• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
GRUP TERAPİSİ
08/04/2015

 

Merhabalar efendim,

Öncelikle şunu hatırlatayım; kişiliğimizi fazla değiştiremeyiz ama davranışlarımızı düzeltebiliriz.

Bebeklik çağında belirlenen kişilik özelliklerimiz ergenlik çağında şekilleniyor.

Mizaç yani genlerle gelen özelliklere karakter yani çevreden gelen özellikleri katıp kimliğimizi oluşturuyoruz. Evet, artık biz parmak izi gibi eşsiz bir insanız.

Kendimizi kontrol ve dengeleme çalışmalarıyla olumsuz davranışlarımızdan kurtulabiliriz ama yeni bir kişiliğe bürünmemiz zor görünüyor.

Hatalarımızı fark ettiğimizde ve kendimizi suçlamayı abarttığımızda kendimizi sevmekten de vazgeçeriz. Oysa kendimizle barışmadan ne cesaretimizi toplayabiliriz ne de kusurlarımızla savaşabiliriz.

Bireysel terapinin devamı olarak grup terapilerine geçilirse değişim kesinlikle kolaylaşır. Çünkü yanınızda sizin sıkıntılarınızı yaşayan ve anlayan, objektif olmaya çalışan birileri vardır. Psikolog gözetiminde birbirine güven ve sır saklama sözü veren en az 4 kişi, hem bilinçaltı boşaltımı yapmakta hem başkalarının gözüyle nasıl göründüğünü anlamakta hem de hatalarıyla yüzleşmektedir.

Ailemizde, işyerimizde, arkadaş çevremizde ya da yabancılarla yaşadığımız sorunlar masaya yatırılır. Grup üyeleri önce kendisini ve diğerlerini tanımaya uğraşır.

Sonra birbirleri hakkında anında görüş belirtmeye çalışılır. Maskeler atılıp içimizdeki çocuk ya da pozitif ses güçlendirilince değişim başlar.

Örneğin şiddet görme ve şiddet uygulama üzerinde çalışıyor olalım:

Hem bireysel hem toplumsal şiddetin yaygın olduğu geri kalmış ülkelerde; sosyal fobi, depresyon, takıntılar, dürtü bozuklukları, öfke nöbetleri, güven sorunu inanılmaz boyutlardadır.

Şiddet gören insanların şiddet uyguladığını biliyoruz değil mi? Öyleyse öncelikle istemeden model aldığımız, bizi strese sokan ve nefret duyguları hissettiren kişilerden uzak durmaya çalışmalıyız.

Çevremizde bizi hasta eden öfkeli-aşağılayıcı-kuralcı yakınlarımız varsa hemen mesafemizi koyalım. İktidara da sevgi-saygı-hoşgörü özellikleri taşıyan sakin yöneticileri getirelim ki insanca yaşayabilelim.

Grup terapilerinde farklı örnekler ve öneriler çok önemlidir. Koruyucu zırhımızı kaldırıp empati yapmaya ve gerçekleri fark etmeye başladığımız anda iyileşme de başlar.

Doğru iletişim, sosyalleşme, özgüven artışı, denge ve kontrol sağlama peş peşe gelir.

Artık sürekli sıkılan, her şeyi negatif gören, asık suratlı ve öfkeli görünen kişi değilizdir. Daha bilinçli, sakin, keyifli, gülümseyen bir görünüme kavuşmuşuzdur.

Son olarak şunu da belirteyim; yakınınızda sevdiğiniz ve sevildiğinizi hissettiğiniz birileri varsa en etkili grup terapileri onlarla hayatı paylaşmaktır.

“Kim yeryüzünde bir cana canım diyebilmişse

Gelsin katılsın sevincimize…”

Hoşça kalın efendim.

 1990 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı