• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
O BASIN AÇIKLAMASINI KALDIRMIYORUZ ÖZLEM HANIM
24/10/2015

 

Başlığı gören okurlar haklı olarak şaşıracaklar. Çünkü, kişiye özel yazı yazma özelliğim yoktur. Bugünkü ‘istisna’ durum hariç.

“Bilinmeyen” bir numaradan beni arayıp yüzüme telefon kapatan bir devlet memuruna  hem de ‘özel eğitim bölüm başkanı’na  yanıtı ancak yazarak verebiliyorum.

Dedim ya; yüzüme telefonu kapattı…

O nedenle buradan yazıyorum…

Konu şu;

Eğitim İş Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu  yerel gazetelere basın açıklaması gönderiyor. Sadece bana değil, tüm yerel gazetelere, internet gazetelerine  de… O açıklamayı noktasına virgülüne dokunmadan yayınlıyorum.

23 Ekim Cuma günü öğle saatlerinde postacı geliyor Memleket’in bürosuna. Evrakı imzalayıp alıyorum. Adıma ve Memleket internet gazetesine  tebliğ çıkaran Sayın Özlem Demirkan.

Kim Özlem Demirkan?

Ben de tanımıyorum…

Okuyorum…

Aynen şöyle diyor:

“ Sayın muhatap; www.canakkalememleket.com adlı internet gazetenizde http://www.canakkalememleket.com/?Syf=18&Hbr=830362&/E%C4%9Fitim-%C4%B0%C5%9F-%C3%87anakkale-%C5%9Eube-Y%C3%B6netim-Kurulu-,%C3%87anakkale-Rehberlik-Ara%C5%9Ft%C4%B1rma-Merkezi%E2%80%99nde(RAM)--neler-oldu%C4%9Fun

Linkli “Yetti Gari! RAM RAM Olalı böyle zulüm görmedi” “Eğitim İş Basın Açıklaması, RAM’de neler oluyor, bilen var mı?” başlıklı yazınızda yer alan hususlara ilişkin olarak açıklama yapılması gerekli görülmüştür.

Söz konusu basın açıklaması sitenizde tarafımızın izni olmadan yayınlanmış bulunmaktadır. Yaptığınız haberde Rehberlik Araştırma Merkezi medya aracılığıyla kamuoyuna yanlış tanıtılmakta ve hedef gösterilmektedir. Ayrıca haber içeriğinde kişilerden izin alınmadan isimlerine yer verilmiştir. Bilindiği üzere haber içeriğinde kişilerin kimliklerinin açıklanmaması esastır.

Anılı sebeplerle yukarıda linki belirtilmiş sitenizde yayınlanan haberin Çanakkale Rehberlik Araştırma Merkezi Özel Eğitim Bölüm Başkanı olarak iş bu ihtarın tarafınıza tebliğinden itibaren bir gün içinde kaldırılmasını ihtaren bildiririm”

Özlem Demirkan’ın kim olduğunu ihtarnameyi okuyunca anlıyorum ve dediği linki tıklayıp sitede yayınlanan metni bir kez daha okuyorum.

Metin, Eğitim İş Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu’nun açıklaması… Benim dışımda da yayın yapan yerlerde o basın açıklaması yayınlanmış.

Ardından, Eğitim İş Şube Başkanı Ahmet Mantaş’ı arayıp kendilerine böyle bir ihtarnamenin gelip gelmediğini soruyorum.

Gelmedi” diyor.

Peki; benim dahlim olmayan, benim bizzat giderek yaptığım bir haber olmayan ve de Eğitim İş Şube Yönetimi olarak onaylı bir basın açıklamasını yayınladım diye ‘sadece’ bana neden ihtar çekiliyor?

İşte bu sorunun yanıtını öğrenmek üzere saat 11.15 sularında Çanakkale Rehberlik Araştırma Merkezi’ni  217 60 07 numaralı telefonundan kendi cep telefonumla arıyorum. Önce açan olmuyor, ben de hangi bölüme bağlanacağımın hattını bilmediğim için bekliyorum. Yine açan yok ardından aynı numarayı bir daha arayıp 1 tuşuna basıyorum. Bir bayan çıkıyor. Özlem hanımı soruyorum ‘kendisi yok, kim aradı iletelim’ diyor. Cep telimi adımı soyadımı verip beklemeye geçiyorum.

Saat 16.15…

“Bilinmeyen” yazılı bir telefon alıyorum. Numara görünmüyor yani. Yine de açıyorum teli…

Hal hatır sorduktan sonra, “Özlem hanım bana bir ihtarname göndermişsiniz. Sanırım bir yanlışlık oldu. Konu haber değil ‘Basın açıklaması’, basın açıklamasını yazan ben değilim ben sadece ‘yayınladım’. Üstelik aynı açıklamayı sadece ben yayınlamadım. Bir çok yayın organı yayınladı. Niçin sadece ben?” diye soruyorum.

Özlem Hanım “Cemal bey ilk siz yayınladınız, sonra diğerlerine yayıldı” diyor…

Gazetelerden önce yayınlamamın doğal olduğunu çünkü onlar bugünkü haberi yarın verebiliyorlar konusunu anlatırken Özlem Hanım; “Tamam yeter Cemal bey biz size dava açacağız zaten” diyerek telefonu suratıma kapatıyor.

Eyvallah…

“Siz bana dava açamazsınız Özlem hanım, siz Savcılığa benim hakkımda  şikayette bulunursunuz sayın Savcı benim ifademi aldıktan sonra dava açılıp açılmayacağına karar verir. Dava açılırsa Sayın Hakim sorar, ben anlatırım. Suçum varsa cezalandırılırım, yoksa beraat ederim”

Bu bir…(1)

“Söz konusu basın açıklaması sitenizde tarafımızın izni olmadan yayınlanmış bulunmaktadır” diyorsunuz ya Özlem hanım gülüyorum inanın. Basın açıklamasını yapan Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetimi ve muhattapları da  İl Milli Eğitim Müdürlüğü ise;  ben bu açıklamayı yayınlamak için sizden ya da kurumunuzdan niye izin alayım. Yani, CHP, AKP’yi eleştirse benim gazeteci olarak AKP’nin bir yöneticisine telefon açıp “Efendim sizi eleştirdiler, izin verirseniz yayınlayabilir miyim mi?” demem lazım.

Bu iki…(2)

“Ayrıca haber içeriğinde kişilerden izin alınmadan isimlerine yer verilmiştir. Bilindiği üzere haber içeriğinde kişilerin kimliklerinin açıklanmaması esastır” diyerek  30 yıldır gazetecilik yapan bana  basın kanununu yanlış anlatıyorsunuz Özlem Hanım. Haber içeriğinde kişilerden izin alınmaz. Kaldı ki; benim yaptığım haber değil, Eğitim İş Sendakası’nın basın açıklamasını yayınlamaktır. Kimliklerin açıklanmaması konusu adli olaylarda ve suçu kesinleşmemiş konularda, yaşı küçük olan durumlarda ve üzerinde ‘yayın yasağı’ olan konularda geçerlidir. Hatta fotoğraf varsa yüze bant atmak zorunludur. Örnek vermeme gerek var mı Özlem Hanım?

Bu üç…(3)

Siz; Özlem Hanım: 23 Ekim Cuma günü ‘bilinmeyen’ yazan telefonunuzla beni aradıktan sonra suratıma telefonu kapatmasaydınız size yukarıda yazdıklarımı anlatacaktım. Dolayısıyla, ben bu yazıyı yazmamış olacaktım.

Bu dört…(4)

O nedenle; bana noter kanalıyla gönderdiğiniz tebligattaki “Anılı sebeplerle yukarıda linki belirtilmiş sitenizde yayınlanan haberin Çanakkale Rehberlik Araştırma Merkezi Özel Eğitim Bölüm Başkanı olarak iş bu ihtarın tarafınıza tebliğinden itibaren bir gün içinde kaldırılmasını ihtaren bildiririm” şeklindeki  isteğinize “Hayır linki kaldırmıyorum. Çünkü; bana isnat edilen konunun gazetecilik meslek ilkelerine aykırı bir durumu yoktur” diyerek o haberi ve linki kaldırmıyorum.

Bu beş…(5)

Memleket, bir internet gazetesidir. Özlem hanımın ““Cemal bey ilk siz yayınladınız, sonra diğerlerine yayıldı”sözünü kabul etmez. Çünkü biz bir haber ajansı değiliz. Kaldı ki; Eğitim İş Çanakkale Şube Yönetimi, aynı basın açıklamasını Çanakkale’deki tüm yayın organlarına e posta ile göndermiştir. Bana gelen e postada da kaç gazeteye gittiğini görmekteyim.

Bu altı…(6)

Saygılarımla Özlem hanım…

Özlem Hanıma Not: Haber yazıları, edebiyatta öğretici metin türlerinden; gazete metin türü altında yeralan bir öğretici metin türüdür. Kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla kullanılan metin türüdür. Verilen haberlerin güncel, doğru, kolay anlaşılır, ilginç ve önemli olması gereklidir. Haber yazıları kaynaklarına göre gruplandırılır. 5N 1K, haber yazılarında önemlidir. (5 N 1 K kuralını daha sonra arzu edenler olursa anlatabilirim)

 Paylaş | | Yorum Yaz
2026 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

basın açıklaması     24/10/2015 18:30

Özlem Hanım, keşke iddialara cevap verseydi. İddiaların önemi yok ki, kaldır demekte. Bilememiş amcası!
Şuayip Odabaşı

Yazarın diğer yazıları

23 HAZİRAN’DAN SONRASI - 16/06/2019
31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından ekonomistler, odalar, borsalar seçimin tamamlandığı bundan sonra ekonomiyi ön planda ele almanın zamanı olduğu çağrısında bulundular
AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ? - 16/05/2019
Duymamış gibi yaparsan ‘sağır sultan’ derler kızarsın. ‘Yazmak kamuoyunu bilgilendirmek lazım, görevim bu’ dersin; ‘Sen mi kurtarcan memleketi’ derler, daha da ileriye gidersen bi güzel eskitirler. Sorarsın, cevap vermezler... Onlar hep mutluluğun
KATİL AYAĞA KALK! - 20/04/2019
Konu, Çanakkale yerel basınına tüm görüşlerle birlikte yansıdı.
MEMLEKET SEVDANIZ YERİN DİBİNE BATSIN - 29/03/2019
İlayda Sevinç'in cansız bedeni, yapılan incelemenin ardından Ezine Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı…
NEDEN O HABERİ YAPMIŞIM? - 24/03/2019
Eleştirinin genel tanımını okuduktan sonra bu sözlerine pişman olacağını bildiğim AKP’li hanımefendiye yazarak, hakaret etmeden sesleniyorum.
YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
 Devamı