• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
ÖZGÜR BASIN, ÖZGÜR ÇOMÜ
08/11/2015

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Anafartalar Kampüsü’ne öğrencilerle röportaj yapmak için giden Çanakkale OLAY Gazetesi  haber merkezinde görevli muhabir arkadaşımız, Eğitim Fakültesi Sekreteri Yusuf Eğilmezgil tarafından daha önceden izin almadığı gerekçesiyle kampüse alınmadı.

Sonuç bu

 ÇOMÜ öğrencileriyle röportaj yapmak için ÇOMÜ Anafartalar Kampüsüne giden haber merkezimizde çalışan muhabir arkadaşımız, kampüs girişinde üniversite özel güvenlikleri tarafından durdurularak, ne için geldiği soruldu. Üniversite güvenliğine kimliğini göstererek gazetemizde muhabir olduğunu belirten arkadaşımız, öğrencilerle röportaj yapmak için kampüse girmek istediğini belirtince, güvenlik görevlileri yönetime sormadan içeri alamayacaklarını belittiler. Eğitim Fakültesi Sekreteri Yusuf Eğilmezgil’i arayan güvenlikler, Eğilmezgil’den Basın Halkla İlişkiler Birimini aramaları gerektiği cevabını aldı. Bunun üzerine Basın Halkla İlişkiler Birimi’ni arayan güvenlikler, onlardan da kendilerinin böyle bir yetkilerinin olmadığını, bu kararı fakültenin verebileceği cevabını aldı. Tekrardan Eğilmezgil’i arayan özel güvenlik görevlileri muhabire, Eğilmezgil’in izin vermediğini ve içeri girmek için Basın Halkla İlişkiler biriminden izin alınması gerektiğini belirttiler. Bu olayın üzerine Basın Halkla İlişkiler Birimini arayarak konuyla ilgili bilgi istendi. Basın Halkla İlişkiler Birimi’nden konuyla ilgili gün içerisinde bilgi verilecek denildi, fakat 4 gün geçmesine rağmen hala bir cevap alınamadı.

Gelişim ise yukarıda anlatıldığı şekilde…

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ‘İletişim Fakültesi’ var mı? Bilmediğim için soruyorum diye değerlendirin lütf     en. Üniversite öğrencileri ile kampüs alanı içinde muhabir arkadaşımız röportaj yapamaz mı? Ne izni, neyin iznini önceden alacak? Yani bir gün önceden röportaj konusunu da bildirmesi mi gerekiyor. Kaç soru soracak? Soraların içeriği ne olacak? Röportajda konuşacak öğrencileri de muhabir arkadaşımızın kampüse girmesine izin vermeyen Yusuf Bey seçecektir belki de!!!

Ne dersiniz?

Konuya, basın özgürlüğü yönünden bakmak hiç ama hiç istemiyorum. Çünkü, inanmadığım şeyin bakışının da olmayacağını düşünüyorum. Ancak, ‘basın özgürdür’ diye titrini ön plana çıkararak beyanat verenlere Çanakkale’de yaşanan bir olayı örnek gösteriyorum. Ötesi de var aslında Nokta Dergisi’nin iki çalışanının cezaevine gönderilmesi gibi… Ama o son nokta … Çanakkale’de henüz başlangıçtayız. Googleden arayıp sonra iyi içerik bulduğuna kanaat getirip sansürün kaldırılışının bilmem kaçıncı yılı açıklamasını yapanlar bugün çıkıp  “siz ne yapıyorsunuz? O muhabiri niçin kampüse almadınız?” diye sorması gerekmez mi?

Nerelerdesiniz?

Bugün kampüse röportaj için içeri almazlar,yarın ‘yanlış’ haber yazdığın iddiası ile dava açarlar, öbür gün ise ‘içeri alırlar’ Burhan Mert Balcı kardeşim. Ancak o içerisi dışarıdan tecrit edilen cezaevidir bilmiş ol Burhan Mert Balcı kardeşim…O muhabirin adı Burhan Mert Balcı. Şimdilik kampüse röportaj için giremedi, ileride girer mi bilemem. Şimdilik ‘özgür’değil , ileride  ‘özgür’ olur mu bilemem…

Ne alaka?

Şimdi diyeceksiniz ki;  “1 kasım seçim sonuçları değenlendirmesi, başkanlık sistemi yorumları, Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün ihalesi Bakanın dediği gibi 2015 yılı sonunda yapılacak mı?” gibi  konular varken ‘ne alaka’ basın özgürlüğü hikayesi…

Ben size şıkları sayayım siz karar verin o halde…

a-    Cemal, Burhan Mert Balcı isimli muhabiri tanıyor o nedenle bu haberi ısmarlama yaptı. Burhan, Cemal’e maaşının yarısını vereceğini söyledi…

b-    Cemal’in Eğitim Fakültesi Sekreteri Yusuf Eğilmezgil ile kişisel husemetleri var. O nedenle yıpratmak için bu yazıyı yazdı.

c-    Cemal zaten her şeye muhalif.

d-    Cemal bu yazıyı Çanakkale’de var olduğu öne sürülen gazeteci cemiyet ve dernekleri için yazdı.

e-    Cemal bu yazıyı, basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemeceğine işaret etmek için yazdı…

f-     Kafasına göre takılıyor ondan yazdı

g-    Hiçbiri

Banane beya ne yazdıysa yazdı...

 

Saygılarımla…Paylaş | | Yorum Yaz
1864 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

23 HAZİRAN’DAN SONRASI - 16/06/2019
31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından ekonomistler, odalar, borsalar seçimin tamamlandığı bundan sonra ekonomiyi ön planda ele almanın zamanı olduğu çağrısında bulundular
AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ? - 16/05/2019
Duymamış gibi yaparsan ‘sağır sultan’ derler kızarsın. ‘Yazmak kamuoyunu bilgilendirmek lazım, görevim bu’ dersin; ‘Sen mi kurtarcan memleketi’ derler, daha da ileriye gidersen bi güzel eskitirler. Sorarsın, cevap vermezler... Onlar hep mutluluğun
KATİL AYAĞA KALK! - 20/04/2019
Konu, Çanakkale yerel basınına tüm görüşlerle birlikte yansıdı.
MEMLEKET SEVDANIZ YERİN DİBİNE BATSIN - 29/03/2019
İlayda Sevinç'in cansız bedeni, yapılan incelemenin ardından Ezine Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı…
NEDEN O HABERİ YAPMIŞIM? - 24/03/2019
Eleştirinin genel tanımını okuduktan sonra bu sözlerine pişman olacağını bildiğim AKP’li hanımefendiye yazarak, hakaret etmeden sesleniyorum.
YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
 Devamı