• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
GÜLÜNÜN SOLDUĞU AKŞAM
06/05/2016

 

“Herkes ne zaman ölür? elbet gülünün solduğu akşam...”Turgut Uyar’ın bu müthiş dizesi Erdal Öz’ün belgesel niteliği taşıyan eserinin adı olmuştur.

Bu kitabı okurken duygulanmamak mümkün mü? Hapishanede Deniz ve çok sayıda devrimci yoldaşıyla tanışan ve notlar alan yazar üç fidanın asılmasından sonra avukatlarından aldığı belgelerle unutulmaz bir efsaneye imza atmıştır.

Ben de 68 kuşağını ucundan yakalamış ve o döneme tanıklık etmiş biri olarak şimdi günümüzle karşılaştırmalar yapma hakkımı kullanıyorum:

Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de “İnsanca Bir Yaşam” peşinde koşup, ölüme hoş geldin sefa geldin diyenler her dönemde vardı şimdi de var. Ve elbette karşı devrimciler yani ilerlemeye- yenileşmeye izin vermek istemeyen gerici yobazlar da var. İlginçtir ki genellikle iktidar geçmişe özlem duyanların elindedir ve geleceği güzelleştirmeye çalışanlar hep acılar içindedir.

Deniz nasıl döneminin kahramanlarından biriyse, Gezi direnişinde ya da Barış mitinginde katledilenler de öyledir.

Deniz’lerin ya da bizim gençliğimizde ırkçı gericilik etkiliydi, bu gün ise köktendinci ilkellik ağır basıyor. Her iki dönemde de emperyalist sömürücüler dünyayı asıl yönetenlerdir ve ülkelerdeki yerli işbirlikçileri ile birlikte halkları inim inim inletirler.

Şimdi özetleyelim dostum; 6 Mayıs benim destan kahramanım Deniz’in gülünün solduğu akşamdır. Bizler onun ve diğer emek-özgürlük-eşitlik savaşçılarının yolunda yürümeye devam ederek fikirlerini ölümsüz kılıyoruz.

Ve elbette büyük bedeller ödenerek kurulan demokratik-laik-sosyal-hukuk devletimizi daha ileriye taşımaya söz veriyoruz.

Destan kahramanlarımız ışıklar içinde uyusunlar dostum.1514 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı