• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
30° 35° 23°
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
KADINLARA SESLENİŞ
17/03/2014

Merhabalar efendim,

 

Dünya emekçi kadınlar gününde sevgililer günü anlayışıyla erkeklerden hediye ya da kutlama beklediğimiz sürece bir adım ileri iki adım geri yürümeye devam ederiz. Kapitalizmin ağzımıza sürdüğü bir parmak bala mest olarak insan olma çabamıza zarar verdiğimizi nasıl fark etmeyiz? Yoksa biz gerçekten saçı uzun aklı kısa mıyız?

 

“İmam nikahlı kocam bana boş ol dedi. Aslında birbirimizden vazgeçemeyeceğimizi anladık. Ancak yeniden birlikte olabilmemiz için benim başka biriyle nikâhlanıp ayrılmam gerekiyor. Psikolog olarak bana yardım edin, bunalımdayım.” diyen akademisyen kadın sana sesleniyorum: Bu saçmalıklarla kendi başını belaya soktuğun yetmezmiş gibi diğer kadınlara da ihanet ediyorsun. Silkin ve kendine gel, ekonomik bağımsızlığın da var. Yıkanan beynini kusurlu düşünce şemalarından arıtıp kendini kontrol etmeye başlamazsan ziyan olacaksın!

 

Son dönemde siyasi iktidarın bize sunduğu kimliksiz konumu kabul edip boyun eğmek ancak öğrenilmiş çaresizlik örneği olabilir. Fiziksel ve psikolojik baskılarla, özel hayatımıza giren yasaklarla, ekonomik bağımlılıkla, duygusal boşluk ihtiyacımızla düşürüldüğümüz bu zavallılık kaderimiz değildir.

 

Tüm dünyadaki direnişçi hemcinslerimizin anısı bize güç veriyor. Çok yönlü engellemelere rağmen hayatı erkeklerle eşitçe paylaşabilen güçlü kadınlar bizi aydınlatıyor. Her türlü ayrımcılığa karşı çıkarak insanca bir yaşam arayışında omuz omuza birlikte savaştığımız erkekler cesaretimizi arttırıyor.

 

“Gezi direnişinde çocuklarımızın çevresinde el ele vererek etten duvar oluşturduk. Geceleri sığınabilsinler diye evimizin kapısını açık bıraktık. Yaralarını sardık ama yavrularımızı yeterince koruyamadık. Şimdi uyuyamıyorum, yorgunum. Ölenleri düşündükçe kahroluyorum. Gülmeyi unuttum. Psikolog olarak bana yardım edin, bunalımdayım.” diyen ev kadını şimdi de sana sesleniyorum: Yaptıklarınla hepimize örnek oldun, sen başımızın tacısın. Sevgi dolu yüreğinle, cesaretinle kısa sürede kendini toparlayacak ve yeniden dimdik ayakta olacaksın!

 

Birinci seslendiğim kadın örnekleri, aklınızı başınıza toplamadığınız sürece benden uzak durun. İkinci seslendiğim kadın örnekleri, ne zaman desteğe ihtiyacınız olursa yanınızdayım. Her türlü ayrımcılığın kaldırıldığı bir düzeni birlikte kuracağız.

 

Okurlarım, son olarak hepinize sesleniyorum: Önümüzdeki seçimlerde oylarımızı “Önce İnsan” diyen, kazanma şansı olan partilere vererek örgütlenelim. Bölünmeyelim, yerel ve genel iktidara hazırlanalım!

 

Hoşça kalın efendim.2221 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
 Devamı