• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Ahmet Mantaş
a_mantas@yahoo.com
LAİK BİR TÜRKİYE İÇİN
02/03/2016

                                                          

  AKP’nin Türkiye’yi İslam Devleti’ne dönüştürme projesi hızla ilerliyor. En çok da eğitim alanında bu değişimi görüp yaşıyoruz. Türbana özgürlükle başlayan, İmam Hatip okullarının yaygınlaştırılmasıyla devam eden planlı ve programlı bir dönüşümün vardığı bir karşı devrimi artık gizlemiyorlar.

  4+4+4 Eğitim Sisteminin hayata geçirilmesiyle önce seçmeli Osmanlıca dersleri sonra Arapça, Kuran-ı Kerim, Peygamberlerin hayatı gibi seçmeli derslerle eğitimin tüm alanlarına hükmederek neticede Laikliğin ortadan kaldırılmasıyla sonuçlanmıştır.

  Birkaç ilerici unsur ve ideolojik yapı ile Eğitim İş dışında “Türkiye Laiktir. Laik Kalacak” diye bağıran, tepki gösteren kalmamıştır.

  Milli Eğitim Bakanlığının dini vakıf ve cemiyetler, diyanet işleri ve din eğitim genel müdürlüğü işbirliğiyle el ele vererek din-i iman edebiyatı yaparak yürüttüğü, eğitimin dinselleşmesi çalışmaları, tüm okulların imam hatiplere dönüştürülmesi çalışmaları, AKP’nin Asımın Neslinden “Dindar ve Kindar bir nesle “ dönüşme adımıydı.  

  Nihayetinde diyanet işleri başkanına tahsis edilen donanımlı Mercedes makam aracı, diyanete ayrılan bütçenin büyüklüğü, skandal fetvaların ortaya dökülmesiyle 90 yıllık enkazın kaldırılmış olduğunu da öğrenmiş olduk.

  Şimdi artık okulların din ve iman vizyonunun yerleştiği, bir baskı mekanizmasının işletildiği, günlük yaşam tarzına müdahalenin yapıldığı merkezlere dönüşmeye başlamıştır.

  Öğrencilerin etek boyu, taytı ve saçı başıyla uğraşılan, baskılara aldırmayanların tacizle, tecavüzle ilişkilendirildiği gerici bir bakış açısıyla yönetilmektedir.

  Çeşitli sermaye gruplarına ait sponsorların desteği ile dini vakıf ve cemiyetler, milli eğitim müdürlükleri işbirliğiyle Hadis, Kuran okuma, namaz kılma gibi yarışmalar düzenlemeye, okullarda stant ve sergiler açmaya, bazı gerici sendikalarla öğrencilerden vakıflar adına yardım paraları toplamaya yönelik projeleri uygulamaya koyarak okulları dinselleştirme amacına yönelik kullanmaktadır.

  En son seçmeli derslerin belirlenmesi çalışmalarında, Milli Eğitim Bakanlığı, diyanet ve din eğitimi genel müdürlüğü aracılığıyla, bakanlık kaynakları kullanılarak veli ve öğrenciler resmen, Arapça, Kuran-ı Kerim ve Peygamberlerin hayatı gibi seçmeli derslerin tercih edilmesi zorlaması yapılmıştı.

  AKP hiçbir zaman türbanlı bacılarının emeğinin sömürülmesiyle ilgilenmedi, hep dini- imanıyla ilgilendi.

  Aslında AKP, Cumhuriyet’ten, Atatürk’ten, Laiklikten rövanş almak adına rejimi ve kamuculuğu linç ederek, üstünde tepinerek İslam Devleti’ne dönüştürme projesini karşı devrimle hayata geçirmektedir.

  Nihayet bir aydınlanma kavgası başlatıldı.

  Gericiliği yenmek için bir hamle şansı doğdu.

  Piyasacı sömürü düzenini durdurabilmek için yürekli, cesur, akılcı bir girişim ortaya çıktı.

  Ülkenin Laiklik yapısını ortadan kaldıran dinci gericiliğe karşı bir şans artık doğmuştur.

  24 Şubat 2016 tarihinde düzen siyasetinden farklı bir kulvarda gericiliği durduracağını ve geleceği birlikte kurmak adına Anadolu’nun tüm aydınlık insanlarına yönelik yapılan bir çağrıyla, bir deklarasyonla gericiliğin korktuğu bir hareket başladı.

  “Gericiliğe Karşı Aydınlanma Hareketi.”

  Yayımladığı deklarasyonla Türkiye’nin dini esaslara dayalı bir ülkeye dönüştürülmesine karşı mücadele kararlılığını ortaya koymaktadır.

  Türkiye’nin hızla bir İslam Devleti’ne evirilmesini gören ve din üzerinden emeğin sömürülmesini, doğanın hunharca katledilmesini, kadınların insan mı değil mi gibi değerlendirmelerle yok sayılmasını ve Laikliğin yok edilmesinin gerçekliğini önceliğimize koyarak bu acil görev çağrısına destek olalım.

  Gericiliğe karşı oluşturulan bu direnç barikatına omuz verelim, iş yerlerimizde, mahallelerimizde, sokaklarda ve özellikle okullarımızda gericiliğin attığı her adımı, her karşı devrim girişimini yıkalım.

  Bu çağrı, acil bir görev çağrısıdır.

  Laik bir Türkiye için.809 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

EĞİTİMDE VİZYONSUZLUK - 08/11/2018
Eğitim camiasının umutla, merakla beklediği ‘’Eğitimde 2023’’ vizyon belgesi açıklandı.
EĞİTİMDE MUCİZE YARATMAK - 08/10/2018
Eğitimde kaş yapalım derken, göz çıkarmayı ne kadar çok seviyoruz…
SAYGI VE BİAT - 21/06/2016
Saygı duymak ve biat etmek tutumları
SENDİKAL BEYZADELERİ - 06/06/2016
Sendikal yapılara şöyle bir rakursi yapalım, betimlemeleri kaygısal
SENDİKA // SENDİKA - 23/05/2016
Piyasacı sermayenin ağır saldırıları altında hak gasplarının hemen hemen her gün yaşandığı bir dönemdeyiz.
PARÇALARI BİRLEŞTİRİN - 16/05/2016
29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilmiş fakat halifelik makamı henüz kaldırılmamıştır.
1 MAYIS’TA ALANLARA - 25/04/2016
Örgütlenme modellerine baktığımızda, emek eksenine bağlı olarak sınıf temeline dayalı bir örgütlenmenin varlığından yola çıkarak, emekçileri örgütleyebildiğimizi söyleyemeyiz…
AHLAK ÇOCUKLARI KORUSUN - 13/04/2016
Toplumsal ilişkiler deformasyona uğrayınca iç yapıları nedeniyle tüm kötülükleri birer irin gibi dışa vurmaktadır.
GERİCİLİĞE KARŞI BEN DE VARIM - 25/03/2016
Toplumsal kaygılarımız, günlük yaşamımızın fiili işgaline dayalı olarak gericiliğin bir
 Devamı