• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
29° 35° 23°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
ORDAN BAKINCA ÖYLE Mİ GÖRÜLÜYOR?
13/08/2014

Çanakkale’nin Pazar günleri yayınlanan ücretsiz gazetesi Aynalı Pazar internet sitesinde bir haber yayınladı. Rakamları ve sonucu doğru olan bir haber..

Haberde;  “Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mart’ta aldığı %35.9’lu oy ile çok eleştirilen Mehmet Daniş’ten az oy aldı; %31.23… Durum şimşeklerin il ve ilçe yönetimleri üzerinde çakmasına neden oldu… Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23.619 oy toplaması Ak Parti Merkez İlçe yönetiminde yapılan yenileme çalışmasının bir işe yaramadığını gösteriyor.” denildi

 

 Demokrasi Kalesi (Demokrat Çanakkale) sitesi Aynalı Pazar Gazetesi’nin haberini sitenin görüntüsü ile birlikte alıp “  30 Mart Yerel Seçimleri’nde AK Parti Çanakkale merkezde beklemediği bir sonuçla karşılaşmış ve bir önceki seçimde CHP ile arasındaki oy farkı 3 binden 13 bine çıkmıştı. Seçimlerin ardından hezimetin nedenleri araştırılırken bazı partililer sebebi adaya, bazıları ise başka nedenlere bağlamıştı. 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti’nin gerilemesi şaşırtıcı bir şekilde devam etti ve Erdoğan’ın aldığı oylar 23 bin 619’a kadar düştü. İlginç olan ise kendisini Parti’ye yakın gösteren bazı kesimler bu düşüşü oldukça farklı yorumladılar.  AK Parti Milletvekili Mehmet Daniş’e yakınlığı ile bilinen Murat Kıray’ın sahibi olduğu Aynalı Pazar internet sayfasında Parti’nin başarısızlığını Erdoğan’a bağladı ve “Erdoğan, Daniş’i Geçemedi” başlığını attı. Kıray’ın iddiasına göre Daniş yerel seçimlerde Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimindeki oyundan bile fazla oy almıştı, dolayısıyla başarılıydı. Erdoğan ise Daniş’in aldığı oyu bile alamadı.  Murat Kıray’ın seçim sonuçları nedeniyle Parti’nin il ve ilçe yönetimlerini suçlaması ise ilginç karşılandı” yorumunu yaptı.

Aynı site haberin devamında Aynalı Pazar Gazetesi’nde çıkan haberin metnini yayınlayıp “  Haberde AK Parti oylarında erime olduğu kabul edilmesine rağmen Aynalı Pazar bu sonuçlar nedeniyle Partinin Milletvekili Mehmet Daniş’in herhangi bir sorumluluğunun olmadığını, tüm suçun parti il ve ilçe teşkilatlarında olduğunu iddia ediyor. Gazetenin aynı gün yayımlanan bir başka haberinde ise “Seçimleri Değerlendirdi; Merkezi Unuttu” başlığı altında AK Parti Çanakkale İl Başkanı Muzaffer Kutlu’yu eleştirmesi manidar bulundu.  Siyaset bilimci uzmanlar ise AK Parti’nin son iki seçimde Çanakkale’de iyi sonuçlar alamadığını, bunun kolektif bir sorumluluk olduğunu belirtiyorlar. Aynı uzmanlar alınan kötü sonuçlardan dolayı partinin milletvekilinin de sorumlu olacağını belirtiyorlar”  değerlendirmesini yaptı.

 Kimin kimden az oy aldığı, kimin kiminle arkadaş olduğu, kimin ne yorumda bulunduğu bence ayrı bir konu. Herkes özgürce bakış açısını ortaya koyabilir.

Öyle de oluyor zaten.

Ancak, ben küçük bir ayrıntı anımsatmak istiyorum.

30 Mart yerel seçimlerinden önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çanakkale’ye geldi mi?

Geldi…

AKP Çanakkale Belediye Başkan Adayı Mehmet Daniş’i tanıttı mı?

Tanıttı…

“Kapı kapı gezin Çanakkale’nin Mehmedine oy isteyin” dedi mi?

Dedi…

Seçim bitti sonuç ne oldu?

Daniş %35.9oy aldı.

Bir başka deyişle kazanan CHP’li Başkan Ülgür Gökhan’dan 13 bin oy geride kaldı.

Buraya kadar hemfikir isek;

10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimine tersten bakalım.

Seçim sonucu açıklandı:

Recep Tayyip Erdoğan %31.23 oranğında oy aldı. Aynı, Aynalı Pazar Gazetesi’nin internet sitesindeki haberde denildiği gibi Mehmet Daniş’ten az oy aldı.

Doğru mu?

Doğru…

Peki, soru şu;

AKP Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, yerel seçim öncesinde miting için Çanakkale’ye gelen ve ‘Çanakkale’nin Mehmedi için gezip kapı kapı oy isteyin” diyen Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylık sürecinde ne tür bir kampanya, nasıl etkili bir propaganda çalışması yürüttü?

Bilen var mı?

Gökçeada  tatili (pardon çalışması hariç)

Saygılarımla….

 1612 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

23 HAZİRAN’DAN SONRASI - 16/06/2019
31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından ekonomistler, odalar, borsalar seçimin tamamlandığı bundan sonra ekonomiyi ön planda ele almanın zamanı olduğu çağrısında bulundular
AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ? - 16/05/2019
Duymamış gibi yaparsan ‘sağır sultan’ derler kızarsın. ‘Yazmak kamuoyunu bilgilendirmek lazım, görevim bu’ dersin; ‘Sen mi kurtarcan memleketi’ derler, daha da ileriye gidersen bi güzel eskitirler. Sorarsın, cevap vermezler... Onlar hep mutluluğun
KATİL AYAĞA KALK! - 20/04/2019
Konu, Çanakkale yerel basınına tüm görüşlerle birlikte yansıdı.
MEMLEKET SEVDANIZ YERİN DİBİNE BATSIN - 29/03/2019
İlayda Sevinç'in cansız bedeni, yapılan incelemenin ardından Ezine Devlet Hastanesi'nin morguna kaldırıldı…
NEDEN O HABERİ YAPMIŞIM? - 24/03/2019
Eleştirinin genel tanımını okuduktan sonra bu sözlerine pişman olacağını bildiğim AKP’li hanımefendiye yazarak, hakaret etmeden sesleniyorum.
YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
 Devamı