• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
SAĞLIK ve SEÇİMLER
04/11/2015

 

Merhaba dostum,

Bireysel ve toplumsal olarak gerçekten sağlık sorunlarımızın yoğun olduğu günler yaşıyoruz. Beden sağlığımız da ruh sağlığımız da yerlerde sürünüyor. Sağlıklı insan; sorunlarını çözebilir, çoğunlukla mutludur, sevgi dolu ve hoş görülüdür. Sağlıklı toplum da benzer özellikleri taşır aslında; içinde kendini güçlü, mutlu, huzurlu ve umutlu hisseden bireyler barındırır. Oysa bizim toplumumuz tamamen gruplaşmış, ayrımcılıkları abartmış, sevgi değil nefret doldurulmuş, endişeli, umutsuz, güvensiz bireylerden oluşuyor. Cehalet ve şiddet eğilimini de eklersek gerçekten sağlıksız bir toplumda yaşadığımız kesindir.

Size soruyorum; bireyler sağlıksızsa toplum nasıl sağlıklı olabilir ya da biz kendimize iyi bir yaşam kursak bile toplumsal bozuklukları görmezden gelerek nasıl mutlu olabiliriz?

Ülkemizde yaşayan insanların yaklaşık yarısı bu düzenden şikâyetçi, daha güzel bir dünya için çabalıyor ve yaşamsal sorunlarla boğuşuyor. Barış, özgürlük demokrasi dediği için ya öldürülüyor ya da çaresizlikten sevgisizlikten tükenip gidiyor. Kalan yarısı da öbür dünyada rahat etme hayaliyle ne söylenirse dinleyerek, ne istenirse biat ederek,mutluymuş gibi yaparak yaşıyor. Böyle sağlıksız bireylerden oluşan sağlıksız toplumlarda ne yazık ki akıl, vicdan, ahlak ikinci plana geçiyor. Birinci planda korkular, çıkarlar, cezalandırmalar yer alıyor. Şimdi seçim sonuçlarına birlikte göz atalım:

AKP yine başarılı taktiklerle oyunu arttırarak tek başına iktidar oldu. MHP savunucularının İslamcı kesimi,koalisyon görüşmelerinde çok olumsuz tavır sergileyen yöneticilerine kızıpkendi görüşlerine ve çıkarlarına yakın bulduğu iktidarı destekledi. Dolayısıyla seçimin sürprizi de böyle oluştu. Doğrusu Atatürkçü kesim sağlam durmasa parti barajı geçemezdi.

CHP bu kez gündemi belirleyen projelerle çok iyi çalıştı ve gücünü korudu. Bu bir başarıdır çünkü ülkemizde sol cenah istisnalar dışında bu kadar oya sahip be dostum!

HDP barajı geçti, mecliste olmalarını başarı olarak görüyorum çünkü hem kendilerine oy veren İslamcı kesimden hem de terörist olarak gören yöneticiler tarafından çok ağır baskılar gördüler.

Şimdi neler olacak sorusuna cevap arayalım:

Herkes sakin olsun, duygusal ve kontrolsüz-öfkeli tepkiler kimsenin işine yaramaz.

Halkımızın kararına saygı duyacağız, elimizdeki malzemeyi kaliteli hale getirebilmek için bilimsel eğitim ısrarımızdan vaz geçmeyeceğiz. Sonra ülkemiz için yapabileceğimizin en iyisini yapmaya ve üretmeye devam edeceğiz.  Bireysel sağlığımızı önemseyerek ve birbirimize destek olarak güç toplayacağız. Toplumsal bozuklukları giderebilmek ve insanca bir yaşama ulaşabilmek için mücadeleyi hızlandıracağız.

Son sözüm duygusal ağırlıklı olacak, bunu yazmazsam içimde kalıp beni daha fazla yıpratacak:

Bu seçim değerlendirmesinde hiçbir yere yerleştiremediğim bir durum var; Gezi direnişinde ve Ankara barış mitinginde öldürülen güzel çocuklar da kaybedenler arasında mı? Askerliğini yaparken şehit olan oğullarımız, ilkel zihniyet yüzünden tecavüz edilen ve öldürülen kızlarımız kimsenin içini sızlatmadı mı?

İşte burada sakin olamıyorum, güzel günlere ulaşabilmek için bu kadar ağır bedel ödememiz gerekmezdi diye düşünüyorum.

Sağlıklı bireylerden oluşan sağlıklı bir toplumda yaşayabilmek dileğiyle…

 

Hoşça kal dostum.

 

 Paylaş | | Yorum Yaz
1590 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ - 25/02/2017
Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu,
ŞİDDETİN KAYNAĞI VE MÜCADELE YOLLARI - 26/11/2016
Merhabalar dostum
 Devamı