştır sanırım.

Tek sesliliğe karşı çok sesliliği savunanların başına gelmedik kalmıyor. Sesini çıkarmak, düşünce beyan etmek , kahramanlıkörneği oluyor neredeyse. 

Böyle olunca da ortalık yalaka ve yavşaktan geçilmiyor.

Ağızlara sakız yapılan “istikrar”ın modası çoktan geçmiş, inandırıcılığı kalmamış. Kimse ağzına almıyor, alamıyor. Milyonlarca oy alan bir partinin genel başkanları, milletvekilleri ve belediye başkanları içerdeyken “milli irade” vurgusu da ayrı bir ironi.

Artık kamuoyunu yönlendirmek için yapılan anketler de inandırıcı gelmiyor kimseye.Abartılı rakamlara gülümsemekle yetiniyor insanlar.Güvensizlik her yerde.Yapılan manipülasyonlara kimse kanmıyor artık.

Sanki,  çıkar cephesi ile vatan cephesi yarışıyor referandumda.Çıkar cephesi, iktidardan nemalanan, arpalanan,  doyurulanlardan oluşuyor ve her türlü olanağa sahipler.Vatan cephesi ise bildiri bile dağıtamıyor, anında tutuklanıyor.Yasaklar öyle noktaya gidiyor kiTürkçeden  “hayır “ sözcüğü çıkarılacak neredeyse.

Karşıtlar da anket sonucu yayınlıyor artık. Ancak arasında uçurumlar var. Eğer karşıtların anketleri doğruysa, bu koşullarda referanduma gitmek,   iktidar için siyasi bir intihar. Bu sonuçların değişmesi için  önümüzdekigünlerde olağanüstü gelişmeler beklemeliyiz. Yeni bir darbe girişimi, suikastler, referandumun ertelenmesi v.b.  Aklım daha fazlasına ermiyor.

Hızla ilerliyoruz tünelde, bağırışlar, çığlıklar ve bitmeyen nutuklar eşliğinde. Ucu olmayan bir tünel  bu. En ufak bir ışık görünmüyor. Karanlık,  hep karanlık, zifiri karanlık.

Sanki acelemiz varmış gibi, bir yerlere yetişecekmişiz gibi kara  trenimizin makinisti, sürekli kömür atarak harlandırıyor ateşi, hızımızı artırıyor. Kara tren, sarsıla sarsıla ve hızla ilerliyor karanlıklar içinde ve karanlığa doğru.

Karanlık yakışmıyor bize.

Hiç yakışmıyor.Paylaş | | Yorum Yaz
1219 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

YENİLDİK BE EVLAT - 11/06/2017
YAŞAMAK - 14/11/2016
=EYVALLAH ÖLÜM KARDEŞ= - 27/04/2016
ŞAKA - 07/04/2016
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın