• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
GRUP TERAPİSİ
08/04/2015

 

Merhabalar efendim,

Öncelikle şunu hatırlatayım; kişiliğimizi fazla değiştiremeyiz ama davranışlarımızı düzeltebiliriz.

Bebeklik çağında belirlenen kişilik özelliklerimiz ergenlik çağında şekilleniyor.

Mizaç yani genlerle gelen özelliklere karakter yani çevreden gelen özellikleri katıp kimliğimizi oluşturuyoruz. Evet, artık biz parmak izi gibi eşsiz bir insanız.

Kendimizi kontrol ve dengeleme çalışmalarıyla olumsuz davranışlarımızdan kurtulabiliriz ama yeni bir kişiliğe bürünmemiz zor görünüyor.

Hatalarımızı fark ettiğimizde ve kendimizi suçlamayı abarttığımızda kendimizi sevmekten de vazgeçeriz. Oysa kendimizle barışmadan ne cesaretimizi toplayabiliriz ne de kusurlarımızla savaşabiliriz.

Bireysel terapinin devamı olarak grup terapilerine geçilirse değişim kesinlikle kolaylaşır. Çünkü yanınızda sizin sıkıntılarınızı yaşayan ve anlayan, objektif olmaya çalışan birileri vardır. Psikolog gözetiminde birbirine güven ve sır saklama sözü veren en az 4 kişi, hem bilinçaltı boşaltımı yapmakta hem başkalarının gözüyle nasıl göründüğünü anlamakta hem de hatalarıyla yüzleşmektedir.

Ailemizde, işyerimizde, arkadaş çevremizde ya da yabancılarla yaşadığımız sorunlar masaya yatırılır. Grup üyeleri önce kendisini ve diğerlerini tanımaya uğraşır.

Sonra birbirleri hakkında anında görüş belirtmeye çalışılır. Maskeler atılıp içimizdeki çocuk ya da pozitif ses güçlendirilince değişim başlar.

Örneğin şiddet görme ve şiddet uygulama üzerinde çalışıyor olalım:

Hem bireysel hem toplumsal şiddetin yaygın olduğu geri kalmış ülkelerde; sosyal fobi, depresyon, takıntılar, dürtü bozuklukları, öfke nöbetleri, güven sorunu inanılmaz boyutlardadır.

Şiddet gören insanların şiddet uyguladığını biliyoruz değil mi? Öyleyse öncelikle istemeden model aldığımız, bizi strese sokan ve nefret duyguları hissettiren kişilerden uzak durmaya çalışmalıyız.

Çevremizde bizi hasta eden öfkeli-aşağılayıcı-kuralcı yakınlarımız varsa hemen mesafemizi koyalım. İktidara da sevgi-saygı-hoşgörü özellikleri taşıyan sakin yöneticileri getirelim ki insanca yaşayabilelim.

Grup terapilerinde farklı örnekler ve öneriler çok önemlidir. Koruyucu zırhımızı kaldırıp empati yapmaya ve gerçekleri fark etmeye başladığımız anda iyileşme de başlar.

Doğru iletişim, sosyalleşme, özgüven artışı, denge ve kontrol sağlama peş peşe gelir.

Artık sürekli sıkılan, her şeyi negatif gören, asık suratlı ve öfkeli görünen kişi değilizdir. Daha bilinçli, sakin, keyifli, gülümseyen bir görünüme kavuşmuşuzdur.

Son olarak şunu da belirteyim; yakınınızda sevdiğiniz ve sevildiğinizi hissettiğiniz birileri varsa en etkili grup terapileri onlarla hayatı paylaşmaktır.

“Kim yeryüzünde bir cana canım diyebilmişse

Gelsin katılsın sevincimize…”

Hoşça kalın efendim.

 Paylaş | | Yorum Yaz
1688 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ - 25/02/2017
Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu,
ŞİDDETİN KAYNAĞI VE MÜCADELE YOLLARI - 26/11/2016
Merhabalar dostum
 Devamı