• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
  

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
YÜRÜDÜ ÜSTÜNE ÜSTÜNE USTA!!!
15/08/2015

Çanakkale’de ilk matbaayı 1950’li yıllarda kuran ve gazetecilik mesleğinde birçok ödül ile onurlandırılan, geçirdiği ani rahatsızlık sonrası yaşamını yitiren Basın Şeref Kartı sahibi Süleyman Tokgöz ustamız son yolculuğuna uğurlandı.

90’ yıllarda ustamız Sülayman Tokgöz ile tanışma şansım olmuştu. Matbasında çay içip sohbet ettik… Sonrasında birkaç  kez daha  tesadüfi görüşmeler oldu.

Hepsi o kadar mı?

‘Yeni Gelibolu’ isimli günlük gazetesini her gün satır, satır elle dizen, basan, sonrada eline alıp 56 yıl boyunca dağıtan ve mesleğini yaşı nedeniyle 2007 yılında bırakan gazeteci Süleyman Tokgöz, makinalarını sergilenmek üzere Koç müzesine vermişti Süleyman Tokgöz…

Evli ve 2 çocuk babası 4 torun sahibi olan gazeteci Süleyman Tokgöz, 2007 yılının Ağustos ayında gazetecilik mesleğini bırakırken, 2015 Ağustos ayında ada yaşamına veda etti.

Şimdi geride bıraktıklarının ‘başı dik, alnı açık’…

Onur duyuyorlar  usta gazeteci Süleyman Tokgöz ile…

92 yaşında hayata veda eden Tokgöz’ün cenazesi  15 Ağustos 2015 Cumartesi günü Gazi Süleyman Paşa camiinde öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Alaeddin Kalfa mezarlığına defnedildi.

Allah rahmet eylesin…

Gazeteci Tokgöz’ün Yeni Gelibolu adlı gazetesinde 25 yıl önce kurşun harflerle çalışan ve birlikte gazete çıkarma şansını yakalayan gazeteci arkadaşım Doğan Zelova, bakın ne diyor?

“Bunca yıldır hiç kimsenin karşısında bükülmeden layıkıyla mesleğini yerine getirdi ve bugüne kadar doğruları yazarak, gerektiğinde güç odaklarına karşı dimdik ayakta durdu. Bizlere; ‘insanlar size güven duymalıdır. Doğruyu asla bir kenara bırakmayın ve menfaatleriniz uğruna doğruluktan ayrılmayın’ diye altın öğütleri vardır”

Ne yapmış?

Bugüne kadar doğruları yazarak, gerektiğinde güç odaklarına karşı dimdik ayakta durmuş…

Ne zaman yapmış?

1950-2007 yılları arasında ‘gazetecilik’ yapmış..

Nerede yapmış?

Gelibolu ilçesinde yapmış…

Nasıl yapmış?

Hiç kimsenin karşısında eğilmeden,  bükülmeden layıkıyla yapmış…

Neden yapmış?

Yaptığının kamusal görev olduğu ve halka yalan söylemenin suç olduğunu bildiği, ilerde çoluğunun çocuğunun, torunlarının başının dik, alnının açık olarak gezebilmesi için yapmış.

Kim yapmış?

Süleyman  Tokgöz yapmış…

Nasıl tanırdınız?

***

5N 1K kuralını ezbere bilen arkadaşlarım, siz Süleyman Tokgöz’ü tanır mıydınız?

Tanımıyorsanız; Çanakkale basın tarihine açıklamasıyla not düşen gazeteci arkadaşımız Doğan Zelova’ya sorun…

… ve ne olursa olsun ‘üstüne üstüne yürüyün’

Gerekirse; dinlemeden gazete patronlarını ‘üstüne üstüne yürüyün’

Aynı Süleyman Usta gibi…

 

Saygılarımla…Paylaş | | Yorum Yaz
2267 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
HER TARAFTA BİZİM BORUMUZ ÖTÜYOR - 14/10/2018
‘FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı’ iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD'li rahip Andrew Craig 12 Ekim Cuma günü yapılan duruşmada serbest kaldı
ANLATABİLDİĞİM KADAR - 04/10/2018
Bu günlerde Amerikan Danışma şirketi tartışılıyor. Adı: 'McKinsey'
DIŞ MİHRAKLAR - 11/08/2018
İşin uzmanları ekonomistlerin ‘Ekonomik krize doğru koşar adım gidiyoruz’ tespitinden sonra dövizdeki yükselişe çareler aranmaya başladı.
HALİ PÜR-MELAL’İMİZ… - 05/07/2018
Soğan,patates… 24 Haziran seçimi, vatandaşın geçimi… Dolar dütşer mi, yoksa yükselir mi? Kimin cebi dolar, kiminin cebi zaten Dolar… Kimin cebinden alıp kime verirsin?
YANGIN VAR - 11/06/2018
Dolar konusundaki ekonomi uzmanlarının görüşlerini kamuoyuna aktarıp ‘aman dikkatli olun’ çağrısı mı yapsam… “Yangın var’ başlığına uygun düşmem için…
 Devamı