• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
ÇAPULCU-AYYAŞ GENÇLERDEN BİRİSİ
19/10/2013


Merhabalar efendim,

Bu yazımda okuyucularımı oğlum şair ONUR ALBAYRAK ile tanıştırmak istiyorum:

1982 yılında İzmir’de doğdu. İ.T.Ü Denizcilik Fakültesi mezunu, uzak yol gemilerinde kaptan olarak çalışmakta. 2007 yılında İ.T.Ü Geleneksel Şiir & Öykü yarışmasında “Ölüme Son Kadeh” adlı dosyasıyla şiir dalında birincilik kazandı. “Kaçak Yayın” ve “Koridor” edebiyat dergilerinde deneme ve şiirleri yayınlandı. Serbest metinlerden oluşan ilk kitabı “Tersi Seni Anlatan Bir Dünya” 2010 yılında, ikinci kitabı “İtaat Et Sevgilim” 2012 yılında basıldı. Halen “Demokrat Haber” portalında siyasi makaleler yazmaktadır.

TERSİ SENİ ANLATAN BİR DÜNYA da baş aşağı duran doğruları sorguluyordu:

“…

ardında

tersi seni anlatan bir dünyanın

kuralları firar etmiş

düzü kalıyordu.

…”

İTAAT ET SEVGİLİM de biat toplumuna dönüştürülmemize isyan ediyordu:

“…

ateşe dokunmamayı

kalem oynatmamayı

benimsemişti çoğumuz

ve cennetten korkacak kadar

yalnızdı kimimiz.

…”

Şimdi eşi Sinem Kural Albayrak ile birlikte gemilerde çalışmaya devam ediyor ve üçüncü kitabını hazırlıyor. Son şiirini GEZİ DİRENİŞİNDE KATLEDİLEN GENÇLER için yazdı:

ÖLDÜLER Sağ yanağının üzerine yattı bir gece ülkem öleceği varsa da bir daha ölemeyecek kadar güzel sol dizinin üzerinde doğrulurken insan ırkı kör katil sopalarıyla Ali'yi öldürdüler. Sardığın yeri çok sarıldıkça daha çok öfkeyle çözen İnsanı işgal etmenin adı olmuşken devlet, Yolları kesip özgürlükle kuşatırsa diye Mehmet'i öldürdüler. Sağ yanağının üzerine yattı bir gece ülkem canında, can evinde taştan öyküler -buhar oldu çemberler, kırıldı- Sol dizinin üzerine hiç çökmedi diye Abdullah'ı vurdular. Bir isyanın asırlık sözüydü bir gün bilecek oldular gün batışında nefes alınacak yer kaldıysa diye gün doğuşunda Medeni'yi gökyüzüne sıkılan kurşunlarla vurdular. Öyle bir zamandı, yaprakta candı, susmazdı, bomboş sarayların önünden yığınlarca geçerken ve güneşe yaralı elleriyle sarılırken halk bir kalp atımı mesafesinden Ethem'i Ethem'i vurdular.

Onur Albayrak / Lacivert Dergisi Sayı:53 (Eylül - Ekim 2013)

BENİM YORUMUM: YALNIZ VE GÜZEL ÜLKEMİZDE BU “ÇAPULCU-AYYAŞ” GENÇLER VARKEN NE EMPERYALİZM NE DE İRTİCA ETKİLİ OLABİLİR. SAFLARI SIKLAŞTIRMAYI BİLELİM YETER…

Hoşça kalın efendim.

 2489 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı