• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 35° 23°
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
YAŞAMAK DİRENMEKTİR
08/10/2015

 

Merhabalar efendim, 

"Yok öyle umutları yitirip karanlıkta savrulmak

Unutma; aynı gökyüzü altında bir direniştir yaşamak"

                                                                  Nazım Hikmet

İnsan bazen birikimlerin yarattığı gerginlik sonucu her şeyin bittiğini, bir yerlerde büyük yanlışlar yaptığını ve çok yorulduğunu düşünür. Bunun güçsüzlükle hiç ilgisi yoktur ama bir an özgüveni de sarsılıverir. Özellikle sevdiklerine kendini anlatamama, anlaşılamama ya da onları istemeden de olsa üzmüş olma duygusu yıpratıcıdır.

Üstelik toplumsal sıkıntıların tavan yaptığı ve siyasi anlamda azınlıkta olduğumuz bir ülkede yaşıyorsak, açıkçası ilkel zihniyetin yani cehaletin egemenliğinde isek zaten tükenmişlik sendromu hep yakınımızdadır.

Böyle durumlarda hem özel hayatımızda hem toplumsal çalışmalarımızda önce kendimizi toplayıp sonra eleştirimizi yaparak düzeltim yolları aramalıyız. Elbette bize düşeni yaparken, ilgili kişilerin çabasını da görmek isteriz.

Duygusal travmalarda yani içimizi acıtan durumlarda önce şaşkınlık sonra öfke  veya üzüntü gelir. Ardından kabullenme ve yüzleşme sonucunda ya yakınlaşma ya uzaklaşma gerçekleşir. Elbette zamanlama çok önemlidir. Kimileri savaşarak iki ayda, kimileri oluruna bırakarak iki yılda rahatlayabilir.

İki ayda acılarını azaltanlar; yaşamanın direnmek olduğunu bilen, an'ı keyifli hale getirmeyi becerebilen, kendilerini sevip sayan ve güven sorunu olmayan pozitif kişilerdir. Uyum sağlama ve yeniliklere hazırlanması uzun sürenler ise takıntılı, mükemmeliyetçi, endişeli, negatif tiplerdir.

Şimdi örnekleyelim:

Üst üste terslikler ve beklemediğimiz olumsuzluklar yaşadığımızda tam da desteğe ihtiyacımız varken bize kızıp yalnız bırakarak cezalandırmaya kalkan sevenlerimize kırılmak yerine onların hassasiyetini gidererek kucaklaşmak daha doğru direnme şekli olmaz mı?

Toplumsal sorunlarımızın çözümünde de yapılacak şey bence aynı yoldur; siyasi tercih hatası olan iyi insanları dışlamak yerine yanımıza çekmeye çalışmak direnme göstergesi değil midir?

Evet hadi bakalım kararımızı netleştirelim; pes etmiyoruz, yaşamanın direnmek olduğunu bilerek önce özel hayatımızı sabrımızla ve sevgimizle düzene sokuyoruz. Sonra da en yakınlarımızdan başlayarak yanlış partilere oy verdiğini düşündüğümüz iyi insanlarla bire bir konuşarak seçime hazırlanıyoruz.

İyiliğin kötülüğe, aydınlığın karanlığa, doğrunun yanlışa karşı galip geleceğini biliyoruz değil mi?

Hoşça kalın efendim.

 1601 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
 Devamı