• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
TOPLUMSAL VE BİREYSEL OLARAK TÜKENMİŞLİK SENDROMU
23/08/2016

Merhabalar efendim,

Sanki gittikçe daralan bir çemberin içinde nefes almamız bile zorlaşarak yaşamak zorunda bırakılıyoruz, tükeniyoruz.

70 li yıllarda meydanlarda “Biz devrimciler, bizi mahvetmek isteyen emperyalizme ve bizi yok etmek isteyen faşizme karşı sayımızın azlığına düşmanın çokluğuna bakmadan, yılmadan usanmadan savaşacağımıza devrimci şerefimiz üzerine ant içeriz” demiştik. Yaklaşık 40 yıldır içtiğimiz ant için uğraşıp durduk, gün oldu acılar ağır geldiğinde geçici hafıza kayıpları yaşadık.

Aynı yıllarda aşkı ve özgürlüğü de yakaladık; her türlü ayrımcılığa karşı çıkarak, sen-ben yerine biz olmayı öğrendik.

Yani sonuçta benim hayatımın özeti “Hep sevdim ve Yeryüzü Cenneti’nin peşinden koştum” oldu. Bizim nesil cesaretiyle, idealleriyle, mücadele azmiyle,  anılıyor. Biz, Köy Enstitüleri ile taçlanan aydınlanma savaşını, emek ile insanca yaşam mücadelesi ile birleştirmek isteyenleriz. Sömürüye, irticaya, karşı devrime geçit vermeyenleriz.

Bu nesil üst üste gelen darbelerle öldürüldü, işkence gördü, yok edildi. Ölüme giderken bile dik duran, umutlu ve özgüvenli, bilinçli ve romantik, bilim felsefe sanatla yoğrulmuş o güzel insanlar artık çok azaldı.

Ah be dostum işte yaklaşık 45 yıl önce biz devrimci andımızı okurken; karşı devrimcilerin, cemaatlerin, ırkçıların da tam tersi yollarla yani entrikalarla takiyelerle din sömürüsüyle iktidarı ele geçirmek için uğraştığını söylemedik mi? Bilim insanlarımız, aydınlarımız, yazarlarımız, gazetecilerimiz uyarıları nedeniyle suikasta kurban gitmediler mi?

Sonra gelinen nokta bu işte; emperyalistler, faşistler, şeriatçı işbirlikçiler, teröristler elbirliğiyle güzelim ülkemizi uçurumun eşiğine getirdiler. Son darbe kalkışması aslında hepsinin zaferi olacaktı, biz bir avuç dinozor, son anda uyanan kandırılmış halkımızla birlikte en azından darbelere karşı demokrasiyi savunduk. Bir zamanlar Yeryüzü Cenneti derken şimdi yaşam savaşı veriyoruz dostum.

Bu toplumsal tükenmişlik korkusu ne yazık ki gerçek ve elbette bireysel tükenmişlik sendromu da hepimizi sarıp sarmaladı.

Terapilerde negatif düşüncenin ve umutsuzluğun beyinlerinde kısa devre yaptırdığı takıntılı, panikli, tükenmiş insanlarla konuşmaktan yoruldum. Çevremdeki öfkeli, suçlayıcı, yok sayıcı insanlardan sıkıldım. Pozitif enerjiyi arttırma, rahatlama ve gevşeme yollarını bilmesem ben de tükenmişlik sendromuna yakalanacağım.

İlk okulda okunan andımız kaldırıldı, eğitimin rotası ortaçağ karanlığına çevrildi, tüm kurumlar FETÖ  ve diğer cemaatler tarafından kuşatıldı, kadınların yok edilmesi devreye sokuldu, çocuklar ve  hayvanlar sapıklar tarafından tecavüz ve işkence gördü…Saymakla bitmez bir yozlaşma yaşadık, tüm değerlerimiz yerini ilkelliğe, ahlaksızlığa, çıkarcılığa, acımasızlığa bıraktı.

Şimdi bu çemberden çıkma zamanı dostum, yoksa yok oluruz!

Toplumsal tükenmişliğe karşı “Tam Bağımsız ve gerçekten Demokratik Türkiye” diyen herkes birleşmek, uzlaşmak, sakin ve akılcı olmak zorundayız. Amacımız  şimdi “İnadına barış inadına yaşamak” olmalı.

Bireysel tükenmişliğe karşı ise “Önce sevin” diyoruz. Sevdiklerimizi dinlemek, geçmişteki hatalara takılıp kalmaktan ve suçlamaktan kurtulmak, ”Sil baştan” diyerek sevip saymak zorundayız. Amacımız şimdi negatif düşünceden sıyrılıp yaşadığımız güzellikleri anımsamak ve pozitif düşünceyi başarmak olmalı.

Sonuç olarak; biz elbette hem toplumsal hem bireysel tükenmişlikten kurtulacağız, beklenmedik gelişmelere karşı duracak gücümüz olduğunu kaç kez kanıtladık değil mi?

Pes etmek yok dostum.1532 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı