• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
ÖZGÜRLÜK HAKTIR
10/08/2014

 

Merhabalar efendim,

Özgürlük öyle zor elde edilen ve öyle vazgeçilmez bir kavram ki…

Zor çünkü doğduğumuzda kendimizi belli bir kültürün kucağında buluyoruz. Çok farklı değerler beynimize işleniyor:

Savaşın ortasında büyüyen bir çocuk ile huzurlu bir ortamda büyüyen çocuk benzeşebilir mi? İlkel toplumlarda yaşayanlar ile gelişmiş toplumlarda yaşayanların şansı eşit olabilir mi? Önemsenen bir insanla sürekli aşağılanan bir insanın mutlu olma ihtimalinin çok farklı olacağı açık değil mi?

Ayrıca çok farklı genler var, eğitim var. Hayatı kolaylaştırılan ya da zorlaştırılanlarımız var.

Niye sorguluyorum bunları biliyor musunuz?

İyi bir düzende yaşıyorsanız ve sevgi dolu bir ortamda özgüveniniz desteklenerek büyütülmüşseniz özgür olabilmeniz kolaylaşıyor. Güven sorununuz, yetersizlik duygunuz ve korkularınızla boğuşmak zorunda kalmıyorsunuz. Kendinizi rahatça ifade edebiliyorsunuz. Kötü bir düzende ve baskıcı bir ortamda kısıtlanarak büyütüldüyseniz özgür olabilmek için ciddi savaşımlar yapmanız gerekiyor. Hak etmediğiniz acılar çekiyorsunuz ya başkaldırıyor ya da öğrenilmiş çaresizliğe sürükleniyorsunuz.

Önümde Çanakkale Belediyesinin hazırlayıp dağıttığı, 50 yılı geride bırakmış Troia Antik Kenti Festival programı var. Bu yıl ki slogan; Özgürlük Haktır…

Barış Kültürümüz Olsun şiarı da sürüyor. Ne kadar şanslıyız değil mi? Barışın ve Özgürlüklerin Kentinde yaşıyoruz.

Açılışı Troia Ören Yerinde 13 Ağustos saat 20.00 de kokteyl ile yapılacak, Homeros Bilim Kültür Sanat ödülleriyle devam edecek. Sonraki günlerde sergiler, spor karşılaşmaları, dans gösterileri, şenlikler, söyleşiler, tiyatro oyunları, konserler var.

Her akşam saat 21.00 de dünyaca ünlü sanatçılarımızı izleyebiliriz; Yeşim Salkım-Metin Uca, Fazıl Say-S.Bağcan, İlhan Şeşen-Vedat Sakman, Bülent Ortaçgil, Grup Ezgi, Grup Türkü…

Akşamüstü saat 17.30 da çocuklar ve gençler için Halk Bahçesi sürprizlerle dolu, ben de Gölge’m ile orada olacağım.

Şimdi sıra geldi Cumhurbaşkanı seçimine; geleceğimiz için o kadar önemli ki bence seçime gitmemek gibi bir eylem olamaz.

Bu seçim özgürlüklerimizi koruma yolunda, diktatörlük sevdalılarına ders verebileceğimiz bir fırsat! Özgürlük haktır evet ama bunu elde etmek ve korumak için savaşmak zorundayız.

Biz kadınları eve kapatmaya çalışan kuma-dayak-tecavüz kavramlarını olağan hale getiren, çocuklarımızı öldürten, yolsuzluğu normalleştiren yasakçı zihniyete meydan okumak için sandık başına!

Özgürlük haktır, hakkımızı koruyalım…

Hoşça kalın efendim.

 1607 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı