• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
YAŞAMAK DİRENMEKTİR
08/10/2015

 

Merhabalar efendim, 

"Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak

Unutma; aynı gökyüzü altında bir direniştir yaşamak"

                                                                  Nazım Hikmet

İnsan bazen birikimlerin yarattığı gerginlik sonucu her şeyin bittiğini, bir yerlerde büyük yanlışlar yaptığını ve çok yorulduğunu düşünür. Bunun güçsüzlükle hiç ilgisi yoktur ama bir an özgüveni de sarsılıverir. Özellikle sevdiklerine kendini anlatamama, anlaşılamama ya da onları istemeden de olsa üzmüş olma duygusu yıpratıcıdır.

Üstelik toplumsal sıkıntıların tavan yaptığı ve siyasi anlamda azınlıkta olduğumuz bir ülkede yaşıyorsak, açıkçası ilkel zihniyetin yani cehaletin egemenliğinde isek zaten tükenmişlik sendromu hep yakınımızdadır.

Böyle durumlarda hem özel hayatımızda hem toplumsal çalışmalarımızda önce kendimizi toplayıp sonra eleştirimizi yaparak düzeltim yolları aramalıyız. Elbette bize düşeni yaparken, ilgili kişilerin çabasını da görmek isteriz.

Duygusal travmalarda yani içimizi acıtan durumlarda önce şaşkınlık sonra öfke  veya üzüntü gelir. Ardından kabullenme ve yüzleşme sonucunda ya yakınlaşma ya uzaklaşma gerçekleşir. Elbette zamanlama çok önemlidir. Kimileri savaşarak iki ayda, kimileri oluruna bırakarak iki yılda rahatlayabilir.

İki ayda acılarını azaltanlar; yaşamanın direnmek olduğunu bilen, an'ı keyifli hale getirmeyi becerebilen, kendilerini sevip sayan ve güven sorunu olmayan pozitif kişilerdir. Uyum sağlama ve yeniliklere hazırlanması uzun sürenler ise takıntılı, mükemmeliyetçi, endişeli, negatif tiplerdir.

Şimdi örnekleyelim:

Üst üste terslikler ve beklemediğimiz olumsuzluklar yaşadığımızda tam da desteğe ihtiyacımız varken bize kızıp yalnız bırakarak cezalandırmaya kalkan sevenlerimize kırılmak yerine onların hassasiyetini gidererek kucaklaşmak daha doğru direnme şekli olmaz mı?

Toplumsal sorunlarımızın çözümünde de yapılacak şey bence aynı yoldur; siyasi tercih hatası olan iyi insanları dışlamak yerine yanımıza çekmeye çalışmak direnme göstergesi değil midir?

Evet hadi bakalım kararımızı netleştirelim; pes etmiyoruz, yaşamanın direnmek olduğunu bilerek önce özel hayatımızı sabrımızla ve sevgimizle düzene sokuyoruz. Sonra da en yakınlarımızdan başlayarak yanlış partilere oy verdiğini düşündüğümüz iyi insanlarla bire bir konuşarak seçime hazırlanıyoruz.

İyiliğin kötülüğe, aydınlığın karanlığa, doğrunun yanlışa karşı galip geleceğini biliyoruz değil mi?

Hoşça kalın efendim.

 3774 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı