• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Arzu Erkan
arzuerkan2003@gmail.com
ALIŞKANLIKLAR
15/09/2016

 

Çanakkale Memleket de en son 3 yıl önce yazmışım….

Bugün, Alışkanlıklarımızdan söz etmek istiyorum.

Alışkanlıklar, bazı durumlarda başarıyı, bazı durumlarda olumsuzu getirebiliyor. Buradaki seçimlerde, toplumu oluşturan çekirdek aileden başlayarak, tüm toplumun etkisi olduğunu düşünüyorum. Çekirdek ailenin içinde ilk 6 yılda oluşan karakter, alışkanlıkların temelini oluşturmakta.

Bu anlamda Karakterin, kazanılan alışkanlıklardan oluştuğunu söyleyebiliriz.

Düşünce ek, eylem biç;

Eylem ek, alışkanlık biç;

Alışkanlık ek, karakter biç;

Karakter ek, kader biç….diyor bir özdeyişte..

Alışkanlıklar, yaşamımızdaki en güçlü etkenlerdir. Tutarlıdırlar ve bilinç dışı kalıplardır. Etkili veya etkisiz olmamız, alışkanlıklarımıza bağlıdır. Ayrıca kolayca öğrenilir ve kolayca unutulabilir. Fakat bunun kolay bir süreç değildir.

Alışkanlık nedir diye sorarsak; bilgi, beceri ve arzudan oluşan üç kümenin , kesişimi olan ortak kümesi olarak tanımlayabiliriz.

Bilgi; yapılması gereken şey ve nedenidir.

Beceri;nasıl yapılacağıdır.

Arzu;yapma isteğidir.

Başarılı olmak alışkanlıklar ile elde edilir. Onun içinde yukarıda üç olgunun birlikte kullanılması gerekir.

İlişki içinde olduğumuz insanlara sürekli ne istediğimizi söyler ve onları dinlemezsek etkili olamayız. Başkaları ile etkili bir iletişim için dinlemek gerekiyor. Fakat bunu nasıl yapacağımızı da, bilemeyebiliyoruz. Dinlemek istemedikçe ve bunu yapmak için arzu duymadıkça, alışkanlık halini alma olasılığı  başarı için azalır.

Alışkanlıkla ilgili kurbağa hikayesi vardır. Kurbağayı bir kazana koyup, altındaki ateşi yavaşça arttırdığınızda, kurbağa o ısıya zamanla alışır ve kaçmak için hiçbir harekette bulunmaz ve sonunda haşlanır. Fakat Kaynayan suya atınızda, bir sıçrama ile kazandan dışarı atlar ve yaşamını kurtarır…

Burada farkındalık önemli….

Kitlesel dönüşümlerde de kullanılan yöntem, aynı kurbağa gibidir. Subluminal mesajlarla ve yaşanan gerçeklerden uzak tutarak,  yavaş yavaş  toplumlar, istenilen yöne yönlendirilir. Farkına varmazlar, aynı kurbağanın “oh sıcak suyun içinde hiç hiç üşümediğini” düşünmesi gibi…

Uygarlık tarihinde, 4000 yıl yaşayarak,dünya uygarlık tarihine adını yazdıran medeniyet olan Mısır Uygarlığının çökme nedeni, yıllarca savaştığı veya ona saldıran toplumları içine alarak kaynaşarak yaşamaları…zamanla o içlerine aldıkları toplumlar tarafından yok edilmişler…

Fakat alışkanlıklar değişmez diye düşünmek, çok doğru bir varsayım değildir. Bilgi, beceri ve arzular üzerine çalışarak, bazen yıllarca bizi yanılgıya sürükleyen algılarımızı değiştirebiliriz. Yoksa alışkanlık haline gelen her şey zamanla yok edecektir.

Burada önemle vurgulamak istediğim;

Alışkanlıkları, doğduğumuzda bize verilen, fakat daha sonradan yapılan kodlamalarla unuttuğumuz FARKINDALIK ve MUTLULUĞA ulaşmak için kullanmalıyız. Mutluluk kendimizde başlar. Önce kendi bedenimizi ve ruhumuzu sevmeli ve şefkat göstermeliyiz. Kendini sevmeyeni, değer vermeyeni, karşısında kim olsa sevmeyecektir. Sevginin olmadığı yerde korku faktörü devreye girer. Korku sindirir insanları…

Olumsuz alışkanlıkları ise zor bir süreç bile olsa yaşam alanımızdan uzaklaştırarak, MUTLULUĞA, HUZURA ve ÖZGÜVENE ulaşabilir, karakterinizi kaderiniz yapabilir ve hem kendinizi, hem de içinde yaşamakta olduğunuz toplumu güvencelersiniz.

Alışkanlıklarınızın farkındalığınız  olması dileklerimle…

İyi bayramlar...

Arzu ERKAN

14 Eylül 2016

 Taşkapı,Kumburun2237 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

HASET - 22/11/2018
Çevrenizde mutlaka vardır size de HASET eden insanlar…
KASIM 2018 GÖKYÜZÜ KONUMLARI - 11/11/2018
Küstah davranışlar sergilemek,ben bilirim edası ile konuşmak, herkese vaaz vermeye çalışmak,
KENDİ IŞIĞINA GÜVENEN, BAŞKASININ PARLAMASINDAN RAHATSIZLIK DUYMAZ… - 18/10/2018
Bugün Facebook da bu sözü paylaştım.
5 EKİM AKREP BURCUNDA VENÜS RETROSU BAŞLIYOR… - 30/09/2018
Cemal Oral, ‘artık yazı bekliyoruz sizden’ diye arayınca, hemen oturdum klavyenin başına. En son Maviay ı yazmışım. Üstüne bir çok astrolojik olaylar yaşadık.
MAVİAY TERAZİ DOLUNAYI - 01/04/2018
1 martta ki başak dolunayı ve 31 mart da 10 drc 44 dk. dagerçekleşecek terazi dolunayı ile bir ay içinde iki dolunay yaşıyoruz.
İLİŞKİ YÖNETİMİ - 05/12/2013
Uzun zaman oldu .
SUBLUMINAL MESAJLAR - 03/07/2013
-Ne mesajı, ne mesajı?
SEVGİ İFADESİ OLMAYAN HERŞEY, KORKUDUR.. - 10/06/2013
Sevgisiz bir ortamda büyümüş bir insan ile, anne babası birbirine aşık ve huzurlu bir hamilelik geçirmiş bir annenin evladı olarak doğmuş insan arasında ne kadar büyük bir fark bulunur, bilir misiniz?
BOŞLUK - 08/05/2013
Her Şerden, bir Hayır doğar..
 Devamı