• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
NEDEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü ÇOK SEVİYORUM?
10/11/2014

          Merhabalar efendim,

          Sevgi nedir hiç düşündünüz mü? Şüphesiz öyle basitçe açıklanabilecek ve kolayca hissedilebilecek bir duygu değildir. Çevremizde gösteriş yapmak, ilgi çekmek, etkilemek amacıyla sevgi nutukları atan kişilerin sevgi dolu olduğunu söyleyebilir miyiz? Duygusal boşluk hissetmemize neden olan ve bize sevgisini gösteremeyen sevgilimize, kendimizi ifade etmekte zorlandığımız acı dolu anları kim hatırlamaz?

          Belki çok iddialı olacak ama ben canlılarda sevebilme yeteneği olduğuna inanıyorum. Yani yeteneğimiz varsa şanslıyız ve emek vererek bunu karşımızdakine yansıtırız.

          Çok sevdiklerimizi şöyle bir gözden geçirdiğimizde birbirinden çok farklı özellikleri olduğunu fark ederiz. Ama ortak tarafları da çoktur; güvenilir, dürüst, zeki, yeniliklere açık, akıl süzgecini kullanabilen, bilimsel düşünen, cesur, özgürlükçü, ayrımcılıklara karşı, paylaşımcı ve elbette sevgi dolu.

          Psikolojide bu özellikler olumlu kişilik özellikleri olarak bilinir. Elbette kişiliğimize ve koşullara göre biraz değişebilir. Ayrıca hiç kimse her zaman olumlu olamaz. Hani denir ya, hatasız kul olmaz.

          Bu açıklamadan sonra şimdi Atatürk’ü neden çok sevdiğim sorusunu cevaplayayım:

          Önemsediğim değerlere sahip olduğu ve bunları diğer insanlara aktarmaya çalıştığı için,

          Gericilere ve sömürücülere karşı zafer kazanıp, özgür ve bağımsız yaşadığımız                    Cumhuriyetimizi kurduğu için,

          Aydınlanma felsefesini ülkemizde gerçekleştirmeye çalıştığı yani din ve inanç sömürüsü yapılmasına engel olduğu için,

          İlke ve devrimleri için,

          Kadınların köle olmasına engel olduğu için,

          Halkını yokluktan kendi kendine yeten bir duruma getirdiği için,

          Bilim ve sanatta öncü olabildiği için,

          Yüksek öngörüleri ve gelişmiş ülke hedefi için,

          En çok da hatalarıyla sevaplarıyla sevgi dolu, iyi bir insan olduğu için seviyorum.

          Biliyorum ki Onu sevmek demek yaptıklarını daha ileriye taşımak demektir. Önce kazanımların korunması sonra da emeğin yüceltildiği, evrenselliğin baş tacı edildiği bir düzen kurulması için mücadele etmek de onu en iyi anma şeklidir.

          Ruhu şad olsun.

          Hoşça kalın efendim.  

 

 Paylaş | | Yorum Yaz
1559 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ - 25/02/2017
Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu,
ŞİDDETİN KAYNAĞI VE MÜCADELE YOLLARI - 26/11/2016
Merhabalar dostum
 Devamı