• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
O BASIN AÇIKLAMASINI KALDIRMIYORUZ ÖZLEM HANIM
24/10/2015

 

Başlığı gören okurlar haklı olarak şaşıracaklar. Çünkü, kişiye özel yazı yazma özelliğim yoktur. Bugünkü ‘istisna’ durum hariç.

“Bilinmeyen” bir numaradan beni arayıp yüzüme telefon kapatan bir devlet memuruna  hem de ‘özel eğitim bölüm başkanı’na  yanıtı ancak yazarak verebiliyorum.

Dedim ya; yüzüme telefonu kapattı…

O nedenle buradan yazıyorum…

Konu şu;

Eğitim İş Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu  yerel gazetelere basın açıklaması gönderiyor. Sadece bana değil, tüm yerel gazetelere, internet gazetelerine  de… O açıklamayı noktasına virgülüne dokunmadan yayınlıyorum.

23 Ekim Cuma günü öğle saatlerinde postacı geliyor Memleket’in bürosuna. Evrakı imzalayıp alıyorum. Adıma ve Memleket internet gazetesine  tebliğ çıkaran Sayın Özlem Demirkan.

Kim Özlem Demirkan?

Ben de tanımıyorum…

Okuyorum…

Aynen şöyle diyor:

“ Sayın muhatap; www.canakkalememleket.com adlı internet gazetenizde http://www.canakkalememleket.com/?Syf=18&Hbr=830362&/E%C4%9Fitim-%C4%B0%C5%9F-%C3%87anakkale-%C5%9Eube-Y%C3%B6netim-Kurulu-,%C3%87anakkale-Rehberlik-Ara%C5%9Ft%C4%B1rma-Merkezi%E2%80%99nde(RAM)--neler-oldu%C4%9Fun

Linkli “Yetti Gari! RAM RAM Olalı böyle zulüm görmedi” “Eğitim İş Basın Açıklaması, RAM’de neler oluyor, bilen var mı?” başlıklı yazınızda yer alan hususlara ilişkin olarak açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

Söz konusu basın açıklaması sitenizde tarafımızın izni olmadan yayınlanmış bulunmaktadır. Yaptığınız haberde Rehberlik Araştırma Merkezi medya aracılığıyla kamuoyuna yanlış tanıtılmakta ve hedef gösterilmektedir. Ayrıca haber içeriğinde kişilerden izin alınmadan isimlerine yer verilmiştir. Bilindiği üzere haber içeriğinde kişilerin kimliklerinin açıklanmaması esastır.

Anılı sebeplerle yukarıda linki belirtilmiş sitenizde yayınlanan haberin Çanakkale Rehberlik Araştırma Merkezi Özel Eğitim Bölüm Başkanı olarak iş bu ihtarın tarafınıza tebliğinden itibaren bir gün içinde kaldırılmasını ihtaren bildiririm”

Özlem Demirkan’ın kim olduğunu ihtarnameyi okuyunca anlıyorum ve dediği linki tıklayıp sitede yayınlanan metni bir kez daha okuyorum.

Metin, Eğitim İş Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu’nun açıklaması… Benim dışımda da yayın yapan yerlerde o basın açıklaması yayınlanmış.

Ardından, Eğitim İş Şube Başkanı Ahmet Mantaş’ı arayıp kendilerine böyle bir ihtarnamenin gelip gelmediğini soruyorum.

Gelmedi” diyor.

Peki; benim dahlim olmayan, benim bizzat giderek yaptığım bir haber olmayan ve de Eğitim İş Şube Yönetimi olarak onaylı bir basın açıklamasını yayınladım diye ‘sadece’ bana neden ihtar çekiliyor?

İşte bu sorunun yanıtını öğrenmek üzere saat 11.15 sularında Çanakkale Rehberlik Araştırma Merkezi’ni  217 60 07 numaralı telefonundan kendi cep telefonumla arıyorum. Önce açan olmuyor, ben de hangi bölüme bağlanacağımın hattını bilmediğim için bekliyorum. Yine açan yok ardından aynı numarayı bir daha arayıp 1 tuşuna basıyorum. Bir bayan çıkıyor. Özlem hanımı soruyorum ‘kendisi yok, kim aradı iletelim’ diyor. Cep telimi adımı soyadımı verip beklemeye geçiyorum.

Saat 16.15…

“Bilinmeyen” yazılı bir telefon alıyorum. Numara görünmüyor yani. Yine de açıyorum teli…

Hal hatır sorduktan sonra, “Özlem hanım bana bir ihtarname göndermişsiniz. Sanırım bir yanlışlık oldu. Konu haber değil ‘Basın açıklaması’, basın açıklamasını yazan ben değilim ben sadece ‘yayınladım’. Üstelik aynı açıklamayı sadece ben yayınlamadım. Bir çok yayın organı yayınladı. Niçin sadece ben?” diye soruyorum.

Özlem Hanım “Cemal bey ilk siz yayınladınız, sonra diğerlerine yayıldı” diyor…

Gazetelerden önce yayınlamamın doğal olduğunu çünkü onlar bugünkü haberi yarın verebiliyorlar konusunu anlatırken Özlem Hanım; “Tamam yeter Cemal bey biz size dava açacağız zaten” diyerek telefonu suratıma kapatıyor.

Eyvallah…

“Siz bana dava açamazsınız Özlem hanım, siz Savcılığa benim hakkımda  şikayette bulunursunuz sayın Savcı benim ifademi aldıktan sonra dava açılıp açılmayacağına karar verir. Dava açılırsa Sayın Hakim sorar, ben anlatırım. Suçum varsa cezalandırılırım, yoksa beraat ederim”

Bu bir…(1)

“Söz konusu basın açıklaması sitenizde tarafımızın izni olmadan yayınlanmış bulunmaktadır” diyorsunuz ya Özlem hanım gülüyorum inanın. Basın açıklamasını yapan Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetimi ve muhattapları da  İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise;  ben bu açıklamayı yayınlamak için sizden ya da kurumunuzdan niye izin alayım. Yani, CHP, AKP’yi eleştirse benim gazeteci olarak AKP’nin bir yöneticisine telefon açıp “Efendim sizi eleştirdiler, izin verirseniz yayınlayabilir miyim mi?” demem lazım.

Bu iki…(2)

“Ayrıca haber içeriğinde kişilerden izin alınmadan isimlerine yer verilmiştir. Bilindiği üzere haber içeriğinde kişilerin kimliklerinin açıklanmaması esastır” diyerek  30 yıldır gazetecilik yapan bana  basın kanununu yanlış anlatıyorsunuz Özlem Hanım. Haber içeriğinde kişilerden izin alınmaz. Kaldı ki; benim yaptığım haber değil, Eğitim İş Sendakası’nın basın açıklamasını yayınlamaktır. Kimliklerin açıklanmaması konusu adli olaylarda ve suçu kesinleşmemiş konularda, yaşı küçük olan durumlarda ve üzerinde ‘yayın yasağı’ olan konularda geçerlidir. Hatta fotoğraf varsa yüze bant atmak zorunludur. Örnek vermeme gerek var mı Özlem Hanım?

Bu üç…(3)

Siz; Özlem Hanım: 23 Ekim Cuma günü ‘bilinmeyen’ yazan telefonunuzla beni aradıktan sonra suratıma telefonu kapatmasaydınız size yukarıda yazdıklarımı anlatacaktım. Dolayısıyla, ben bu yazıyı yazmamış olacaktım.

Bu dört…(4)

O nedenle; bana noter kanalıyla gönderdiğiniz tebligattaki “Anılı sebeplerle yukarıda linki belirtilmiş sitenizde yayınlanan haberin Çanakkale Rehberlik Araştırma Merkezi Özel Eğitim Bölüm Başkanı olarak iş bu ihtarın tarafınıza tebliğinden itibaren bir gün içinde kaldırılmasını ihtaren bildiririm” şeklindeki  isteğinize “Hayır linki kaldırmıyorum. Çünkü; bana isnat edilen konunun gazetecilik meslek ilkelerine aykırı bir durumu yoktur” diyerek o haberi ve linki kaldırmıyorum.

Bu beş…(5)

Memleket, bir internet gazetesidir. Özlem hanımın ““Cemal bey ilk siz yayınladınız, sonra diğerlerine yayıldı”sözünü kabul etmez. Çünkü biz bir haber ajansı değiliz. Kaldı ki; Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetimi, aynı basın açıklamasını Çanakkale’deki tüm yayın organlarına e posta ile göndermiştir. Bana gelen e postada da kaç gazeteye gittiğini görmekteyim.

Bu altı…(6)

Saygılarımla Özlem hanım…

Özlem Hanıma Not: Haber yazıları, edebiyatta öğretici metin türlerinden; gazete metin türü altında yeralan bir öğretici metin türüdür. Kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla kullanılan metin türüdür. Verilen haberlerin güncel, doğru, kolay anlaşılır, ilginç ve önemli olması gereklidir. Haber yazıları kaynaklarına göre gruplandırılır. 5N 1K, haber yazılarında önemlidir. (5 N 1 K kuralını daha sonra arzu edenler olursa anlatabilirim)

 2368 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

basın açıklaması     24/10/2015 18:30

Özlem Hanım, keşke iddialara cevap verseydi. İddiaların önemi yok ki, kaldır demekte. Bilememiş amcası!
Şuayip Odabaşı

Yazarın diğer yazıları

KRALI DA KANDIRIYORLAR, SARAYI DA SOYUYORLAR - 29/01/2020
Olsun; yine de Allah devlete millete zeval vermesin…
SİZİN GÜNDEMİNİZ NE? - 19/01/2020
Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı.
BİLMEM ANLATABİLİYOR MUYUM? - 06/01/2020
2020 yılına nasıl girdik? İyi dileklerle...
EKONOMİ TIKIRINDA - 30/11/2019
Enflasyon rakamları açıklanıyor… “İçinde at nalı da var” diyorlar…
BAYRAMİÇ KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI? - 04/11/2019
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üst üste ‘tartışmalı’ değerlendirmesi yapılan konular gündeme gelmeye başladı. ‘Tartışmalı’ sözcüğünün hafif kaldığını biliyorum ‘provokasyon’ diyenler de var ancak
KONUŞMAK YA DA SESSİZ KALMAK - 13/10/2019
Konuşuyoruz… Konuşuyoruz… Yine konuşuyoruz…
ŞİMDİLİK, ÇANAKKALE HAİNİYİM - 04/09/2019
Vatan haini kime denir? Ülkesinin yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimseye...
YEDİYSEK CEBİMİZDEN, HARCADIYSAK ÖMRÜMÜZDEN… - 13/08/2019
Hiç böyle yazıya ‘girizgah’ yapayım diye uğraşmayacağım. Bodoslama konuya girip her zaman olduğu gibi takdiri okura, Çanakkale halkına bırakacağım.
ÇARESİZ OLMAYIN ÇARE SİZ OLUN! - 25/07/2019
anakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında işletime geçmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Kirazlı Balaban’daki Kanadalı altın ve gümüş işletmesi şu an için en büyük sorun.
 Devamı