• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
  

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
GAZOZ OLMA EFSANE OL
25/03/2016

 

Hani bir gazoz reklamı var TV’de.

 “Gazoz olma efsane ol” diyor.

O reklam metnine katılmamak elde değil..

“Gazoz olma efsane ol”

Ülkemde insanlar konuşmaktan çekiniyor.

“Aman başıma bir şey gelir… Benim kızım devlet memuru ne olur ne olmaz?.. Büyüklerimiz daha iyi bilir bana söz düşmez” diyorlar hep.

Gergin günlerde, sindirilmiş, korkmuş insanları her gün görmek mümkün…

Kimi bomba söylentisinden sokağa , kimi de ‘aman banane birader’ deyip meyhaneden çıkmıyor. Bazı ‘Büyüklerimiz ‘ ise  olumsuz durumlara cevap vermenin mantıklı olmadığı düşüncesini savunuyor adeta…

Susuyorlar onlarda tıpkı vatandaş gibi…

Çanakkale 18 Mart Deniz Zaferi’nin davet kitapçığı yanlış bilgilerle basılıp dağıtılıyor…

İlgilisi hesap verip özür dileyeceğine susuyor…

Çanakkale 18 Mart Deniz Zaferi’nin kutlandığı gün Çanakkale İmam Hatip Ortaokulu’na Atatürk Portresi’nin yanına kesik bir Türk Bayrağı asılıyor…

İlgilisi hesap verip “gereğini yaptık” diyeceğine susuyor.

Bu örnekleri, törenlerde organize yuhalamaya, pilavın bulgur mu pirinç mi olduğuna, kentin DNA’sını sorgulayana, olumlu işlerde mesaj atan olumsuzluklara cevap vermeyene, devletin yatırımlarını yollarda siren çalan ambulanslarla tanıtan vekile kadar uzatabilirim.

Ne mi olur?

Biri gazoz olur eminim…

Lakin dedim ya susuyoruz…

Konuşmuyoruz…

Sen konuşmayınca, o yazamıyor.

O yazmayınca kamuoyu “gazoz”una maça devam ediyor…

Aslında; susayan su içmeli. Ya da efsane gazoz…

Sonrasında konuşmalı, sormalı, sorgulamalı ki o buzdan duvarın arkasındakiler zorda kalıp cevap verme gereği duysunlar.

Haksız mıyım?

***

Hala konuşmayanlara

“  Susmanın bir ölçüsü vardır ki o da İslâm prensipleridir. Yerinde ve zamanında susmak, güzel bir şey olduğu gibi, yerinde ve zamanında konuşmak da önemli ve değerli meziyetlerden biridir. Gerektiği zaman konuşmayan kimse, bu büyük meziyetten yoksun demektir.

Doğruyu saklamak yalan söylemenin kardeşidir, zulme karşı susmak zalime ortak olmaktır, bu durumda susmak doğru olmayandır.

Yalan konuşmak, aşırı zanda bulunmak, kötü söz etmek, iftira ve gıybet etmek yanlış olandır ve bu durumda doğru olan konuşmamaktır.

Toplum arasında "Dilin kemiği yoktur" sözü bir hayli yaygındır. Bu düşünmeden sarf edilen sözlerin pek çok hata ve yanlış sonuç doğurabileceği anlamındadır. Çünkü akıllı insan her söylediğini düşünür ama her düşündüğünü söylemez. Dinimizin emri de budur.

Yine dinimizin emri hak olanı söylemek, korkmamak, çekinmemek, haksızlık, zulüm, adaletsizlik karşısında susmamak avaz avaz bağırmak, iman gereği el ile, dil ile, kalp ile karşı koymaktır.

Gazoz değil efsane gazoz olanlara saygılarımla

 

 

 Paylaş | | Yorum Yaz
1479 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
HER TARAFTA BİZİM BORUMUZ ÖTÜYOR - 14/10/2018
‘FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı’ iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD'li rahip Andrew Craig 12 Ekim Cuma günü yapılan duruşmada serbest kaldı
ANLATABİLDİĞİM KADAR - 04/10/2018
Bu günlerde Amerikan Danışma şirketi tartışılıyor. Adı: 'McKinsey'
DIŞ MİHRAKLAR - 11/08/2018
İşin uzmanları ekonomistlerin ‘Ekonomik krize doğru koşar adım gidiyoruz’ tespitinden sonra dövizdeki yükselişe çareler aranmaya başladı.
HALİ PÜR-MELAL’İMİZ… - 05/07/2018
Soğan,patates… 24 Haziran seçimi, vatandaşın geçimi… Dolar dütşer mi, yoksa yükselir mi? Kimin cebi dolar, kiminin cebi zaten Dolar… Kimin cebinden alıp kime verirsin?
YANGIN VAR - 11/06/2018
Dolar konusundaki ekonomi uzmanlarının görüşlerini kamuoyuna aktarıp ‘aman dikkatli olun’ çağrısı mı yapsam… “Yangın var’ başlığına uygun düşmem için…
 Devamı