• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
SAVAŞA HAYIR, BARIŞ HEMEN ŞİMDİ!
03/09/2013

 

Merhabalar efendim,

 

İnsanlık tarihi savaşlarla yazılmış, çağa göre gücü elinde tutanlar daha çok sömürebilmek için baskı ve şiddet uygulayıp durmuşlar.

 

Köleci toplum düzenlerinde yaşam hakkı bile efendinin elindeymiş. İnsan hak ve özgürlükleri diye bir kavram olmadığı gibi soylular ve diğerleri ayrımı Fransa Devrimi’ne kadar korunmuş.

 

Aydınlanma çağı başladıktan sonra çok hızlı bir ilerleme yaşanmış; bilim, felsefe ve sanatta dev adımlar atılmış. Psikoloji ve Sosyoloji bilimlerinin kurulmasından sonra ise insan olma değeri yaygınlaşmış.

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ümmetçilik yerini ulusalcılığa bırakmaya başladıktan hemen sonra evrensellik anlayışı için mücadele hız kazanmış.

 

Ülkemizde Kurtuluş Savaşı ve sonrasında geliştirilen devrimlerle, dünya tarihinde eşi az bulunur bir mücadele ve mazlum ülkelere örnek bir gelişme yaşanmış.

 

Ve hala süren Aydınlık-Karanlık çatışması! Bu kez karşı devrimciler daha kurnazca davranıyor; demokrasi ve özgürlük dillerinden düşmüyor ama halkımız yasaklardan bunalmış durumda!

 

İlkel yaşam tarzına hayır deyip insanca yaşamak için üretilenler; aydınlanmanın yolunu açan okullar, fabrikalar, kuruluşlar yok edildi ya da üç kuruşa satıldı.

 

Faşizm, kimi zaman darbelerle kimi zaman kardeşi kardeşe vurdurarak kimi zaman da emperyalistlere sırtını dayayarak belimizi büktü. Ekonomide-Eğitimde-Sosyal yaşamda gelişmiş ülke olmaya çabalayanlar acımasızca katledildi.

 

Derken bu günlere geldik. Yine tehlikedeyiz, yine aydınlarımız hapislerde çürütülüyor, yine savaş ortamındayız.

 

BİZ DAHA ÇOK DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ. Emekçilerin hakkını aldığı adaletli bir dünyada BARIŞ İÇİNDE İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ. Buna ne orantısız güç uygulamaları ne yasaklar ne de cahil cühela zihniyeti engel olamaz. Günün birinde elbette her türlü ayrımcılığın kalktığı, insanlık ve emek değerlerinin baş tacı edildiği bir düzen kurulacaktır.

 

Dünya Barış Gününde BARIŞIN KENTİNDE YAŞAMAK çok güzel bir duygu. Yapılan etkinlikler umut verici; merdivenlerin rengârenk boyanması, Kordon’da insan zincir oluşturulması, Barış paneli ve Barış konseri harikaydı. Çanakkale belediyesinin her zamanki gibi mükemmel desteğine ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Telat Koç hocamızın konuşmasına paha biçilemez...

 

SAVAŞA HAYIR, BARIŞ HEMEN ŞİMDİ!

 

Hoşça kalın efendim.1809 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

PSİKOLOJİK SAĞLAMLIK-KENDİMİZİ TOPARLAMA GÜCÜ - 21/01/2020
Sağlıklı olmak en güzel şey, bedensel ve ruhsal olarak iyiysek mutluyuzdur.
KENDİMİZİ İYİ HİSSETME YOLLARI - 03/01/2020
Merhabalar efendim,
AHDE VEFA NE DEMEKTİR? - 14/11/2019
Hayatımızdaki önemli dönemeçlerde, zorlandığımız bireysel ya da toplumsal sorunlarımızda elimizden tutan kişileri unutmuyorsak, onların kendilerini iyi hissetmeleri için küçücük güzellikler yapmaya çabalıyorsak, ahde vefalı biriyizdir.
DÂHİLİK ve ASPERGER SENDROMU - 21/10/2019
Çok zeki olmak başa belamıdır? Sorusundan yola çıkarak öncelikle normalden farklı olduklarını yani anormal olarak değerlendirilebilecek özellikleri bulunduğunu hatırlatalım.
SINIRLARIMIZI BELİRLEMEK-HAYIR DİYEBİLMEK - 11/10/2019
Hayatımızı kontrol edebilmek ve diğerlerinin bizi kullanmalarına izin vermemek ya da başkalarını kullanmamak için sorumluluklarımızı iyi belirlememiz gerekir.
OKULA ALIŞMA SÜRECİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? - 13/09/2019
Bildiğiniz gibi 2 yaş sonrası bebeklik çağını bitirip bağımsızlaşmaya başlayan çocuğumuza yetmediğimizi fark ederiz. 3 yaşında iyice huysuzlaşan inatçı ve asi çocuk, 4 yaşında olumludur. Arkadaş edinmeye sosyalleşmeye hazırdır.
DOĞA KATİLLERİ DEFOLUN - 28/07/2019
Çevrecilerin çığlıkları, tek içme suyumuza zehir karışacak uyarıları henüz tam olarak anlaşılmadı.
HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLDU - 24/06/2019
İstanbul örnek bir aileyle tanıştı, Türkiye geleceğin liderine gönül verdi. Her türlü ayrımcılığa karşı duruşumuz anlamlı oldu, kaybolan güzel değerlerimiz canlandı.
MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
 Devamı