• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Ahmet Mantaş
a_mantas@yahoo.com
YOKSUL ÖĞRETMENLER
03/12/2015

 

  Mucizelere endekslenmiş rastlantısal bir başarıyı sonuç olarak elde etmek, eğitimin hazin sonumu hızlandıracaktır.

  Öğretmenler ve eğitim çalışanları yoksullaştıkça, eğitimde başarı idealizmin yolunu gözleyerek, tesadüflere kendini hazırlar..

  Çünkü idealizm öğretmenler için sadece fark yarattıkları model yönüyle, mesleki hayatları boyunca ortaya koydukları gerçekliktir.

  Öğretmenlerin sürekli dörtnala koşmasını isteyenler, eğitim ve öğretimle ilgisini pek kuramadığım proje saplantılı yönetimsel anlayışlardır.

  Moral ve motivasyon öğretmenin içgüdüsel verimliliğine etki eden ve üretkenliğini artıran en önemli sebeplerden birisidir.

  Yoksul, bir öğretmen ordusuyla, kaliteli ve değerli bir eğitim yaratmak mümkün mü?

  Yoksul öğretmenlerden verimli bir üretkenlik elde edilemez, sağlıklı bir eğitim sonucuna ulaşılamaz ve hedeflenen amaçlara erişilemez.

  Özellikle tepetaklak olmuş bir eğitim sisteminden bunu istemek, öğretmenlerden şapkadan ütopik bir tavşan çıkarmasını beklemek gibidir.

  Mucizeyi yaratan şey ise ancak öğretmenin kendi iç dünyasında beslediği idealist umutların aydınlanmacı yönüyle ortaya koyduğu çabalardır…

  Eğitim dünyasında fark yaratan öğretmenlerin ortaya çıkardığı nadir başarı örnekleri bu çabaların ürünüdür.

  Cumhuriyet döneminde illere atanan öğretmenleri tren garlarında valiler karşılarken, Milletvekili maaşlarının öğretmen maaşlarının altında olduğu dönemlerdi…

  Son 10 yıldır öğretmen maaşlarındaki alım gücünün hızla düşmesi, öğretmenleri yoksulluk sınırının altında bir ücrete mahkûm etmiştir.

  AKP iktidarlarının Türkiye’sin de öğretmenler yoksullaşmıştır.

  Türkiye’de eğitim alanında çalışanların, OECD ülkelerindeki eğitim çalışanlarına göre çok fazla çalışmalarına rağmen çok daha düşük oranda bir ücret almaktadırlar.

  Demokratik ve bilimsel bir eğitim sistemi ve programı olmamasına rağmen, eğitimde başarılı gösterilen örnekler öğretmenlerin kendi çabalarıyla yarattığı mucizelerdir.

  Geçim sıkıntısı yüzünden emekli olmayı göze alamayan öğretmenler nesnel koşulların zorluğunu ekonomik olarak her daim yaşamaktadırlar…

  Yaşadığı zorluğu mesleki becerilerine ve verimliliğine yansıtmayan meslek grubu var mıdır?

  Özellikle günümüz Türkiye’sinde eğitim politikalarının ve kadrolaşmalarının suyunu çıkaran AKP hükümetleri yandaş sendika ile birlikte bir yandan eğitimi gerileştirirken, diğer taraftan öğretmenlerin haklarını budayarak yoksullaşmasını da sağlamıştır.

  Her fırsatta öğretmeni dekor amaçlı vitrinlere koyan siyasiler öğretmenler ile ilgili verilen kanun tekliflerine, attıkları nutuklar kadar duyarlı olamamışlardır…

  Eğitim emekçilerinin ek gösterge, vergi dilimi, maaş zamları ve ek ders ücretlerinin arttırılması gibi istekleri, yoksulluktan kurtulma çabalarına yönelik talepleridir… Özellikle 657 DMK’yı ve iş güvencesini tartışmaya açmak 1 Milyona yakın eğitim emekçilerinin bu taleplerini görmezden gelmektir. 1 milyon yoksulun öfkesine rüzgar ekmektir..

  “Rüzgâr eken, fırtına biçer”                                                                                                                                                                          Eğitim emekçilerinin bu yoksulluk mücadelesinde bir samimiyet sınavı yaşanacaktır.

  Eğitim İş kolunda örgütlü sendikaların samimiyeti bu mücadele ile ortaya çıkacaktır. Bu da eğitim emekçilerine üyesi bulunduğu sendikaların samimiyetini sorgulama fırsatı verecektir.

  Yoksulluk kader değildir..    

  Bu ülkeyi emperyalizme ve uluslararası sermayeye angaje edenlere karşı, her fırsatta angajman kurallarından dem vurarak kabadayılık taslayanlara karşı, edebiyattan, sanattan ve gazetecilere akreditasyon uygulayıp cezaevlerine koyanlara karşı, eğitim emekçilerini sömürerek yoksullaştıranlara karşı ortak mücadele ederek kazanabiliriz…

 

 

 

 

 1047 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

EĞİTİMDE VİZYONSUZLUK - 08/11/2018
Eğitim camiasının umutla, merakla beklediği ‘’Eğitimde 2023’’ vizyon belgesi açıklandı.
EĞİTİMDE MUCİZE YARATMAK - 08/10/2018
Eğitimde kaş yapalım derken, göz çıkarmayı ne kadar çok seviyoruz…
SAYGI VE BİAT - 21/06/2016
Saygı duymak ve biat etmek tutumları
SENDİKAL BEYZADELERİ - 06/06/2016
Sendikal yapılara şöyle bir rakursi yapalım, betimlemeleri kaygısal
SENDİKA // SENDİKA - 23/05/2016
Piyasacı sermayenin ağır saldırıları altında hak gasplarının hemen hemen her gün yaşandığı bir dönemdeyiz.
PARÇALARI BİRLEŞTİRİN - 16/05/2016
29 Ekim 1923’te Cumhuriyet ilan edilmiş fakat halifelik makamı henüz kaldırılmamıştır.
1 MAYIS’TA ALANLARA - 25/04/2016
Örgütlenme modellerine baktığımızda, emek eksenine bağlı olarak sınıf temeline dayalı bir örgütlenmenin varlığından yola çıkarak, emekçileri örgütleyebildiğimizi söyleyemeyiz…
AHLAK ÇOCUKLARI KORUSUN - 13/04/2016
Toplumsal ilişkiler deformasyona uğrayınca iç yapıları nedeniyle tüm kötülükleri birer irin gibi dışa vurmaktadır.
GERİCİLİĞE KARŞI BEN DE VARIM - 25/03/2016
Toplumsal kaygılarımız, günlük yaşamımızın fiili işgaline dayalı olarak gericiliğin bir
 Devamı