• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
ÖZGÜRLÜK HAKTIR
10/08/2014

 

Merhabalar efendim,

Özgürlük öyle zor elde edilen ve öyle vazgeçilmez bir kavram ki…

Zor çünkü doğduğumuzda kendimizi belli bir kültürün kucağında buluyoruz. Çok farklı değerler beynimize işleniyor:

Savaşın ortasında büyüyen bir çocuk ile huzurlu bir ortamda büyüyen çocuk benzeşebilir mi? İlkel toplumlarda yaşayanlar ile gelişmiş toplumlarda yaşayanların şansı eşit olabilir mi? Önemsenen bir insanla sürekli aşağılanan bir insanın mutlu olma ihtimalinin çok farklı olacağı açık değil mi?

Ayrıca çok farklı genler var, eğitim var. Hayatı kolaylaştırılan ya da zorlaştırılanlarımız var.

Niye sorguluyorum bunları biliyor musunuz?

İyi bir düzende yaşıyorsanız ve sevgi dolu bir ortamda özgüveniniz desteklenerek büyütülmüşseniz özgür olabilmeniz kolaylaşıyor. Güven sorununuz, yetersizlik duygunuz ve korkularınızla boğuşmak zorunda kalmıyorsunuz. Kendinizi rahatça ifade edebiliyorsunuz. Kötü bir düzende ve baskıcı bir ortamda kısıtlanarak büyütüldüyseniz özgür olabilmek için ciddi savaşımlar yapmanız gerekiyor. Hak etmediğiniz acılar çekiyorsunuz ya başkaldırıyor ya da öğrenilmiş çaresizliğe sürükleniyorsunuz.

Önümde Çanakkale Belediyesinin hazırlayıp dağıttığı, 50 yılı geride bırakmış Troia Antik Kenti Festival programı var. Bu yıl ki slogan; Özgürlük Haktır…

Barış Kültürümüz Olsun şiarı da sürüyor. Ne kadar şanslıyız değil mi? Barışın ve Özgürlüklerin Kentinde yaşıyoruz.

Açılışı Troia Ören Yerinde 13 Ağustos saat 20.00 de kokteyl ile yapılacak, Homeros Bilim Kültür Sanat ödülleriyle devam edecek. Sonraki günlerde sergiler, spor karşılaşmaları, dans gösterileri, şenlikler, söyleşiler, tiyatro oyunları, konserler var.

Her akşam saat 21.00 de dünyaca ünlü sanatçılarımızı izleyebiliriz; Yeşim Salkım-Metin Uca, Fazıl Say-S.Bağcan, İlhan Şeşen-Vedat Sakman, Bülent Ortaçgil, Grup Ezgi, Grup Türkü…

Akşamüstü saat 17.30 da çocuklar ve gençler için Halk Bahçesi sürprizlerle dolu, ben de Gölge’m ile orada olacağım.

Şimdi sıra geldi Cumhurbaşkanı seçimine; geleceğimiz için o kadar önemli ki bence seçime gitmemek gibi bir eylem olamaz.

Bu seçim özgürlüklerimizi koruma yolunda, diktatörlük sevdalılarına ders verebileceğimiz bir fırsat! Özgürlük haktır evet ama bunu elde etmek ve korumak için savaşmak zorundayız.

Biz kadınları eve kapatmaya çalışan kuma-dayak-tecavüz kavramlarını olağan hale getiren, çocuklarımızı öldürten, yolsuzluğu normalleştiren yasakçı zihniyete meydan okumak için sandık başına!

Özgürlük haktır, hakkımızı koruyalım…

Hoşça kalın efendim.

 Paylaş | | Yorum Yaz
1420 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ - 25/02/2017
Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu,
ŞİDDETİN KAYNAĞI VE MÜCADELE YOLLARI - 26/11/2016
Merhabalar dostum
 Devamı