• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Lale Yılmaz Can
zlale@hotmail.com
TURİZM SANA NELER EDİYORLAR BÖYLE
17/02/2016


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın,

 "Yurtdışına tatile gitmeyin, tatilinizi yurtiçinde yapın" çağrısına  karşılık,  

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkan Yardımcısı Cemil Uğurlu,

Türk vatandaşlarının yurtdışına çıkışlarının zorlaştırılması gerektiğini savunarak, bu konuda hükümetin radikal kararlar almasını beklediklerini”, söylemiş.   Sayın Tayyip Erdoğan’ın  cümlesini  son derece yerinde , son derece haklı buluyorum. Ülkemizde turizmin tüm  halkaları için, zor bir dönem yaşanıyor ve bu zorlukta birbirimize destek olalım diyor.  İtirazı olan var mı ?  Olmamalı  bence.  Ancak Cemil Uğurlu Bey’e itirazı olan var mı ? Bir turizmci olarak benim  var , turizmci olmayanlarında rahatsız olması lazım  bu açıklamadan.  Doğru olabilir mi , dedim ilk okuduğumda. Hani inanmak istemezsiniz ya, bir daha okudum cümleyi, doğruydu! İnanmak istemiyor insan, talihsiz bir açıklama, talihsiz bir talep, kelimelerin yeri hatalı diyip,  kurtulmanın dahi mümkün olamadığı bir cümle. Öncelikle konudan bihaber bir insanın dahi,  böyle bir cümle kurmasını bekleyemeyiz öyle değil mi? Sayın Cemil Uğurlu, nasıl bir  yanılgıdır bu ? Nasıl hatalı bir  bakıştır bu. Özgürlükleri kısıtlamanın bir başka yöntemi de bu olsa gerek.  Kişilerin tatil alışkanlıklarını , algılarını bu şekilde terbiye etmeye kalkmak , üstelik madden yüklenmek… Hepimizin en doğal hakkı tatil , ister yurt içinde ister yurt dışında tatilini  geçirir kişi.

Turizm  belli zamanlarda farklı sorunlarla karşılaştı  ve hep mücadele verdi. Ancak hiçbir zaman böyle bir talebi  olmamıştır turizmcinin.  Bu nasıl bir anlayıştır böyle.  Bu yazıyı sizler okurken belki  geri bir açıklama gelmiştir ki; umarım gelir de… Yoksa , tatil programını dahi  para artışı ile  değişime zorlayan bir ifade, ters tepki yaratacaktır. Yasakları sevmiyoruz biz, hele zorlamalara  hiç gelemiyoruz, basıldı mı damarımıza borç harç bulup, basıp gideriz dünyanın  dört bir köşesine.

Cemil Uğurlu, "Tatilcinin iç pazara yönlendirilmesi için bir takım yasaklar, vergi yükleri konulmalı. Yoksa tatilci kimseyi dinlemez alır bavulunu yurt dışına gider. Rusya bunu yapıyor. Hatta İran'da bile var. Vize zorluğu ve yurtdışına çıkış harçlarının artırılması tatilciyi otomatikman iç pazara çevirir. Yaptırım olmadan, tedbir almadan bu iş olmaz. Biz bu tür tedbirleri acilen bekliyoruz" demiş.  Şimdi bu açıklama kendisinin başkan yardımcılığı yaptığı  derneği  bağlamıyor mu ? O derneğe kimler üye ? Üyeler gerçekten böyle mi düşünüyor ?

 

Bu öneriye Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, "Turizmde zorlama olmaz" demiş. Alkış ve teşekkür kendisine.  Prontotour'un sahibi Ali Onaran ise, "Açıklama talihsiz. Zorlama yerine oteller yerli turiste indirim yapsınlar" , demiş. Alkış ve teşekkür kendisine.

 

Farklı dönemlerde meslek grupları daralmalar yaşayabiliyor. Bunun nedeni;  ülkenin ekonomik sıkıntıları , nakitin ani çekilişi, borsanın yarattığı olumsuzluklar, altındı  dövizdi derken, politik kargaşa, terör ve daha nicesi olabiliyor.  Ancak bazen bir konser, uzanan bir el, verilen bir demeç , devlet destekli kısmi bir hibe ödeme ya da af  ya da erteleme , yani her ne ise bir şeyler olur ve her inişin bir çıkışı var klişesi de gerçek olur. Her zorluk her darlık bir bolluğa varmaz mı ? Çok mu kaderci oldum, kendi hayatınıza dönün bakın. Eğer çabalamayı bırakmadıysanız, eğer erken pes etmediyseniz, ne yakalandığınız hastalık , ne kaybettiğiniz işiniz,  sizi alt edemez öyle değil mi?  O zaman acınası halleri de biraz olsun bir kenara bırakalım. Kabul zor bir süreç, ancak onca yıl Rus turistlere  teslim olacağına güneyimiz , vaktinde yan pazarlara da  ulaşmalıydı.  Rusya ile krizin üstüne , terör olayları  tuz biber oldu. Birde üstüne kendi içimizde baskıcı bir turizm  algısı oluşturup, biberin  bizi iyice yakmasına izin vermeyelim…

 

Kalın sağlıkla, kalın sevgiyle, kalın tebessümle…

 889 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUKLUĞUN TÜTER BAZEN… - 15/06/2019
Yürürken gördüğün ağlayan bir çocukta, burnuna dolan bir kokuda , pişen bir dolmada , aniden karşına çıkan anılarındaki bir tanıdıkta, bir renkte ,
BİR KÖY YOK OLURKEN BİR ANNE HAYAT BULUYOR ÇÖMÜ TIP FAKÜLTESİNDE - 28/05/2019
Ah be Cemal bana yaz diyorsun da sen, neyi yazayım , hangisinden başlayayım?
LEYLA İŞE GELECEK, MAHİR EVE GİDECEK… - 04/01/2019
Herkes işine gücüne sağ salim gitsin… Yollarda üşümesin , duraklarda helak olmasın…
YILANIN ÖMRÜNE YIL KATANLARDAN MI OLDUK ? - 22/12/2018
Bir ara ortalık kap kaç haberlerinden geçilmiyordu. Sonra kadın tacizi , çocuk tacizi haberleri…
ÇATOD UYUYOR MUYMUŞ ? - 11/05/2018
Televizyonlarımızda izlenme oranı yüksek olan bir yarışmada bir soru soruldu ve ardından beklenen yanıtın gelmemesi ise bizleri üzdü.
GÜNÜBİRLİĞE MAHKUM ÇANAKKALE - 19/04/2018
KONYA SELÇUKLU Belediyesi'nin, öğrencilerin Çanakkale Şehitliği'ni ziyaret etmesi için düzenlediği; 'Selçuklu Ecdadla Buluşuyor' projesi kapsamında, aralıksız 43 sefer düzenlenmiş ve bu yıl ile birlikte 29 bin 736 kişi şehitliği ziyaret etmiş
ÇANAKKALE'NİN CADDELERİ ARA SOKAKLARI OLMUŞ SANA OPTİKÇİ ! - 13/03/2018
Ve aralarından tesadüf ettiğimiz OPTİKA OPTİK'den bahsetmemek olmaz, hadi bakalım eller yukarı sıra sana geldi, Optika !
DOKTOR MURAT HAMURCU! SEN İNSAN MISIN, GERÇEK MİSİN ? - 06/03/2018
Ortalama 2 hafta kadar önce , annemin göz kontrolü için randevu alırken öylesine yolumun kesiştiği adam, Dr. Murat Hamurcu...
MARUF KAHVALTIDAN HALLİCE, DEMLİK’TEN GEÇMECE, LEON’DA DEMLENME VE ÇATOD’DAN DEDİKODULARLA… - 22/01/2018
Maruf Kahvaltı’ya gidildi. Adres gösterenlerimiz; sevgili Başar Sunal ve eşi Tülay.
 Devamı