• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
SAĞLIK ve SEÇİMLER
04/11/2015

 

Merhaba dostum,

Bireysel ve toplumsal olarak gerçekten sağlık sorunlarımızın yoğun olduğu günler yaşıyoruz. Beden sağlığımız da ruh sağlığımız da yerlerde sürünüyor. Sağlıklı insan; sorunlarını çözebilir, çoğunlukla mutludur, sevgi dolu ve hoş görülüdür. Sağlıklı toplum da benzer özellikleri taşır aslında; içinde kendini güçlü, mutlu, huzurlu ve umutlu hisseden bireyler barındırır. Oysa bizim toplumumuz tamamen gruplaşmış, ayrımcılıkları abartmış, sevgi değil nefret doldurulmuş, endişeli, umutsuz, güvensiz bireylerden oluşuyor. Cehalet ve şiddet eğilimini de eklersek gerçekten sağlıksız bir toplumda yaşadığımız kesindir.

Size soruyorum; bireyler sağlıksızsa toplum nasıl sağlıklı olabilir ya da biz kendimize iyi bir yaşam kursak bile toplumsal bozuklukları görmezden gelerek nasıl mutlu olabiliriz?

Ülkemizde yaşayan insanların yaklaşık yarısı bu düzenden şikâyetçi, daha güzel bir dünya için çabalıyor ve yaşamsal sorunlarla boğuşuyor. Barış, özgürlük demokrasi dediği için ya öldürülüyor ya da çaresizlikten sevgisizlikten tükenip gidiyor. Kalan yarısı da öbür dünyada rahat etme hayaliyle ne söylenirse dinleyerek, ne istenirse biat ederek,mutluymuş gibi yaparak yaşıyor. Böyle sağlıksız bireylerden oluşan sağlıksız toplumlarda ne yazık ki akıl, vicdan, ahlak ikinci plana geçiyor. Birinci planda korkular, çıkarlar, cezalandırmalar yer alıyor. Şimdi seçim sonuçlarına birlikte göz atalım:

AKP yine başarılı taktiklerle oyunu arttırarak tek başına iktidar oldu. MHP savunucularının İslamcı kesimi,koalisyon görüşmelerinde çok olumsuz tavır sergileyen yöneticilerine kızıpkendi görüşlerine ve çıkarlarına yakın bulduğu iktidarı destekledi. Dolayısıyla seçimin sürprizi de böyle oluştu. Doğrusu Atatürkçü kesim sağlam durmasa parti barajı geçemezdi.

CHP bu kez gündemi belirleyen projelerle çok iyi çalıştı ve gücünü korudu. Bu bir başarıdır çünkü ülkemizde sol cenah istisnalar dışında bu kadar oya sahip be dostum!

HDP barajı geçti, mecliste olmalarını başarı olarak görüyorum çünkü hem kendilerine oy veren İslamcı kesimden hem de terörist olarak gören yöneticiler tarafından çok ağır baskılar gördüler.

Şimdi neler olacak sorusuna cevap arayalım:

Herkes sakin olsun, duygusal ve kontrolsüz-öfkeli tepkiler kimsenin işine yaramaz.

Halkımızın kararına saygı duyacağız, elimizdeki malzemeyi kaliteli hale getirebilmek için bilimsel eğitim ısrarımızdan vaz geçmeyeceğiz. Sonra ülkemiz için yapabileceğimizin en iyisini yapmaya ve üretmeye devam edeceğiz.  Bireysel sağlığımızı önemseyerek ve birbirimize destek olarak güç toplayacağız. Toplumsal bozuklukları giderebilmek ve insanca bir yaşama ulaşabilmek için mücadeleyi hızlandıracağız.

Son sözüm duygusal ağırlıklı olacak, bunu yazmazsam içimde kalıp beni daha fazla yıpratacak:

Bu seçim değerlendirmesinde hiçbir yere yerleştiremediğim bir durum var; Gezi direnişinde ve Ankara barış mitinginde öldürülen güzel çocuklar da kaybedenler arasında mı? Askerliğini yaparken şehit olan oğullarımız, ilkel zihniyet yüzünden tecavüz edilen ve öldürülen kızlarımız kimsenin içini sızlatmadı mı?

İşte burada sakin olamıyorum, güzel günlere ulaşabilmek için bu kadar ağır bedel ödememiz gerekmezdi diye düşünüyorum.

Sağlıklı bireylerden oluşan sağlıklı bir toplumda yaşayabilmek dileğiyle…

 

Hoşça kal dostum.

 

 1841 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı