• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
DEĞİŞİM İHTİYAÇ MIDIR?
02/07/2015

 

Merhaba dostum,

Felsefi anlamda; değişmeyen tek şeyin değişimin kendisi olduğunu biliyoruz yani hiçbir şey olduğu gibi kalmaz. Aynı suda iki kez yıkanılmaz.

Sosyolojik anlamda; toplumsal yaşamın uzun vadede her zaman doğruya- iyiye- güzele doğru değiştiğini biliyoruz yani evrimler ve devrimler kaçınılmazdır. Geçici gerilemeler sadece birer kayıp süreçtir.

Psikolojik anlamda; iyi yaşamak istiyorsak yaşantımızda sürekli yenilikler, düzeltimler, canlılıklar yapmamız gerektiğini biliyoruz yani monotonluğun sıkıcılığı bizi depresyona sürekler. Cesaretimizi toplayıp hayallerimizin peşinden gitmeye çabalamak mutluluğun anahtarıdır.

Şimdi şunu vurgulayalım dostum, değişim çok önemli bir ihtiyaçtır. Bireyler de toplumlar da yaşam koşullarını sürekli tazelerse hayatımız keyifli hale gelir. Negatiflik azalır, pozitiflik artar.

Ne yapabiliriz?

Teorisini biliyoruz kabul ediyoruz ama bir türlü uygulamaya geçemiyoruz. Kişilik özelliklerimize göre kimimiz kolayca kimimiz çok zorlanarak koşullarımızı, çevremizi değiştiririz.

Örnekleyelim; ülkemizin bir süredir karşı devrimcilerin kontrolünde olduğunu ve gerilediğimizi çoktan biliyoruz ama halkımızın akıl tutulmasını yeni aşabildik değil mi? Seçimler umut verici evet şimdi sağduyulu davranarak rotayı ileriye aydınlığa doğru çevirebilmemiz gerekiyor. Benim gönlümden geçen-halkımızın istediği CHP-MHP-HDP koalisyonuydu ancak son zamanlarda bu yol MHP lideri tarafından kapatılmış gibi görünüyor. Şimdi ülke çıkarı için denilerek CHP-AKP koalisyonu öne çıkarılıyor. Doğrusu birilerinin hesap vermesini ertelemek anlamına geleceğinden hiç sıcak bulmuyorum. Ama elbette asla olmaz gibi bir takıntım da yok, doğru stratejilerle ülkemizin batmasını engelleyebilecek tek yolsa hesap verme süreci biraz beklenebilir. Zaten AKP-MHP koalisyonu tamam gibi, bekleyip görelim. Ne olursa olsun olumlu değişimler kapıda dostum.

Bireysel örnek verelim; torunum Gölge’yi hepiniz tanıyorsunuz. Hastalıklarla boğuşulan çok zor bir süreçte hep birlikte direnerek hayata tutunduk. Şimdi hayatımızın merkezinde harika bir çocuğumuz var, en keyifli anlarımız onunla geçiyor. Ve bu mucize bebeğimiz artık okullu oluyor; bahar kreşte anasınıfına yazıldık. Nereden nereye, pozitif değişimin gücüne bakar mısınız?

 

Gölge’nin annesi yani benim büyük kızım Özgür, çok zor bir süreçten sonra hayata dönüyor ve Yöresel kafeyi açıyor. Kardeşleri yani benim ortanca kızım Barış ve oğlum Onur da destek veriyorlar gelinim Sinem de aktif çalışacak yani ailecek bir değişimin içindeyiz. Riskli ama bir o kadar da umutlu, keyifli bir uğraş başlıyor. Bu beni hiç ürkütmüyor, "her şey daha güzel olacak" olmazsa da bir deneyim yaşanacak ve başka değişimlere geçilecek. Hayat bu zaten, değil mi dostum?

Olumlu değişimler yaşamayı ve hayallerimizin peşinden gidebilmeyi diliyorum.

Hoşça kal dostum.1889 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı