• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
  

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
OY VERİRSEM DÜZELTECEK (MİSİNİZ?)
03/05/2015

 

“Herkes kapısının önünü süpürsün” diye bir söz vardır. Etkili, öğretici bir sözdür fakat pek uygulanmaz. Herkesin kapısının önünü süpürmesi temizlik anlamında da direkt olarak algılansa da aslında her kesimin kendi sorunlarını anlatmak, çözüm aramak, çözümleri yönetenlere sunmak, iktidarı ne yaptığı yolunda sorgulamak olarak da tanımlanabilir.

Örneğin; esnaf AVM’lerin kendilerini batırdığını söylerken bağlı bulunduğu odasının ne yaptığını, nasıl bir yöntemle kendi haklarını savunduğunu, çiftçi ziraat odaları kanalıyla daha iyi fiyat alabilme metodlarını gündemde tutabilir.

Hem de tam seçim döneminde…

Siyasilerin seçilebilme adına ‘onu da bunu da yapacağız, düzelteceğiz” dedikleri ortamda seçmenin kendi mesleğinin sorunlarından yola çıkarak sorgulaması kadar doğal ne olabilir ki…

Ben şahsım adına ‘özgür basın’ı sorabilir, sorgulayabilirim mesela…

İlgililerin önüne şu raporu koyarım…

Türkiye, basın özgürlüğü sıralamasında Irak ile Gambiya arasında yer alıyor. RSF, bir önceki sıralamada Türkiye’nin yerini “TMK ve yargı paranoyası” ile açıklarken bu yıl “tutuklu gazeteciler, Gezi’de habercilere saldırı ve dış editoryal müdahalelere” vurgu yaptı.  Türkiye, geçen yıl 179 ülke içerisinde 154'üncü sıradaydı; bu yıl bir fazla ülkeyle aynı sırada kaldı.  Ama Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından hazırlanan basın özgürlüğü listesinde 2005 yılında 98. sırada yer alan Türkiye, o günden bugüne tam 56 sıra geriledi.  " ifadesine yer verdi.

Sonra da sorarım…

Düzeltecek misiniz?

Yoksa;Oy verenler sağolsun hastanemizde var. Oğullarımın 6 tane gemisi var,marketlerimiz var. Oğullarımın inşaat firmaları, damatlarımın televizyon kanalları, gazeteleri var. Çocuklarımın Üsküdar’da 5 tane havuzlu villası var,bilezikler,beşibiryerdeler, tarlalar,hanlar, hamamlar var. Gerisini sonra anlatırım dertleşiriz. Allaha şükür haram yemedik. Başımız dik alnımız açık ” mı diyeceksiniz?

Hangisini diyeceksiniz?

Çocuğu öldürülen anneyi halka yuhalatacak mısınız? Çiftçiye ‘al ananı git’ mi diyeceksiniz yoksa yine… Soma maden faciasından sonra ‘bu işin fıtratında var’ mı diyeceksiniz yoksa? Yoksa nasılsa bu halk unutur düşüncesiyle “ istediğiniz partiye oy verin bize 400 verin” mi diyeceksiniz…

Yakında söz seçmenin…

Düzeltecek misiniz?Paylaş | | Yorum Yaz
1009 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
HER TARAFTA BİZİM BORUMUZ ÖTÜYOR - 14/10/2018
‘FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı’ iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD'li rahip Andrew Craig 12 Ekim Cuma günü yapılan duruşmada serbest kaldı
ANLATABİLDİĞİM KADAR - 04/10/2018
Bu günlerde Amerikan Danışma şirketi tartışılıyor. Adı: 'McKinsey'
DIŞ MİHRAKLAR - 11/08/2018
İşin uzmanları ekonomistlerin ‘Ekonomik krize doğru koşar adım gidiyoruz’ tespitinden sonra dövizdeki yükselişe çareler aranmaya başladı.
HALİ PÜR-MELAL’İMİZ… - 05/07/2018
Soğan,patates… 24 Haziran seçimi, vatandaşın geçimi… Dolar dütşer mi, yoksa yükselir mi? Kimin cebi dolar, kiminin cebi zaten Dolar… Kimin cebinden alıp kime verirsin?
YANGIN VAR - 11/06/2018
Dolar konusundaki ekonomi uzmanlarının görüşlerini kamuoyuna aktarıp ‘aman dikkatli olun’ çağrısı mı yapsam… “Yangın var’ başlığına uygun düşmem için…
 Devamı