• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
DUYGUSAL BOŞLUK TEHLİKESİ
05/10/2013


Merhabalar efendim,

Duygusal boşluk, kısaca sevgi ve ilgi gösterilmesine ihtiyacımız var demektir. Bireysel olarak; sevgisini göstermeyen beklentisi yüksek ana-baba ile başlayan, yalnız bırakan yüzeysel arkadaşlıklarla pekişen ve yeterince ilgilenmeyen sevgiliye kırgınlıkla doruğa ulaşan bir durumdur. Toplumsal olarak; baskıcı yönetim düzenleri, adaletsiz uygulamalar, içinde bulunduğumuz çevreye kendimizi ifade edememek şeklindeki örselenmelerle birlikte görülür.

İlk belirtileri huzursuzluk, sıkıntı, hiçbir şeyden zevk alamama, kimseye güvenememe, eve kapanmadır.

Sonra depresyon, insanlardan kaçma ve sanal ilişkilerin öne çıkarılması, bilgisayar-televizyon-cep telefonu bağımlılığı gelişir.

Duygusal boşluktaki kişi savrulmaya ve çılgınlıklar yapmaya eğilimlidir.

Mitomani yani yalan söyleme hastalığına yakalanıp ilgi çekebileceği dramatik senaryoları gerçekmiş gibi anlatabilir.

Aşk tanımı gibi sevgilisine gösterdiği ilgi de abartılıdır ve aynısını beklediği için de uzun süreli ilişki yaşayamaz.

Toplumsal kaynaklı duygusal doyumsuzluk durumunda kırılganlık ve saldırganlık, sürekli iş bırakmalar, kendine ve başkalarına zarar verme dikkat çeker.

Her hangi bir şekilde duygusal boşluğa düşen kişi, bu durumu kullanabilecek duygu sömürücüsü kişilerin kolayca etkisinde kalabilir. Yanlış kararlar vererek hayatını iyice zorlaştırabilir.

Öfke krizleri, strese bağlı bedensel rahatsızlıklar, uykusuzluk ve dengesiz beslenme çökkünlüğe götürür.

Üst üste gelen darbeler sonucu tükenmişlik duygusu ile dibe vurur.

 

Şimdi önlemlere bakalım:

Çocuklarımızla onları çok sevdiğimizi anlamaları için keyifli yoğun zaman geçirmeli ve önemsediğimizi fark ettirmeliyiz. Çocuğunuza hemen istediği bir hayvan almanız ve bakımını onunla paylaşmanız harika olmaz mı?

Arkadaşlarımızla içten ilişkiler kurmalı ve zor günlerinde yanlarında olarak özgüvenlerini arttırmalıyız. Dinlemek ve anlattıklarını saklamak bizi de rahatlatmaz mı?

Sevgilimize bizim hayatımızdaki en önemli kişi olduğunu bilerek davranmalı, mutsuzluğa izin vermemeliyiz. El ele yürüyüş yapmaktan, başkalarının yanında onu övmekten başlayalım mı?

Yaşlılarımızı arayıp sormalı, sık sık kucaklaşmalı, akıl danışmalıyız. Sülaledeki yaşlılarımızı şimdi aramaya ne dersiniz?

Toplumsal olarak örgütlenmeli ve mutlu olabileceğimiz koşullara ulaşabilmek için aktif çalışmalıyız. Sivil toplum kuruluşlarına ya da Gezi Direnişi gibi ani gelişen tepkilere destek vermeye hazır mıyız?

Şimdi de örneklere göz atalım:

Terapiye gelen çocukların çoğunluğu anne ve babalarının kendisine zaman ayırmadığından, sürekli uyarı yaptığından şikâyet ediyor. Aynı cinsten ebeveynin çocuğuyla 15 dakika yoğun zaman geçirememesi bence büyük hatadır.

Gençler ise arkadaşlarının alaycı tavırlarına sinirlenmektedir. Ne yazık ki arkadaşlar çoğu zaman ne kadar acımasız davrandıklarını anlayamıyor.

Sevgililer aldatılmaktan, yalanlardan, romantizm yaşayamamaktan bunalıyor. Oysa dürüst olmak ve hayatı sevecenlikle paylaşmak yaşantımızı nasıl da güzelleştirir.

Toplumsal baskı ne yazık ki ülkemizde gittikçe artan bir sürece girdi. Yandaşları dışındakilere yaşamayı haram eden ilkel bir zihniyetle başa çıkmak zor ama imkânsız değil.

Elimizden ne geliyorsa yaparak daha özgür yaşayabileceğimiz adaletli bir düzen kurmayı başarmalıyız.

Duygusal boşluklarımızı kısa sürede aşabilmemiz için sevmeli ve sevgimizi göstermeliyiz.

Sevgi dolu bir yaşam diliyorum.

 

Hoşça kalın efendim.12512 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı