• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
OY VERİRSEM DÜZELTECEK (MİSİNİZ?)
03/05/2015

 

“Herkes kapısının önünü süpürsün” diye bir söz vardır. Etkili, öğretici bir sözdür fakat pek uygulanmaz. Herkesin kapısının önünü süpürmesi temizlik anlamında da direkt olarak algılansa da aslında her kesimin kendi sorunlarını anlatmak, çözüm aramak, çözümleri yönetenlere sunmak, iktidarı ne yaptığı yolunda sorgulamak olarak da tanımlanabilir.

Örneğin; esnaf AVM’lerin kendilerini batırdığını söylerken bağlı bulunduğu odasının ne yaptığını, nasıl bir yöntemle kendi haklarını savunduğunu, çiftçi ziraat odaları kanalıyla daha iyi fiyat alabilme metodlarını gündemde tutabilir.

Hem de tam seçim döneminde…

Siyasilerin seçilebilme adına ‘onu da bunu da yapacağız, düzelteceğiz” dedikleri ortamda seçmenin kendi mesleğinin sorunlarından yola çıkarak sorgulaması kadar doğal ne olabilir ki…

Ben şahsım adına ‘özgür basın’ı sorabilir, sorgulayabilirim mesela…

İlgililerin önüne şu raporu koyarım…

Türkiye, basın özgürlüğü sıralamasında Irak ile Gambiya arasında yer alıyor. RSF, bir önceki sıralamada Türkiye’nin yerini “TMK ve yargı paranoyası” ile açıklarken bu yıl “tutuklu gazeteciler, Gezi’de habercilere saldırı ve dış editoryal müdahalelere” vurgu yaptı.  Türkiye, geçen yıl 179 ülke içerisinde 154'üncü sıradaydı; bu yıl bir fazla ülkeyle aynı sırada kaldı.  Ama Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından hazırlanan basın özgürlüğü listesinde 2005 yılında 98. sırada yer alan Türkiye, o günden bugüne tam 56 sıra geriledi.  " ifadesine yer verdi.

Sonra da sorarım…

Düzeltecek misiniz?

Yoksa;Oy verenler sağolsun hastanemizde var. Oğullarımın 6 tane gemisi var,marketlerimiz var. Oğullarımın inşaat firmaları, damatlarımın televizyon kanalları, gazeteleri var. Çocuklarımın Üsküdar’da 5 tane havuzlu villası var,bilezikler,beşibiryerdeler, tarlalar,hanlar, hamamlar var. Gerisini sonra anlatırım dertleşiriz. Allaha şükür haram yemedik. Başımız dik alnımız açık ” mı diyeceksiniz?

Hangisini diyeceksiniz?

Çocuğu öldürülen anneyi halka yuhalatacak mısınız? Çiftçiye ‘al ananı git’ mi diyeceksiniz yoksa yine… Soma maden faciasından sonra ‘bu işin fıtratında var’ mı diyeceksiniz yoksa? Yoksa nasılsa bu halk unutur düşüncesiyle “ istediğiniz partiye oy verin bize 400 verin” mi diyeceksiniz…

Yakında söz seçmenin…

Düzeltecek misiniz?Paylaş | | Yorum Yaz
1024 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

23 HAZİRAN’DAN SONRASI - 16/06/2019
31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından ekonomistler, odalar, borsalar seçimin tamamlandığı bundan sonra ekonomiyi ön planda ele almanın zamanı olduğu çağrısında bulundular
AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ? - 16/05/2019
Duymamış gibi yaparsan ‘sağır sultan’ derler kızarsın. ‘Yazmak kamuoyunu bilgilendirmek lazım, görevim bu’ dersin; ‘Sen mi kurtarcan memleketi’ derler, daha da ileriye gidersen bi güzel eskitirler. Sorarsın, cevap vermezler... Onlar hep mutluluğun
KATİL AYAĞA KALK! - 20/04/2019
Konu, Çanakkale yerel basınına tüm görüşlerle birlikte yansıdı.
MEMLEKET SEVDANIZ YERİN DİBİNE BATSIN - 29/03/2019
İlayda Sevinç'in cansız bedeni, yapılan incelemenin ardından Ezine Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı…
NEDEN O HABERİ YAPMIŞIM? - 24/03/2019
Eleştirinin genel tanımını okuduktan sonra bu sözlerine pişman olacağını bildiğim AKP’li hanımefendiye yazarak, hakaret etmeden sesleniyorum.
YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
 Devamı