• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
DEĞİŞİM İHTİYAÇ MIDIR?
02/07/2015

 

Merhaba dostum,

Felsefi anlamda; değişmeyen tek şeyin değişimin kendisi olduğunu biliyoruz yani hiçbir şey olduğu gibi kalmaz. Aynı suda iki kez yıkanılmaz.

Sosyolojik anlamda; toplumsal yaşamın uzun vadede her zaman doğruya- iyiye- güzele doğru değiştiğini biliyoruz yani evrimler ve devrimler kaçınılmazdır. Geçici gerilemeler sadece birer kayıp süreçtir.

Psikolojik anlamda; iyi yaşamak istiyorsak yaşantımızda sürekli yenilikler, düzeltimler, canlılıklar yapmamız gerektiğini biliyoruz yani monotonluğun sıkıcılığı bizi depresyona sürekler. Cesaretimizi toplayıp hayallerimizin peşinden gitmeye çabalamak mutluluğun anahtarıdır.

Şimdi şunu vurgulayalım dostum, değişim çok önemli bir ihtiyaçtır. Bireyler de toplumlar da yaşam koşullarını sürekli tazelerse hayatımız keyifli hale gelir. Negatiflik azalır, pozitiflik artar.

Ne yapabiliriz?

Teorisini biliyoruz kabul ediyoruz ama bir türlü uygulamaya geçemiyoruz. Kişilik özelliklerimize göre kimimiz kolayca kimimiz çok zorlanarak koşullarımızı, çevremizi değiştiririz.

Örnekleyelim; ülkemizin bir süredir karşı devrimcilerin kontrolünde olduğunu ve gerilediğimizi çoktan biliyoruz ama halkımızın akıl tutulmasını yeni aşabildik değil mi? Seçimler umut verici evet şimdi sağduyulu davranarak rotayı ileriye aydınlığa doğru çevirebilmemiz gerekiyor. Benim gönlümden geçen-halkımızın istediği CHP-MHP-HDP koalisyonuydu ancak son zamanlarda bu yol MHP lideri tarafından kapatılmış gibi görünüyor. Şimdi ülke çıkarı için denilerek CHP-AKP koalisyonu öne çıkarılıyor. Doğrusu birilerinin hesap vermesini ertelemek anlamına geleceğinden hiç sıcak bulmuyorum. Ama elbette asla olmaz gibi bir takıntım da yok, doğru stratejilerle ülkemizin batmasını engelleyebilecek tek yolsa hesap verme süreci biraz beklenebilir. Zaten AKP-MHP koalisyonu tamam gibi, bekleyip görelim. Ne olursa olsun olumlu değişimler kapıda dostum.

Bireysel örnek verelim; torunum Gölge’yi hepiniz tanıyorsunuz. Hastalıklarla boğuşulan çok zor bir süreçte hep birlikte direnerek hayata tutunduk. Şimdi hayatımızın merkezinde harika bir çocuğumuz var, en keyifli anlarımız onunla geçiyor. Ve bu mucize bebeğimiz artık okullu oluyor; bahar kreşte anasınıfına yazıldık. Nereden nereye, pozitif değişimin gücüne bakar mısınız?

 

Gölge’nin annesi yani benim büyük kızım Özgür, çok zor bir süreçten sonra hayata dönüyor ve Yöresel kafeyi açıyor. Kardeşleri yani benim ortanca kızım Barış ve oğlum Onur da destek veriyorlar gelinim Sinem de aktif çalışacak yani ailecek bir değişimin içindeyiz. Riskli ama bir o kadar da umutlu, keyifli bir uğraş başlıyor. Bu beni hiç ürkütmüyor, "her şey daha güzel olacak" olmazsa da bir deneyim yaşanacak ve başka değişimlere geçilecek. Hayat bu zaten, değil mi dostum?

Olumlu değişimler yaşamayı ve hayallerimizin peşinden gidebilmeyi diliyorum.

Hoşça kal dostum.Paylaş | | Yorum Yaz
1640 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ - 25/02/2017
Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu,
ŞİDDETİN KAYNAĞI VE MÜCADELE YOLLARI - 26/11/2016
Merhabalar dostum
 Devamı