• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Cemal Oral
canakkalememleket@gmail.com
HÜKÜMET TERMİKÇİLERE, ALTINCILARA ÇOK SAMİMİ…
06/10/2013

 

Çanakkale Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ÇASİAD) Başkanı Salih Yıldız, hükümetin samimiyetsiz olduğunu öne sürerek 2015 konusunda Çanakkale’nin oyalandığını söyledi. Özetle ÇASİAD Başkanı Salih Yıldız, “  100. yıl bir eşik olmalı. Başlangıç olmalı, bir ışık yanmalı. O eşikten geçmeliyiz. Yani tünelin ucunun açık olması gerekir. Yapılanın en iyisi yapılmalı. Neyimiz kesik bizim Çanakkale’de? Bir kongre merkezimiz mi? Spor alanlarımız mı? Tatil köyümüz mü? İnsanları çekecek havaalanımız mı? Deniz yolumuz mu? Bunlar için nokta atışı yapılmalı, yoksa toplantılar, toplantılar, toplantılar olmaz.” şeklinde konuştu.

Vay sen misin?  İktidarı eleştiren…

Önce ÇAGİAD’mı, yoksa AKP İl Başkanlığı mı?(Burası ayrıntı belki ama önemli ayrıntı) hemen karşı açıklama yaptılar.

AKP İl Başkanı Muzaffer Kutlu, Çanakkale’ye aktarılan ödenekleri anlatıp Çasiad Başkanı Salih Yıldız’ın açıklamasına yanıt verdi. Kutlu,  “Ak Parti Hükümeti Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100. Yıldönümü için Kurulan Çanakkale 1915 Ajansına 100 milyon TL fon aktarımı yapmış ve bununla beraber 2015 yılına kadar toplamda 300 milyon TL harcama yapmayı planlamış bulunmaktadır. Burada samimiyetsizlik arayanların bu işin neresinden tutacaklarını merak ediyoruz. Rakamsal verileri çoğaltmak mümkündür ama zihniyetin değişmesi pek mümkün görünmemektedir. Aynı haberle beraber yan yana çıkan Çasiad Başkanı Salih Yıldız’ın açıklamaları da aynı eksende ve suçlayıcı niteliktedir. Buradan anladığımız Salih Yıldız’ın düşüncelerinin birebir CHP ve milletvekilleriyle aynı olduğudur. Ancak merak konusu olan ise Çasiad üyelerinin tamamı Salih Yıldız’la aynı fikirde midir? İşadamları derneğini temsil eden bir kişinin siyasi çıkarlar doğrultusunda temsil ettiği derneği kullanması etik olmamıştır. Acaba yerel seçimler öncesi yapılan bu açıklama, paralel bulunduğunu gördüğümüz siyasi partiyle bir flörtün açık açık yapılması mıdır acaba?” dedi.

ÇAGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Sezen, “Çanakkale’de canlanan tarih şuurumuzu, millet olma şuurumuzu ve bu savaşın ardından sağlanan barışı gelecek nesillere aktarmak adına tam 100 yıldır harcanan çabalar son yıllarda büyük bir toplumsal harekete dönüşmüştür… Özellikle Başbakanımız Sayın Tayyip Erdoğan’ın her yıl bizzat törenlerine katılarak onurlandırdığı, Çanakkale Deniz Zaferi etkinlikleri büyük bir anlam kazanmıştır. Binlerce ülke insanının ziyaret ettiği Çanakkale’de bir turizm hareketi de ortaya çıkmıştır” dedi.

Bu işler böyle …

Bakın niye öyle anlatayım kısaca…

ÇASİAD Başkanı Salih Yıldız, “Hükümet samimiyetsiz” ifadesiyle açıklamasını bir yerel gazeteye yapmıştı. O açıklamayı ajanslara yapsaydı belki de bu haber kullanılmayacaktı. Sadece 1 gazetede bu türden bir haber çıkarsa üzerinize dolu olup yağarlar… Böyledir bu işler…

Padişahın ve uzantılarının istediği doğrultudan çıkarsan boğarlar seni…

AKP İl Başkanı Muzaffer Kutlu’nun açıklamaları doğrultusunda birkaç sorumuz olacak. Kendisinin “Basın dibine kadar özgürdür” ifadesine dayanarak tabii ki;

Sayın Kutlu; hükümet samimi ise, termik santral izinleri bu samimiyet göstergesinin neresindedir? Alplerden sonra dünyanın ikinci oksjen kaynağı Kazdağları’nda altın arama çalışmaları hükümetin samimiyet göstergesi midir? “Turizm Rezaleti” manşeti ile Aynalı Pazar Gazetesi’nde kapak olan konuya yanıt verecek misiniz?

Sayın AKP İl Başkanı Muzaffer  Kutlu, açıklamasında seviyeli siyaset vurgusu da yaparak, “Arzumuz seviyeli ve gerçeklere dayanan, sorumlu siyaset ve siyasetçilere kavuşmaktır. Ak Parti iktidarı bugüne kadar verdiği sözler ve yaptıklarıyla tüm gerçekleri şeffaf bir şekilde göstermiştir, göstermeye devam edecektir” demiş. (CHP çanakkale Milletvekili Serdar Soydan’ı kast ederek….)

Açıklamanızın bu bölümüne imza atarız. Ancak, bu ifade de iddia ederiz ki samimiyetsiz. Çünkü, “Çanakkale Belediyesi’nin kamyonu ile üst düzey birinin ev eşyaları taşınıyor” deyip ortalığı yalan haber ile savaş alanına çeviren siz değil miydiniz? İddianızın yalan olduğu ortaya kanıtlarıyla çıkarılınca niye sustunuz?

Samimiyet ten mi?

Seviyeli siyasetten mi?

Yoksa sorumlu siyasetten mi?

Sizin ÇASİAD’a sorduğunuz o güzel soruyu biz size soralım

“ Partinizdeki yöneticiler,üyeler, sizinle aynı fikirde mi?”

***

ÇAGİAD Başkanı  Hikmet Sezen ise  AKP’ye göre daha net bir ifadeyle “Hükümet samimidir” dedi. Yönetim de böyle mi düşünüyor bilemiyorum. Ancak, Sayın Sezen’in basın açıklamasında örnek gösterdiği konu biraz vasat… “Özellikle Başbakanımız Sayın Tayyip Erdoğan’ın her yıl bizzat törenlerine katılarak onurlandırdığı, Çanakkale Deniz Zaferi etkinlikleri büyük bir anlam kazanmıştır. Binlerce ülke insanının ziyaret ettiği Çanakkale’de bir turizm hareketi de ortaya çıkmıştır”  diyor Sayın Sezen…

Enerji yatırımlarının birinci sırayı aldığı Çanakkale’de turizmi hareketini arttıran etken olarak bayram kutlamasını gösterirseniz  Çanakkale’ye yeni bir terim kazandırırsınız. “Bayram turizmi”

****     

Anlayamadık!

ÇAGİAD Başkanı Hikmet Sezen Aynalı Pazar Gazetesi’nin 6 Ekim 2013 Pazar 539. Sayısında orta sayfada yer alan röportajının bir bölümünde “  Biz bu şehrin büyümesi ve değişim yaşaması için ÇAGİAD olarak elimizden geleni yapacağız. Bu çalışmalarda önümüzdeki yıllarda meyvelerini verecektir. İsmi büyük olan Çanakkale’nin kendisini de büyüteceğiz. Basın üzerinden birilerine baskı kuracağını sanan zihniyet Çanakkale’de kol geziyor. Asıl işi gazetecilik olmayan insanların bunu taşeronluk aracı olarak kullanmalarını hiç etik bulmuyorum. Birileri, dediklerinin yapılmadığı takdirde tehditle iş yapacağını sanmaktadır” diyor…

 

Kim o basın üzerinden, birilerine baskı kuranlar Sayın Başkan?

 Tehditle iş yapacaklarını sananlar kim?

“ İktidar samimidir” açıklamanızdan sonra da böyle mi yapıyorlar…

Deli cesareti doğrusu…

***  

Benim şahsi fikrim;

Hükümet samimi değildir…

Hükümet altın tekellerine, termikçilere, HES patronlarına samimidir.

Hükümet, Çanakkale’nin turizm bölgesi olmasına hiç ama hiç samimi değildir…

2015 bütçesine ayrılan para evet vardır. Peki yerel proje var mıdır?

Hadi, bunu kahvaltıda konuşalım….

Konuşalım Çanakkale’yi marka kent yapalım…

Önemli not:  AKP İl Başkanının öngördüğü gibi, benim yazım da Memleket’i bağlamaz

Saygılarımla2653 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

KRALI DA KANDIRIYORLAR, SARAYI DA SOYUYORLAR - 29/01/2020
Olsun; yine de Allah devlete millete zeval vermesin…
SİZİN GÜNDEMİNİZ NE? - 19/01/2020
Ülke gündemi, Çanakkale gündemi anlık olarak değişiyor. Gerçi gündemin değişmesi tespitim sizin bakış açınıza, çevrenizdeki konularla ne kadar ilgili olduğunuza da bağlı.
BİLMEM ANLATABİLİYOR MUYUM? - 06/01/2020
2020 yılına nasıl girdik? İyi dileklerle...
EKONOMİ TIKIRINDA - 30/11/2019
Enflasyon rakamları açıklanıyor… “İçinde at nalı da var” diyorlar…
BAYRAMİÇ KAYMAKAMLIĞI SORUŞTURMA AÇACAK MI? - 04/11/2019
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde üst üste ‘tartışmalı’ değerlendirmesi yapılan konular gündeme gelmeye başladı. ‘Tartışmalı’ sözcüğünün hafif kaldığını biliyorum ‘provokasyon’ diyenler de var ancak
KONUŞMAK YA DA SESSİZ KALMAK - 13/10/2019
Konuşuyoruz… Konuşuyoruz… Yine konuşuyoruz…
ŞİMDİLİK, ÇANAKKALE HAİNİYİM - 04/09/2019
Vatan haini kime denir? Ülkesinin yüksek çıkarlarını hiçe sayarak onun aleyhinde iş gören kimseye...
YEDİYSEK CEBİMİZDEN, HARCADIYSAK ÖMRÜMÜZDEN… - 13/08/2019
Hiç böyle yazıya ‘girizgah’ yapayım diye uğraşmayacağım. Bodoslama konuya girip her zaman olduğu gibi takdiri okura, Çanakkale halkına bırakacağım.
ÇARESİZ OLMAYIN ÇARE SİZ OLUN! - 25/07/2019
anakkale’nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında işletime geçmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışan Kirazlı Balaban’daki Kanadalı altın ve gümüş işletmesi şu an için en büyük sorun.
 Devamı