• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral
  

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
ORDAN BAKINCA ÖYLE Mİ GÖRÜLÜYOR?
13/08/2014

Çanakkale’nin Pazar günleri yayınlanan ücretsiz gazetesi Aynalı Pazar internet sitesinde bir haber yayınladı. Rakamları ve sonucu doğru olan bir haber..

Haberde;  “Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, 30 Mart’ta aldığı %35.9’lu oy ile çok eleştirilen Mehmet Daniş’ten az oy aldı; %31.23… Durum şimşeklerin il ve ilçe yönetimleri üzerinde çakmasına neden oldu… Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23.619 oy toplaması Ak Parti Merkez İlçe yönetiminde yapılan yenileme çalışmasının bir işe yaramadığını gösteriyor.” denildi

 

 Demokrasi Kalesi (Demokrat Çanakkale) sitesi Aynalı Pazar Gazetesi’nin haberini sitenin görüntüsü ile birlikte alıp “  30 Mart Yerel Seçimleri’nde AK Parti Çanakkale merkezde beklemediği bir sonuçla karşılaşmış ve bir önceki seçimde CHP ile arasındaki oy farkı 3 binden 13 bine çıkmıştı. Seçimlerin ardından hezimetin nedenleri araştırılırken bazı partililer sebebi adaya, bazıları ise başka nedenlere bağlamıştı. 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti’nin gerilemesi şaşırtıcı bir şekilde devam etti ve Erdoğan’ın aldığı oylar 23 bin 619’a kadar düştü. İlginç olan ise kendisini Parti’ye yakın gösteren bazı kesimler bu düşüşü oldukça farklı yorumladılar.  AK Parti Milletvekili Mehmet Daniş’e yakınlığı ile bilinen Murat Kıray’ın sahibi olduğu Aynalı Pazar internet sayfasında Parti’nin başarısızlığını Erdoğan’a bağladı ve “Erdoğan, Daniş’i Geçemedi” başlığını attı. Kıray’ın iddiasına göre Daniş yerel seçimlerde Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimindeki oyundan bile fazla oy almıştı, dolayısıyla başarılıydı. Erdoğan ise Daniş’in aldığı oyu bile alamadı.  Murat Kıray’ın seçim sonuçları nedeniyle Parti’nin il ve ilçe yönetimlerini suçlaması ise ilginç karşılandı” yorumunu yaptı.

Aynı site haberin devamında Aynalı Pazar Gazetesi’nde çıkan haberin metnini yayınlayıp “  Haberde AK Parti oylarında erime olduğu kabul edilmesine rağmen Aynalı Pazar bu sonuçlar nedeniyle Partinin Milletvekili Mehmet Daniş’in herhangi bir sorumluluğunun olmadığını, tüm suçun parti il ve ilçe teşkilatlarında olduğunu iddia ediyor. Gazetenin aynı gün yayımlanan bir başka haberinde ise “Seçimleri Değerlendirdi; Merkezi Unuttu” başlığı altında AK Parti Çanakkale İl Başkanı Muzaffer Kutlu’yu eleştirmesi manidar bulundu.  Siyaset bilimci uzmanlar ise AK Parti’nin son iki seçimde Çanakkale’de iyi sonuçlar alamadığını, bunun kolektif bir sorumluluk olduğunu belirtiyorlar. Aynı uzmanlar alınan kötü sonuçlardan dolayı partinin milletvekilinin de sorumlu olacağını belirtiyorlar”  değerlendirmesini yaptı.

 Kimin kimden az oy aldığı, kimin kiminle arkadaş olduğu, kimin ne yorumda bulunduğu bence ayrı bir konu. Herkes özgürce bakış açısını ortaya koyabilir.

Öyle de oluyor zaten.

Ancak, ben küçük bir ayrıntı anımsatmak istiyorum.

30 Mart yerel seçimlerinden önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çanakkale’ye geldi mi?

Geldi…

AKP Çanakkale Belediye Başkan Adayı Mehmet Daniş’i tanıttı mı?

Tanıttı…

“Kapı kapı gezin Çanakkale’nin Mehmedine oy isteyin” dedi mi?

Dedi…

Seçim bitti sonuç ne oldu?

Daniş %35.9oy aldı.

Bir başka deyişle kazanan CHP’li Başkan Ülgür Gökhan’dan 13 bin oy geride kaldı.

Buraya kadar hemfikir isek;

10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimine tersten bakalım.

Seçim sonucu açıklandı:

Recep Tayyip Erdoğan %31.23 oranğında oy aldı. Aynı, Aynalı Pazar Gazetesi’nin internet sitesindeki haberde denildiği gibi Mehmet Daniş’ten az oy aldı.

Doğru mu?

Doğru…

Peki, soru şu;

AKP Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş, yerel seçim öncesinde miting için Çanakkale’ye gelen ve ‘Çanakkale’nin Mehmedi için gezip kapı kapı oy isteyin” diyen Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı adaylık sürecinde ne tür bir kampanya, nasıl etkili bir propaganda çalışması yürüttü?

Bilen var mı?

Gökçeada  tatili (pardon çalışması hariç)

Saygılarımla….

 Paylaş | | Yorum Yaz
1589 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YÜREKSİZ OLMA - 28/01/2019
Susanna Tamaro'nun bu en ünlü kitabı, yayımlandığı günden bu yana yeni okurlarla buluşmayı sürdürüyor.
BİNDİK BİR ALAMETE… - 16/01/2019
Yaşanan işsizlik krizinin önümüzdeki süreçte sadece ekonomik sonuçlarıyla değil siyasi gerilimleri de gündeme getirecektir.
YAKINLIK MESELESİ VE BÜLENT TURAN - 06/12/2018
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan Çanakkale Belediye Başkan adayının da Kılıçdaroğluna yakınlığı nedeniyle Ülgür Gökhan olacağını söylemiş.
SENİ DE ÖYLE ANSINLAR! - 11/11/2018
‘Halka yalan söylemek suçtur’ ilkesini her koşulda yerine getireceğime söz vermiş biri olarak amiyane tabirle ‘o topa girme, bu topu ıskala’ konularını da sıcak bakmam.
HER TARAFTA BİZİM BORUMUZ ÖTÜYOR - 14/10/2018
‘FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı’ iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ve ev hapsinde olan ABD'li rahip Andrew Craig 12 Ekim Cuma günü yapılan duruşmada serbest kaldı
ANLATABİLDİĞİM KADAR - 04/10/2018
Bu günlerde Amerikan Danışma şirketi tartışılıyor. Adı: 'McKinsey'
DIŞ MİHRAKLAR - 11/08/2018
İşin uzmanları ekonomistlerin ‘Ekonomik krize doğru koşar adım gidiyoruz’ tespitinden sonra dövizdeki yükselişe çareler aranmaya başladı.
HALİ PÜR-MELAL’İMİZ… - 05/07/2018
Soğan,patates… 24 Haziran seçimi, vatandaşın geçimi… Dolar dütşer mi, yoksa yükselir mi? Kimin cebi dolar, kiminin cebi zaten Dolar… Kimin cebinden alıp kime verirsin?
YANGIN VAR - 11/06/2018
Dolar konusundaki ekonomi uzmanlarının görüşlerini kamuoyuna aktarıp ‘aman dikkatli olun’ çağrısı mı yapsam… “Yangın var’ başlığına uygun düşmem için…
 Devamı