• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
TUTANAKLARDAN-3
14/01/2015

Özet: 2014 Mart yerel seçimleri tamamlanmış, bana gelen bilgiyi iki ay önce bildirmeme rağmen 1 Nisan 2014 tarihinde Kent Konseyi Başkanı Saim Nuri Yavuz’un bilgisine  başvurulmuş araç kiralama şirketinin sahiplerinin ve ‘zanlı’ların ifadeleri 10 Nisan 2014 tarihinden başlamak üzere alınmıştır.

Not: Aşağıda ‘tutanaklardan’ okuyacağınız bölümler içinde koyu renkli işaretli kısımlar ‘çelişkileri’ belirtmek için özellikle işaretlenmiştir.

“ İl Merkezimizde faaliyet gösteren tüm oto kiralama şirketleri yapılan araştırmada Barbaros Mahallesi Troya Caddesi A.R isimli oto kiralama şirketinden 13.01.2014 günü saat 13.39’da 17 Gençlik Taraftar Derneği üyelerinden olan B.Ç isimli şahsın 17 FT 400plakalı, beyaz renkli Renault Fluance marka bir araç kiraladığı, aracın 18.01 2014 tarihine kadar kirada kaldığı ve araçta GPRS cihazı olduğu ve geçmişe yönelik konum ve zaman bilgilerinin izlenebildiği tespit edilmiştir. Bahse konu oto kiralama şirketinden 17 FT 400 plakalı aracın 13.01 2014 ile 18.01. 2014 tarihleri arasındaki GPRS kayıtları alınmıştır. GPRS kayıtları incelendiğinde, mobese görüntülerinde, müşteki Cemal Oral’ı 14.01.2014 gecesi olay öncesinde takip eden şüpheli beyaz renkli Renault Fluance marka araç olduğu değerlendirilen aracın 17 FT 400 plakalı araç olduğu, aracın görüntülerdeki konum ve zaman bilgisi ile GPRS kayıtlarındaki konum ve zaman bilgilerinin bire bir örtüştüğü tespit edilmiş, bu hususta gerekli görüntü inceleme tutanağı ile araştırma ve tespit tutanağı tanzim edilmiştir”

A.R isimli araç kiralama şirketinin işletmecisi O.Ö ve Ö.Ö’nün bilgi sahibi olarak alınan ifadesinde;

O.Ö: (Özetle) 13.01.2014 günü saat 13.30 sıralarında taraftar grubundan tanıdığı ve arkadaşları olan Ö.S ve B.Ç isimli şahısların işyerine gelerek  takvim dağıtacaklarını söyleyerek 17 FT 400 plakalı aracı kiraladıkları…. Ancak B.Ç’nin sürücü belgesi yanında olmadığından aracın Ö.S adına kiraya verildiğini, kira sözleşmesinin altındaki senette imzaların B.Ç’ye ait olduğu tarafımıza beyan edilmiştir.

Ö.Ö(Özetle) “ 17 FT 400 plakalı araca ait kira sözleşmesinde ismi Ö.S olarak yazılan şahsın, aracın kiralandığı gün olan 13.01.2014 tarihinde aracı kiralamak için işyerine gelmediğini….. B.Ç’nin telefonla arkadaşıyla görüştüğünü telefonla görüştüğü kişinin ehliyet bilgilerini aldıktan sonra  kendilerine söylediğini beyan etti”

 

*17 FT 400 plakalı araca ait kira sözleşmesinde isimleri yazılı Ö.S ve B.Ç isimli şahıslar 10.04.2014 günü yakalanarak Şube Müdürlüğümüze intikal ettirilmişlerdir.

Ö.S(Özetle) “ B.Ç benim ehliyet numaramı istedi telefonla istedi, numarayı verdim ve telefonu kapattık. B.Ç ile araç kiralama olayını yüz yüze geldiğimizde de konuşmadık. Ben gazeteci Cemal Oral’ı tanımam hiç görmedim. Benim alakam yoktur”

Not: O tarihte  Ö.S isimli şahsın beni tanımaması doğru olabilir. Ancak ‘belki de’ benim gazeteci bakış açımdan olsa gerektir ki; ben kişiyi Haziran Çanakkale Direnişi’nden tanıyorum. Daha sonrasında Facebookta kpt Ö.S ile arkadaş oldum. Kaptan olduğunu öğrendim. Sonrasında bir derneğin basın açıklamasında, ardından Kobene Protestosu sırasında, protestocu gençlere ‘tekme-tokat’ saldıranların arasındaydı.

Ayrıntı: İfadesi alınan M.N, H.K.F, ‘bacak’ lakaplı A.A beni tanımadığını beyanla olayla ilgilerinin olmadığını söylemiş ve şubeden salınmışlardır. A.A nın ifadesi sırasında  “Ben aracın anahtarını kime verdim hatırlamıyorum. Çünkü olayın üzerinden üç ay geçti” şeklindeki beyanı manidardır.

 

“Serbülent” lakaplı B.K (Özetle):  “…………. Seçimler Kent Konseyi binasında başladığı sırada eşimden bana telefon geldi. Eşim bana çocuğumuzun hasta olduğunu söyledi. Ben de A.A’dan 17.ft. 400 plakalı aracın anahtarını aldım ve çocuğumu Esenler Bölgesi’ndeki çocuk hastanesine götürdüm…Sonra geri dönüp anahtarı saat 20.00 sıralarında  A.A, M.N ve soyadını hatırlayamadığım B isimli bir şahsın yanında teslim edip Fevzipaşa Mahallesine gittim. Ben aracı teslim ettikten sonra kim/kimler kullandığını bilmiyorum. Ben Cemal Oral’ı tanırım, o da beni tanır. Ben bu şahsın yanında bir süre gazete dağıtmak için çalıştım. Olayla ilgim yoktur”

Soru:  B.K’nın soyadını bilmediği B isimli kişi kim? Diğer zanlılara ya da A.A ve M.N’ye  B.nin kim olduğu sorulmuş mudur? B.K ifadesinde dediği tarihte ve saatte çocuk hastanesine gitmiş midir? Gidip-gitmediği araştırılmış mıdır?

 

İfadesi alınamayan kişi kim?

Tutanakta bu soru şöyle yanıtlanıyor “Bilgi alma ifadesinde beyaz renkli araçta olduğundan bahisle ismi geçen Çanlı lakaplı H.A isimli şahısla ilgili olarak yapılan araştırmalar neticesinde, şahsın basit yaralama suçundan arandığından görevlilerimizce 11.02 2014 günü yakalanarak Çanakkale E Tipi Kapalı Ceza İnfaz kurumuna teslim edildiği ve şahsın halen cezaevinde olduğu kayıtlarımızın tetkikinden anlaşılmış, şahıs cezaevinde olduğundan olayla ilgili şüpheli ifadesi alınmamıştır”

 

…ve bilgiyi zamanında kullanabilmenin önemi

Yukarıda tutanaklardan özetle yazdığım ‘zanlı’ ifadeleri sonrasında tekrar başa dönüp sizlere karışık gibi gelecek bir konuyu anlatmaya çalışayım ve sadece iki soru ile bu bölümü bitireyim.

Tutanaklarda görüldüğü gibi ifadeler 10. Nisan 2014 tarihinde alınabilmiştir. Doğal olarak adı geçen H.A’de daha önceki bir suçu nedeniyle 11 Şubat.2014 tarihinde yakalanıp cezaevine konduğu için ifadesinin alınabilme durumu doğmamıştır.

Bir de, zaman faktörlü konuya şöyle bakalım…Bana saldırı olayı 14 Ocak 2014 tarihinde gerçekleşmiştir. Benim ikinci ek ifademe başvurulana kadar tarih 28. Mart 2014 olmuştur. Oysaki daha önceki yazımda belirttiğim şekilde ‘bilgisine başvurulabilecek’ ismi kendisinin rızasını da alarak ben 2014 Ocak ayı içinde zaten komiser yardımcısı T.S ye bildirip bir de cep telinden aramışım. Yani o bilgi kale alınıp (ki daha sonra aynı kişi ve aynı bilgiler doğrultusunda sonuca ulaşıldığı görülüyor) o tarihte ifadeler başlasa tarih nisan 2014 değil, Mart 2014 olacak…

Mart 2014 çok yoğun gündemi olan bir ay olduğu için mi  acaba?

Sorularım: Cezaevinde yatsa da zanlının ifadesi talimatlı olarak alınamıyor mu?

                   H.A isimli şahıs halen bir başka suçtan dolayı cezaevinde mi?

                   Yoksa H.A cezaevinden cezasını tamamlayıp çıktı mı?

 (Benim  araştırmama göre kişinin cezası bitmiş ve cezaevinden çıkmıştır)

                  Zanlı ifadeleri 10-14 Nisan 2014 tarihlerinde alınıp  savcılığa ifadeler gönderildiğine göre, zanlı H.A cezaevinden çıktı ise, geçen zaman içinde dosyaya dava açılmadığı ancak ‘takipsizlik’ de verilmediği göz önüne alındığında H.A’nın ifadesi alınmış ve beyanı dosyaya ek olarak iletilmiş midir?

                

Tutanaklardan-4

17 Ocak.2015 Cumartesi günü final yazımda…

Dakika dakika mobese kayıtlarının tutanağa dökülmüş hali, 17 FT 400 plakalı aracın takibi, nerede beklediği ve nereye kadar kayıtlarda takibinin sağlandığı…

Sonuç ????

 

Başa dönersek ‘Adaletin bu mu dünya?’ sorusuna bir cevap olacak…1532 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KRALI DA KANDIRIYORLAR, SARAYI DA SOYUYORLAR - 29/01/2020
Olsun; yine de Allah devlete millete zeval vermesin…
SİZİN GÜNDEMİNİZ NE? - 19/01/2020
Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı.
BİLMEM ANLATABİLİYOR MUYUM? - 06/01/2020
2020 yılına nasıl girdik? İyi dileklerle...
EKONOMİ TIKIRINDA - 30/11/2019
Enflasyon rakamları açıklanıyor… “İçinde at nalı da var” diyorlar…
BAYRAMİÇ KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI? - 04/11/2019
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üst üste ‘tartışmalı’ değerlendirmesi yapılan konular gündeme gelmeye başladı. ‘Tartışmalı’ sözcüğünün hafif kaldığını biliyorum ‘provokasyon’ diyenler de var ancak
KONUŞMAK YA DA SESSİZ KALMAK - 13/10/2019
Konuşuyoruz… Konuşuyoruz… Yine konuşuyoruz…
ŞİMDİLİK, ÇANAKKALE HAİNİYİM - 04/09/2019
Vatan haini kime denir? Ülkesinin yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimseye...
YEDİYSEK CEBİMİZDEN, HARCADIYSAK ÖMRÜMÜZDEN… - 13/08/2019
Hiç böyle yazıya ‘girizgah’ yapayım diye uğraşmayacağım. Bodoslama konuya girip her zaman olduğu gibi takdiri okura, Çanakkale halkına bırakacağım.
ÇARESİZ OLMAYIN ÇARE SİZ OLUN! - 25/07/2019
anakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında işletime geçmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Kirazlı Balaban’daki Kanadalı altın ve gümüş işletmesi şu an için en büyük sorun.
 Devamı