• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
GÜLÜNÜN SOLDUĞU AKŞAM
06/05/2016

 

“Herkes ne zaman ölür? elbet gülünün solduğu akşam...”Turgut Uyar’ın bu müthiş dizesi Erdal Öz’ün belgesel niteliği taşıyan eserinin adı olmuştur.

Bu kitabı okurken duygulanmamak mümkün mü? Hapishanede Deniz ve çok sayıda devrimci yoldaşıyla tanışan ve notlar alan yazar üç fidanın asılmasından sonra avukatlarından aldığı belgelerle unutulmaz bir efsaneye imza atmıştır.

Ben de 68 kuşağını ucundan yakalamış ve o döneme tanıklık etmiş biri olarak şimdi günümüzle karşılaştırmalar yapma hakkımı kullanıyorum:

Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de “İnsanca Bir Yaşam” peşinde koşup, ölüme hoş geldin sefa geldin diyenler her dönemde vardı şimdi de var. Ve elbette karşı devrimciler yani ilerlemeye- yenileşmeye izin vermek istemeyen gerici yobazlar da var. İlginçtir ki genellikle iktidar geçmişe özlem duyanların elindedir ve geleceği güzelleştirmeye çalışanlar hep acılar içindedir.

Deniz nasıl döneminin kahramanlarından biriyse, Gezi direnişinde ya da Barış mitinginde katledilenler de öyledir.

Deniz’lerin ya da bizim gençliğimizde ırkçı gericilik etkiliydi, bu gün ise köktendinci ilkellik ağır basıyor. Her iki dönemde de emperyalist sömürücüler dünyayı asıl yönetenlerdir ve ülkelerdeki yerli işbirlikçileri ile birlikte halkları inim inim inletirler.

Şimdi özetleyelim dostum; 6 Mayıs benim destan kahramanım Deniz’in gülünün solduğu akşamdır. Bizler onun ve diğer emek-özgürlük-eşitlik savaşçılarının yolunda yürümeye devam ederek fikirlerini ölümsüz kılıyoruz.

Ve elbette büyük bedeller ödenerek kurulan demokratik-laik-sosyal-hukuk devletimizi daha ileriye taşımaya söz veriyoruz.

Destan kahramanlarımız ışıklar içinde uyusunlar dostum.Paylaş | | Yorum Yaz
1211 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ - 25/02/2017
Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu,
ŞİDDETİN KAYNAĞI VE MÜCADELE YOLLARI - 26/11/2016
Merhabalar dostum
 Devamı