• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
KADINLARA SESLENİŞ
17/03/2014

Merhabalar efendim,

 

Dünya emekçi kadınlar gününde sevgililer günü anlayışıyla erkeklerden hediye ya da kutlama beklediğimiz sürece bir adım ileri iki adım geri yürümeye devam ederiz. Kapitalizmin ağzımıza sürdüğü bir parmak bala mest olarak insan olma çabamıza zarar verdiğimizi nasıl fark etmeyiz? Yoksa biz gerçekten saçı uzun aklı kısa mıyız?

 

“İmam nikahlı kocam bana boş ol dedi. Aslında birbirimizden vazgeçemeyeceğimizi anladık. Ancak yeniden birlikte olabilmemiz için benim başka biriyle nikâhlanıp ayrılmam gerekiyor. Psikolog olarak bana yardım edin, bunalımdayım.” diyen akademisyen kadın sana sesleniyorum: Bu saçmalıklarla kendi başını belaya soktuğun yetmezmiş gibi diğer kadınlara da ihanet ediyorsun. Silkin ve kendine gel, ekonomik bağımsızlığın da var. Yıkanan beynini kusurlu düşünce şemalarından arıtıp kendini kontrol etmeye başlamazsan ziyan olacaksın!

 

Son dönemde siyasi iktidarın bize sunduğu kimliksiz konumu kabul edip boyun eğmek ancak öğrenilmiş çaresizlik örneği olabilir. Fiziksel ve psikolojik baskılarla, özel hayatımıza giren yasaklarla, ekonomik bağımlılıkla, duygusal boşluk ihtiyacımızla düşürüldüğümüz bu zavallılık kaderimiz değildir.

 

Tüm dünyadaki direnişçi hemcinslerimizin anısı bize güç veriyor. Çok yönlü engellemelere rağmen hayatı erkeklerle eşitçe paylaşabilen güçlü kadınlar bizi aydınlatıyor. Her türlü ayrımcılığa karşı çıkarak insanca bir yaşam arayışında omuz omuza birlikte savaştığımız erkekler cesaretimizi arttırıyor.

 

“Gezi direnişinde çocuklarımızın çevresinde el ele vererek etten duvar oluşturduk. Geceleri sığınabilsinler diye evimizin kapısını açık bıraktık. Yaralarını sardık ama yavrularımızı yeterince koruyamadık. Şimdi uyuyamıyorum, yorgunum. Ölenleri düşündükçe kahroluyorum. Gülmeyi unuttum. Psikolog olarak bana yardım edin, bunalımdayım.” diyen ev kadını şimdi de sana sesleniyorum: Yaptıklarınla hepimize örnek oldun, sen başımızın tacısın. Sevgi dolu yüreğinle, cesaretinle kısa sürede kendini toparlayacak ve yeniden dimdik ayakta olacaksın!

 

Birinci seslendiğim kadın örnekleri, aklınızı başınıza toplamadığınız sürece benden uzak durun. İkinci seslendiğim kadın örnekleri, ne zaman desteğe ihtiyacınız olursa yanınızdayım. Her türlü ayrımcılığın kaldırıldığı bir düzeni birlikte kuracağız.

 

Okurlarım, son olarak hepinize sesleniyorum: Önümüzdeki seçimlerde oylarımızı “Önce İnsan” diyen, kazanma şansı olan partilere vererek örgütlenelim. Bölünmeyelim, yerel ve genel iktidara hazırlanalım!

 

Hoşça kalın efendim.2489 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı