• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
BENİM DESTAN KAHRAMANIM: DENİZ
06/05/2014

 

Merhabalar efendim,

 

Bilindiği gibi 68 kuşağının tüm dünyada başlattığı eylemler bu kuşağın çoğunluğunun acımasızca katledilmesiyle son bulmuştu. Genel istekleri “Özgürlük-Eşitlik-Kardeşlik” olarak dillendirildi. Kapitalizme karşı Sosyalizm savunuldu.

 

Şimdi biraz bilgilerimizi tazeleyelim:

 

Kapitalizm ekonomide serbest rekabeti ve siyasette özgürlüğü, Sosyalizm ise ekonomide emek değerini ve siyasette eşitliği öne çıkarmaktır. Kapitalizm için ayrımcılık ve adaletsizlik eleştirisi, Sosyalizm için de üstün yetenekleri olanların kısıtlandığı eleştirisi yapılır.

 

Toplum Düzenleri; “İlkel- Köleci- Feodal” dönemlerden sonra Sanayileşme ile birlikte Kapitalist sisteme ulaşmıştır. Yakın çağda Sosyalist görüşler önem kazanmaya başlamıştır. Şüphesiz insanlık yararına daha “Doğru- İyi- Güzel” talepleriyle değişimler yaşanmıştır. Bu değişimlerin kalıcı olabilmesi içinse köklü değişiklik yani Devrim yapılması zorunluluktur.

 

Bütün sistemlerde emek ile sistemin güç sahipleri arasında ölümüne bir savaş yaşanmıştır. İlkel toplumlarda bedensel ve ailesel güç, köleci ve feodal toplumlarda soyluluk ve dinsel güç, kapitalizmde paranın getirdiği güç emekçileri sömürmüş ve ezmiştir. Sömürücüler tüm zamanlarda her yerde kendi iktidarlarını kurmak ve halk isyanlarını önlemek için akıl almaz “Baskı-Zulüm-İşkence” yöntemleri kullanmışlardır.

 

Yurdumuzda yaşananlara bakalım:

 

Ben 60 yaşımdayım ve yaşananların belgesi niteliğinde bir anı kitabım da var; 1 Mayıs 1977 kanlı işçi bayramıyla başlar, her yıl artık noktalayayım derim ama tarihi önemi olan olaylar yüzünden son noktayı koyamam.

 

Faşizmin ve Emperyalizmin işbirlikçi yöneticilerle birlikte ülkemizi nasıl karanlığa sürüklediklerini anımsayalım mı?

 

İşkenceler, gözaltında kayıplar, emekçilere yapılan baskılar, insan-hayvan-doğa katliamları, ırkçılık-ayrımcılık, böl ve hükmet politikaları, ülkemizin yabancılara bağımlı hale getirilmesi, yolsuzluklar, hukuksuzluklar, ilkel yaklaşımlar ve köktendincilik…

 

Bu gün 6 Mayıs; Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının asıldığı gün, o benim destan kahramanlarımın en önde koşanıdır. Ah be Deniz; kardeşim, arkadaşım, yoldaşım. Seni ilk kez bir arkadaşımızın cenaze töreninde, “Beyazıt Kampüsünün İşgali” eyleminde gördüm.

 

Asıldığınız gün acınıza dayanamayıp kaldığımız yurdun duvarına “DEVRİMCİLER ÖLÜR DEVRİMLER YAŞAR” yazdığımız için disiplin cezası aldık. Avukatınız Halit Çelenk’in son anlarınızla ilgili anlattıklarına dayanamayıp geçici hafıza kaybı yaşadım. Her 6 Mayıs’ta hıdrellez şenlikleri yapılırken ben gençliğime döner içime kapanırım. İnsanca yaşama amacımıza ulaşabilseydik bu gün çok ama çok farklı bir ülkede yaşıyor olurduk. Sakın yanlış anlama bıraktığın yerden mücadelemize devam ediyoruz. Tek fark sen hiç yaşlanmıyorsun, biz ise yaşlandık be dostum.

 

Önümüzdeki ay Haziran yani Gezi Direnişinin yıldönümü; öldürülen, sakat bırakılan, hapislerde çürütülen çocuklarımızı da halkımız destanlaştırdı.

 

Bilmem anlatabildim mi? Emekçi - Sömürücü çatışması farklı şekillerde sürüyor. İnsan olmanın ve emeğin en yüce değer olacağı günlere kadar bu savaşım bitmeyecek.

 

Hoşça kalın efendim.2061 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı