• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
OY VERİRSEM DÜZELTECEK (MİSİNİZ?)
03/05/2015

 

“Herkes kapısının önünü süpürsün” diye bir söz vardır. Etkili, öğretici bir sözdür fakat pek uygulanmaz. Herkesin kapısının önünü süpürmesi temizlik anlamında da direkt olarak algılansa da aslında her kesimin kendi sorunlarını anlatmak, çözüm aramak, çözümleri yönetenlere sunmak, iktidarı ne yaptığı yolunda sorgulamak olarak da tanımlanabilir.

Örneğin; esnaf AVM’lerin kendilerini batırdığını söylerken bağlı bulunduğu odasının ne yaptığını, nasıl bir yöntemle kendi haklarını savunduğunu, çiftçi ziraat odaları kanalıyla daha iyi fiyat alabilme metodlarını gündemde tutabilir.

Hem de tam seçim döneminde…

Siyasilerin seçilebilme adına ‘onu da bunu da yapacağız, düzelteceğiz” dedikleri ortamda seçmenin kendi mesleğinin sorunlarından yola çıkarak sorgulaması kadar doğal ne olabilir ki…

Ben şahsım adına ‘özgür basın’ı sorabilir, sorgulayabilirim mesela…

İlgililerin önüne şu raporu koyarım…

Türkiye, basın özgürlüğü sıralamasında Irak ile Gambiya arasında yer alıyor. RSF, bir önceki sıralamada Türkiye’nin yerini “TMK ve yargı paranoyası” ile açıklarken bu yıl “tutuklu gazeteciler, Gezi’de habercilere saldırı ve dış editoryal müdahalelere” vurgu yaptı.  Türkiye, geçen yıl 179 ülke içerisinde 154'üncü sıradaydı; bu yıl bir fazla ülkeyle aynı sırada kaldı.  Ama Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından hazırlanan basın özgürlüğü listesinde 2005 yılında 98. sırada yer alan Türkiye, o günden bugüne tam 56 sıra geriledi.  " ifadesine yer verdi.

Sonra da sorarım…

Düzeltecek misiniz?

Yoksa;Oy verenler sağolsun hastanemizde var. Oğullarımın 6 tane gemisi var,marketlerimiz var. Oğullarımın inşaat firmaları, damatlarımın televizyon kanalları, gazeteleri var. Çocuklarımın Üsküdar’da 5 tane havuzlu villası var,bilezikler,beşibiryerdeler, tarlalar,hanlar, hamamlar var. Gerisini sonra anlatırım dertleşiriz. Allaha şükür haram yemedik. Başımız dik alnımız açık ” mı diyeceksiniz?

Hangisini diyeceksiniz?

Çocuğu öldürülen anneyi halka yuhalatacak mısınız? Çiftçiye ‘al ananı git’ mi diyeceksiniz yoksa yine… Soma maden faciasından sonra ‘bu işin fıtratında var’ mı diyeceksiniz yoksa? Yoksa nasılsa bu halk unutur düşüncesiyle “ istediğiniz partiye oy verin bize 400 verin” mi diyeceksiniz…

Yakında söz seçmenin…

Düzeltecek misiniz?1296 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KRALI DA KANDIRIYORLAR, SARAYI DA SOYUYORLAR - 29/01/2020
Olsun; yine de Allah devlete millete zeval vermesin…
SİZİN GÜNDEMİNİZ NE? - 19/01/2020
Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı.
BİLMEM ANLATABİLİYOR MUYUM? - 06/01/2020
2020 yılına nasıl girdik? İyi dileklerle...
EKONOMİ TIKIRINDA - 30/11/2019
Enflasyon rakamları açıklanıyor… “İçinde at nalı da var” diyorlar…
BAYRAMİÇ KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI? - 04/11/2019
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üst üste ‘tartışmalı’ değerlendirmesi yapılan konular gündeme gelmeye başladı. ‘Tartışmalı’ sözcüğünün hafif kaldığını biliyorum ‘provokasyon’ diyenler de var ancak
KONUŞMAK YA DA SESSİZ KALMAK - 13/10/2019
Konuşuyoruz… Konuşuyoruz… Yine konuşuyoruz…
ŞİMDİLİK, ÇANAKKALE HAİNİYİM - 04/09/2019
Vatan haini kime denir? Ülkesinin yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimseye...
YEDİYSEK CEBİMİZDEN, HARCADIYSAK ÖMRÜMÜZDEN… - 13/08/2019
Hiç böyle yazıya ‘girizgah’ yapayım diye uğraşmayacağım. Bodoslama konuya girip her zaman olduğu gibi takdiri okura, Çanakkale halkına bırakacağım.
ÇARESİZ OLMAYIN ÇARE SİZ OLUN! - 25/07/2019
anakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında işletime geçmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Kirazlı Balaban’daki Kanadalı altın ve gümüş işletmesi şu an için en büyük sorun.
 Devamı