• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
  

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Lale Yılmaz Can
zlale@hotmail.com
YAŞAMA KÜLTÜRÜ
29/03/2016

Olmazsa olmazlarımız arasında yerini alan  alışveriş merkezleri, çarşılar içinde insan olmazsa,  bir hiç. İçinde insan olmazsa ne bir restaurant, ne bir hastane,  ne bir vapur… İnsan olmalı o zaman içinde, her yerde gülen oynayan çocuklar , şakalaşan insanlar olmalı. Kimileri koyu bir sohbetin eteğinde  oturmalı banklarda. Sabahları  yürüyenler olmalı, hatta koşanlar. İmrenerek bakmalı işine yetişme telaşında olan insanlar , derin soluk alıp spor yapanlara.

“Ah”,  demeli , “ah bir sabah bende böyle yürüyeceğim hele bir emekli olayım”

Sonra iç sesi ile savaşmalı. 

“Ne alakası var emeklilikle?  Gecenin dibine vurup, o kanal senin, bu gazete benim, koy bir çay daha diyeceğine, kalk yat, yat da erken uyan, çek eşofmanları haydi durma koş, vakit spor vakti. Yoksa sen hala Canan Karatay‘ın  nasıl da lahmacun yediğini mi tartışıyorsun ? Hey uyanda balığa gidelim”

Her  nereye gidersek gidelim  yeter ki bir yerlere gidelim. Kaygılar evlere kapanarak  biter mi, bitmez.  Açık hava lazım bize, koşmak lazım bize,  konuşmak lazım bize,  eş  dost lazım bize, üç beş zararsız günlük dedikodu lazım bize, hatta ayak üstü hükümet kurup politika yapmak lazım  bize, sınavları tartışmak vizeleri konuşmak lazım,  nasıl da zayıflamış  şu hatun yanına varıp sormak lazım ve en önemlisi her şeye rağmen  tebessüm etmek ve yarınlara güvenmek lazım. Kapıdan çıkarken bugüne şükürler olsun, hayat hepimize şen olsun demek lazım.   Hayat kısa ,öyle ya da böyle yaşamak lazım...  Lakin lazım değil bize ;  kin , hırs , öfke, terör, savaş, kavga, silah , tekme , yumruk, bıçak, dermansız hastalık, dipsiz borç, yalnızlık, sessizlik, korkaklık, sırttan vurmak, sözsüz kalmak, ihanetle beslenmek, zulüm etmek, vefasızlık, haksızlık , hukuksuzluk  lazım değil bize… Lazım değil…

Sağlıkla kalın.. Paylaş | | Yorum Yaz
560 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

LEYLA İŞE GELECEK, MAHİR EVE GİDECEK… - 04/01/2019
Herkes işine gücüne sağ salim gitsin… Yollarda üşümesin , duraklarda helak olmasın…
YILANIN ÖMRÜNE YIL KATANLARDAN MI OLDUK ? - 22/12/2018
Bir ara ortalık kap kaç haberlerinden geçilmiyordu. Sonra kadın tacizi , çocuk tacizi haberleri…
ÇATOD UYUYOR MUYMUŞ ? - 11/05/2018
Televizyonlarımızda izlenme oranı yüksek olan bir yarışmada bir soru soruldu ve ardından beklenen yanıtın gelmemesi ise bizleri üzdü.
GÜNÜBİRLİĞE MAHKUM ÇANAKKALE - 19/04/2018
KONYA SELÇUKLU Belediyesi'nin, öğrencilerin Çanakkale Şehitliği'ni ziyaret etmesi için düzenlediği; 'Selçuklu Ecdadla Buluşuyor' projesi kapsamında, aralıksız 43 sefer düzenlenmiş ve bu yıl ile birlikte 29 bin 736 kişi şehitliği ziyaret etmiş
ÇANAKKALE'NİN CADDELERİ ARA SOKAKLARI OLMUŞ SANA OPTİKÇİ ! - 13/03/2018
Ve aralarından tesadüf ettiğimiz OPTİKA OPTİK'den bahsetmemek olmaz, hadi bakalım eller yukarı sıra sana geldi, Optika !
DOKTOR MURAT HAMURCU! SEN İNSAN MISIN, GERÇEK MİSİN ? - 06/03/2018
Ortalama 2 hafta kadar önce , annemin göz kontrolü için randevu alırken öylesine yolumun kesiştiği adam, Dr. Murat Hamurcu...
MARUF KAHVALTIDAN HALLİCE, DEMLİK’TEN GEÇMECE, LEON’DA DEMLENME VE ÇATOD’DAN DEDİKODULARLA… - 22/01/2018
Maruf Kahvaltı’ya gidildi. Adres gösterenlerimiz; sevgili Başar Sunal ve eşi Tülay.
İZMİR'E İKİ ÇİFT LAFIM VAR, RAMADA PLAZA İZMİR'E İSE ... - 20/12/2017
İzmir sana iki çift lafım var. İzmir’in de çok umurunda ya… Olsun anlatacağım.
YAPILACAK İŞ LİSTESİYDİ. - 17/12/2017
Meslek turizm olunca mı yoksa lodostan yana yarı bahar havası geldiğinden mi , böyle olur da tüm karşılaşmalar birkaç saat içinde yaşanır.
 Devamı