• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
ÖZGÜR BASIN, ÖZGÜR ÇOMÜ
08/11/2015

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Anafartalar Kampüsü’ne öğrencilerle röportaj yapmak için giden Çanakkale OLAY Gazetesi  haber merkezinde görevli muhabir arkadaşımız, Eğitim Fakültesi Sekreteri Yusuf Eğilmezgil tarafından daha önceden izin almadığı gerekçesiyle kampüse alınmadı.

Sonuç bu

 ÇOMÜ öğrencileriyle röportaj yapmak için ÇOMÜ Anafartalar Kampüsüne giden haber merkezimizde çalışan muhabir arkadaşımız, kampüs girişinde üniversite özel güvenlikleri tarafından durdurularak, ne için geldiği soruldu. Üniversite güvenliğine kimliğini göstererek gazetemizde muhabir olduğunu belirten arkadaşımız, öğrencilerle röportaj yapmak için kampüse girmek istediğini belirtince, güvenlik görevlileri yönetime sormadan içeri alamayacaklarını belittiler. Eğitim Fakültesi Sekreteri Yusuf Eğilmezgil’i arayan güvenlikler, Eğilmezgil’den Basın Halkla İlişkiler Birimini aramaları gerektiği cevabını aldı. Bunun üzerine Basın Halkla İlişkiler Birimi’ni arayan güvenlikler, onlardan da kendilerinin böyle bir yetkilerinin olmadığını, bu kararı fakültenin verebileceği cevabını aldı. Tekrardan Eğilmezgil’i arayan özel güvenlik görevlileri muhabire, Eğilmezgil’in izin vermediğini ve içeri girmek için Basın Halkla İlişkiler biriminden izin alınması gerektiğini belirttiler. Bu olayın üzerine Basın Halkla İlişkiler Birimini arayarak konuyla ilgili bilgi istendi. Basın Halkla İlişkiler Birimi’nden konuyla ilgili gün içerisinde bilgi verilecek denildi, fakat 4 gün geçmesine rağmen hala bir cevap alınamadı.

Gelişim ise yukarıda anlatıldığı şekilde…

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin ‘İletişim Fakültesi’ var mı? Bilmediğim için soruyorum diye değerlendirin lütf     en. Üniversite öğrencileri ile kampüs alanı içinde muhabir arkadaşımız röportaj yapamaz mı? Ne izni, neyin iznini önceden alacak? Yani bir gün önceden röportaj konusunu da bildirmesi mi gerekiyor. Kaç soru soracak? Soraların içeriği ne olacak? Röportajda konuşacak öğrencileri de muhabir arkadaşımızın kampüse girmesine izin vermeyen Yusuf Bey seçecektir belki de!!!

Ne dersiniz?

Konuya, basın özgürlüğü yönünden bakmak hiç ama hiç istemiyorum. Çünkü, inanmadığım şeyin bakışının da olmayacağını düşünüyorum. Ancak, ‘basın özgürdür’ diye titrini ön plana çıkararak beyanat verenlere Çanakkale’de yaşanan bir olayı örnek gösteriyorum. Ötesi de var aslında Nokta Dergisi’nin iki çalışanının cezaevine gönderilmesi gibi… Ama o son nokta … Çanakkale’de henüz başlangıçtayız. Googleden arayıp sonra iyi içerik bulduğuna kanaat getirip sansürün kaldırılışının bilmem kaçıncı yılı açıklamasını yapanlar bugün çıkıp  “siz ne yapıyorsunuz? O muhabiri niçin kampüse almadınız?” diye sorması gerekmez mi?

Nerelerdesiniz?

Bugün kampüse röportaj için içeri almazlar,yarın ‘yanlış’ haber yazdığın iddiası ile dava açarlar, öbür gün ise ‘içeri alırlar’ Burhan Mert Balcı kardeşim. Ancak o içerisi dışarıdan tecrit edilen cezaevidir bilmiş ol Burhan Mert Balcı kardeşim…O muhabirin adı Burhan Mert Balcı. Şimdilik kampüse röportaj için giremedi, ileride girer mi bilemem. Şimdilik ‘özgür’değil , ileride  ‘özgür’ olur mu bilemem…

Ne alaka?

Şimdi diyeceksiniz ki;  “1 kasım seçim sonuçları değenlendirmesi, başkanlık sistemi yorumları, Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün ihalesi Bakanın dediği gibi 2015 yılı sonunda yapılacak mı?” gibi  konular varken ‘ne alaka’ basın özgürlüğü hikayesi…

Ben size şıkları sayayım siz karar verin o halde…

a-    Cemal, Burhan Mert Balcı isimli muhabiri tanıyor o nedenle bu haberi ısmarlama yaptı. Burhan, Cemal’e maaşının yarısını vereceğini söyledi…

b-    Cemal’in Eğitim Fakültesi Sekreteri Yusuf Eğilmezgil ile kişisel husemetleri var. O nedenle yıpratmak için bu yazıyı yazdı.

c-    Cemal zaten her şeye muhalif.

d-    Cemal bu yazıyı Çanakkale’de var olduğu öne sürülen gazeteci cemiyet ve dernekleri için yazdı.

e-    Cemal bu yazıyı, basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemeceğine işaret etmek için yazdı…

f-     Kafasına göre takılıyor ondan yazdı

g-    Hiçbiri

Banane beya ne yazdıysa yazdı...

 

Saygılarımla…2428 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KRALI DA KANDIRIYORLAR, SARAYI DA SOYUYORLAR - 29/01/2020
Olsun; yine de Allah devlete millete zeval vermesin…
SİZİN GÜNDEMİNİZ NE? - 19/01/2020
Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı.
BİLMEM ANLATABİLİYOR MUYUM? - 06/01/2020
2020 yılına nasıl girdik? İyi dileklerle...
EKONOMİ TIKIRINDA - 30/11/2019
Enflasyon rakamları açıklanıyor… “İçinde at nalı da var” diyorlar…
BAYRAMİÇ KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI? - 04/11/2019
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üst üste ‘tartışmalı’ değerlendirmesi yapılan konular gündeme gelmeye başladı. ‘Tartışmalı’ sözcüğünün hafif kaldığını biliyorum ‘provokasyon’ diyenler de var ancak
KONUŞMAK YA DA SESSİZ KALMAK - 13/10/2019
Konuşuyoruz… Konuşuyoruz… Yine konuşuyoruz…
ŞİMDİLİK, ÇANAKKALE HAİNİYİM - 04/09/2019
Vatan haini kime denir? Ülkesinin yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimseye...
YEDİYSEK CEBİMİZDEN, HARCADIYSAK ÖMRÜMÜZDEN… - 13/08/2019
Hiç böyle yazıya ‘girizgah’ yapayım diye uğraşmayacağım. Bodoslama konuya girip her zaman olduğu gibi takdiri okura, Çanakkale halkına bırakacağım.
ÇARESİZ OLMAYIN ÇARE SİZ OLUN! - 25/07/2019
anakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında işletime geçmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Kirazlı Balaban’daki Kanadalı altın ve gümüş işletmesi şu an için en büyük sorun.
 Devamı