• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
UMUDUMUZ BİTMESİN
07/02/2016

Merhaba dostum,

Ülkemizde yeni yıla ne yazık ki  sorunlar katlanarak girdik; her gün acı, kan, gözyaşı haberleri alıyoruz. Birileri çok yönlü entrikalarla, şiddet ve baskılarla insanlığı öldürmeye devam ediyor.

Her birimiz farklı yöntemlerle, etrafımızı kuşatan bu karanlıktan çıkış yolu arıyoruz. Sadece beynini ezber makinesi gibi kullanan ve birilerinin her söylediğini tanrı emri gibi kabul edenler, ağlanacak hallerine gülerek huzurlu, mutlu yaşıyormuş gibi yapıyorlar. Dolayısıyla evrimleşemiyor öylece kalıyorlar oysa beynimizi sürekli geliştiren bizler evrimleşiyoruz daha iyiye doğruya güzele doğru....

Araştıran, düşünen ve sorgulayan beyinler nasıl iyi ve mutlu olabilir ki?

Sonra hastalıklarla boğuşma yaygınlaşıyor, tüm hastalıkların kaynağında negatif düşünce, stres ve moral bozukluğu olduğuna göre bu kaçınılmaz. Çoğumuz öğrenilmiş çaresizlik içine giriyoruz yani yapabileceğimiz bir şey kalmadı demeye başlıyoruz.

Umudumuz bittiği anda tükenmişlik sendromu ortaya çıkar; doktor doktor gezmeye başlarız, her yerimiz ağrılar içindedir, yaşama isteğimiz zayıflamıştır, kötü durumdayızdır.

Her gecenin bir sabahı vardır; evet çok ağır bedeller ödüyoruz ama vaz geçemeyiz dostum.

İstatistiksel olarak hem toplumların hem bireylerin, sürekli olarak kötü durumda olması mümkün değil, öyle bir an gelir ki üst üste iyi durumlarla karşılaşmaya başlarız.

Pes etmeyelim; elbette insanlık ölmeyecek, direnmeye ve Yeryüzü Cennetinin peşinden koşmaya devam ettiğimiz sürece umut vardır.

2016 yılı kırılma noktası olacak belki de; ahlak, dürüstlük, vicdan, sevecenlik, paylaşımcılık değerleri canlanacak.

Önce kendimizle sonra sevdiklerimizle barışarak, doğayla iç içe, anlık mutluluklar yakalayarak, kendimiz için çizdiğimiz çerçeveye uygun kontrollü yaşayarak güçlenelim dostum.

Sonra gücümüzü birleştirelim, sonra Devrim...

Hoşça kal dostum.Paylaş | | Yorum Yaz
1418 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ - 25/02/2017
Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu,
ŞİDDETİN KAYNAĞI VE MÜCADELE YOLLARI - 26/11/2016
Merhabalar dostum
 Devamı