• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
METİN GÖKTEPE, CEMAL ORAL VE DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜ
12/01/2015

 

Merhaba,

Basının çok önemli bir güç olduğunu hepimiz biliriz ancak basın emekçilerinin değerini bildiğimizi söyleyemeyiz. 

Söz uçar yazı kalır, yazmak tarihi belgelemek demektir. 

Tarihsel kanıtlar oluştururken güçlü olana biat etmiyorsan, iktidarın yandaşı değilsen, birilerinin çıkarına dokunuyorsan tehlikedesin. Objektif davranıyorsan kimseye yaranamazsın, gerçekleri çarpıtmayı asla kabul etmiyorsan komploya hazır ol. 

Emeğinin karşılığını alamadığın için borç harç içinde yaşamaya ve sevdiklerinle yeterince ilgilenemediğin için huzursuzluklara alış.

Bu durumda neden gazeteci olmak istenir, neden yazılır sorusu akla geliyor. 

Çünkü; monotonluktan uzak, heyecanlı, merak giderici,  keyif verici yönleri ağır basıyor. 

Ben gazeteci değilim ama şu anda köşe yazımı yazarken bile nasıl mutlandığımı anlatamam. Toplumsal bir görev yapmanın huzuru, önemli bir konuda özgürce yazabilmenin tadı doyumsuz.

Şimdi Dünya Gazeteciler Günü'nü kutlamaya gelelim. 

Metin Göktepe'nin göz altında işkenceyle öldürülüşünden önce de sonra da gazeteciler, yazarlar hapislere atıldı, dövüldü, katledildi. Uğur Mumcu unutulabilir mi? 

Hırant Dink içimizde sızı oluşturmuyor mu? 

Turan Dursun, Bahriye Üçok, Çetin Emeç vb. çok sayıda aydın yazdıklarının bedelini canıyla ödemedi mi? 

Bizim ülkemiz gibi din sömürüsüne açık, ayrımcılığın yaygın, okumayanların çoğunlukta olduğu, haksızlıklar ve yolsuzluklara tepkisizliğin şaşırttığı bir ortamda dürüst gazetecilik yapmak, gerçeklerin üstüne gitmek gerçekten akıl işi değil. 

Bizim ilimiz gibi özgürlüğün ve barışın kentinde bile Cemal Oral bir yıl önce saldırıya uğruyor, ölümden dönüyor ama hala faili meçhul!

Sözün bittiği yerdeyiz yine, Dünya Gazeteciler Günü kutlu olsun.

Hoşça kalın.Paylaş | | Yorum Yaz
1691 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ - 25/02/2017
Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu,
ŞİDDETİN KAYNAĞI VE MÜCADELE YOLLARI - 26/11/2016
Merhabalar dostum
 Devamı