• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
BENİM DESTAN KAHRAMANIM: DENİZ
06/05/2014

 

Merhabalar efendim,

 

Bilindiği gibi 68 kuşağının tüm dünyada başlattığı eylemler bu kuşağın çoğunluğunun acımasızca katledilmesiyle son bulmuştu. Genel istekleri “Özgürlük-Eşitlik-Kardeşlik” olarak dillendirildi. Kapitalizme karşı Sosyalizm savunuldu.

 

Şimdi biraz bilgilerimizi tazeleyelim:

 

Kapitalizm ekonomide serbest rekabeti ve siyasette özgürlüğü, Sosyalizm ise ekonomide emek değerini ve siyasette eşitliği öne çıkarmaktır. Kapitalizm için ayrımcılık ve adaletsizlik eleştirisi, Sosyalizm için de üstün yetenekleri olanların kısıtlandığı eleştirisi yapılır.

 

Toplum Düzenleri; “İlkel- Köleci- Feodal” dönemlerden sonra Sanayileşme ile birlikte Kapitalist sisteme ulaşmıştır. Yakın çağda Sosyalist görüşler önem kazanmaya başlamıştır. Şüphesiz insanlık yararına daha “Doğru- İyi- Güzel” talepleriyle değişimler yaşanmıştır. Bu değişimlerin kalıcı olabilmesi içinse köklü değişiklik yani Devrim yapılması zorunluluktur.

 

Bütün sistemlerde emek ile sistemin güç sahipleri arasında ölümüne bir savaş yaşanmıştır. İlkel toplumlarda bedensel ve ailesel güç, köleci ve feodal toplumlarda soyluluk ve dinsel güç, kapitalizmde paranın getirdiği güç emekçileri sömürmüş ve ezmiştir. Sömürücüler tüm zamanlarda her yerde kendi iktidarlarını kurmak ve halk isyanlarını önlemek için akıl almaz “Baskı-Zulüm-İşkence” yöntemleri kullanmışlardır.

 

Yurdumuzda yaşananlara bakalım:

 

Ben 60 yaşımdayım ve yaşananların belgesi niteliğinde bir anı kitabım da var; 1 Mayıs 1977 kanlı işçi bayramıyla başlar, her yıl artık noktalayayım derim ama tarihi önemi olan olaylar yüzünden son noktayı koyamam.

 

Faşizmin ve Emperyalizmin işbirlikçi yöneticilerle birlikte ülkemizi nasıl karanlığa sürüklediklerini anımsayalım mı?

 

İşkenceler, gözaltında kayıplar, emekçilere yapılan baskılar, insan-hayvan-doğa katliamları, ırkçılık-ayrımcılık, böl ve hükmet politikaları, ülkemizin yabancılara bağımlı hale getirilmesi, yolsuzluklar, hukuksuzluklar, ilkel yaklaşımlar ve köktendincilik…

 

Bu gün 6 Mayıs; Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının asıldığı gün, o benim destan kahramanlarımın en önde koşanıdır. Ah be Deniz; kardeşim, arkadaşım, yoldaşım. Seni ilk kez bir arkadaşımızın cenaze töreninde, “Beyazıt Kampüsünün İşgali” eyleminde gördüm.

 

Asıldığınız gün acınıza dayanamayıp kaldığımız yurdun duvarına “DEVRİMCİLER ÖLÜR DEVRİMLER YAŞAR” yazdığımız için disiplin cezası aldık. Avukatınız Halit Çelenk’in son anlarınızla ilgili anlattıklarına dayanamayıp geçici hafıza kaybı yaşadım. Her 6 Mayıs’ta hıdrellez şenlikleri yapılırken ben gençliğime döner içime kapanırım. İnsanca yaşama amacımıza ulaşabilseydik bu gün çok ama çok farklı bir ülkede yaşıyor olurduk. Sakın yanlış anlama bıraktığın yerden mücadelemize devam ediyoruz. Tek fark sen hiç yaşlanmıyorsun, biz ise yaşlandık be dostum.

 

Önümüzdeki ay Haziran yani Gezi Direnişinin yıldönümü; öldürülen, sakat bırakılan, hapislerde çürütülen çocuklarımızı da halkımız destanlaştırdı.

 

Bilmem anlatabildim mi? Emekçi - Sömürücü çatışması farklı şekillerde sürüyor. İnsan olmanın ve emeğin en yüce değer olacağı günlere kadar bu savaşım bitmeyecek.

 

Hoşça kalın efendim.Paylaş | | Yorum Yaz
1739 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ - 25/02/2017
Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu,
ŞİDDETİN KAYNAĞI VE MÜCADELE YOLLARI - 26/11/2016
Merhabalar dostum
 Devamı