• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pages/Memleket/128087563946334?fref=ts
  • https://twitter.com/cemal_oral

Hava Durumu
Anlık
Yarın
11° 14° 7°
Nurşen Albayrak
nur.albayrak@hotmail.com
SAVAŞA HAYIR, BARIŞ HEMEN ŞİMDİ!
03/09/2013

 

Merhabalar efendim,

 

İnsanlık tarihi savaşlarla yazılmış, çağa göre gücü elinde tutanlar daha çok sömürebilmek için baskı ve şiddet uygulayıp durmuşlar.

 

Köleci toplum düzenlerinde yaşam hakkı bile efendinin elindeymiş. İnsan hak ve özgürlükleri diye bir kavram olmadığı gibi soylular ve diğerleri ayrımı Fransa Devrimi’ne kadar korunmuş.

 

Aydınlanma çağı başladıktan sonra çok hızlı bir ilerleme yaşanmış; bilim, felsefe ve sanatta dev adımlar atılmış. Psikoloji ve Sosyoloji bilimlerinin kurulmasından sonra ise insan olma değeri yaygınlaşmış.

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ümmetçilik yerini ulusalcılığa bırakmaya başladıktan hemen sonra evrensellik anlayışı için mücadele hız kazanmış.

 

Ülkemizde Kurtuluş Savaşı ve sonrasında geliştirilen devrimlerle, dünya tarihinde eşi az bulunur bir mücadele ve mazlum ülkelere örnek bir gelişme yaşanmış.

 

Ve hala süren Aydınlık-Karanlık çatışması! Bu kez karşı devrimciler daha kurnazca davranıyor; demokrasi ve özgürlük dillerinden düşmüyor ama halkımız yasaklardan bunalmış durumda!

 

İlkel yaşam tarzına hayır deyip insanca yaşamak için üretilenler; aydınlanmanın yolunu açan okullar, fabrikalar, kuruluşlar yok edildi ya da üç kuruşa satıldı.

 

Faşizm, kimi zaman darbelerle kimi zaman kardeşi kardeşe vurdurarak kimi zaman da emperyalistlere sırtını dayayarak belimizi büktü. Ekonomide-Eğitimde-Sosyal yaşamda gelişmiş ülke olmaya çabalayanlar acımasızca katledildi.

 

Derken bu günlere geldik. Yine tehlikedeyiz, yine aydınlarımız hapislerde çürütülüyor, yine savaş ortamındayız.

 

BİZ DAHA ÇOK DEMOKRASİ VE ÖZGÜRLÜK İSTİYORUZ. Emekçilerin hakkını aldığı adaletli bir dünyada BARIŞ İÇİNDE İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ. Buna ne orantısız güç uygulamaları ne yasaklar ne de cahil cühela zihniyeti engel olamaz. Günün birinde elbette her türlü ayrımcılığın kalktığı, insanlık ve emek değerlerinin baş tacı edildiği bir düzen kurulacaktır.

 

Dünya Barış Gününde BARIŞIN KENTİNDE YAŞAMAK çok güzel bir duygu. Yapılan etkinlikler umut verici; merdivenlerin rengârenk boyanması, Kordon’da insan zincir oluşturulması, Barış paneli ve Barış konseri harikaydı. Çanakkale belediyesinin her zamanki gibi mükemmel desteğine ve Eğitim-Sen Şube Başkanı Telat Koç hocamızın konuşmasına paha biçilemez...

 

SAVAŞA HAYIR, BARIŞ HEMEN ŞİMDİ!

 

Hoşça kalın efendim.Paylaş | | Yorum Yaz
1644 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

MARTIN SONU BAHAR - 02/04/2019
#martınsonubahar… Sosyal medyada etkileyici bir slogan olarak tutup Çağdaş Yaşam isteğimizi pekiştirince umutlarımızın arttığını biliyorsunuz. Şimdi biraz psikolojik değerlendirmeler yapalım
KİŞİLİĞİMİZİN İLİŞKİLERİMİZE ETKİSİ - 02/03/2019
Kendinizi objektif olarak tanıyor musunuz? İnsan ilişkilerinde zorlayıcı taraflarınızı biliyor musunuz? Deneyimlerimi de ekleyerek üç temel gruptan hangisine yakın olduğumuzu ve ne gibi sıkıntılara hazır olmamız gerektiğini sorgulamak istiyorum:
İYİ HİSSETMEMİZİ SAĞLAYAN HORMONLAR - 17/11/2018
Yaşam gittikçe zorlaşıyor, maddi manevi sıkıntılar artıyor. Toplumsal olarak gittikçe geriliyoruz, zihniyet olarak ne yazık ki ortaçağ karanlığındayız.
İNSAN İLİŞKİLERİNDE DOĞRU VE YANLIŞLAR - 22/09/2018
İnsanız, hepimiz bazen özellikle duygusal konularda zorlanırız ve beynimiz kısa devre yapıverir. Ardından, korkular, panik atak, endişeler, kaygı bozuklukları, öfke patlamaları, takıntılar, depresyonlar…
YARGILAMA, ÖNYARGI ve DOĞRU ÜSLUP SORUNU - 03/04/2018
nsanları anlayıp dinlemeden eleştirme, suçlama ve önyargı oluşturarak dışlama beynimizin tuhaf özelliklerindendir. Kusurlu düşünce şemaları yani önceden edindiğimiz deneyimleri hatalı
DOĞRU ZAMAN- DOĞRU YER- DOĞRU KİŞİ MESELESİ - 13/02/2018
Ne zaman ne yapacağımızı, nerede olmamız gerektiğini, kimlere güvenebileceğimizi bilmek iyi ve mutlu hissetmemizi sağlar.
MUTLU OLMAK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ? - 10/01/2018
Danimarka dünyanın en mutlu insanlarının yaşadığı yer, şu basit mutluluk kurallarıyla(hygge-höge felsefesi) biz de mutlu olmayı deneyebiliriz:
ÖNEMLİ ÖNYARGI ÖRNEKLERİ - 25/02/2017
Önyargılar beynimize yerleşmiş kusurlu düşünce şemalarıdır. Çoğunluğu çocukluk ve ergenlik dönemlerinde yerleşir. Saçma olduğunu bilsek bile kendimize engel olamadığımız hatalı duygu,
ŞİDDETİN KAYNAĞI VE MÜCADELE YOLLARI - 26/11/2016
Merhabalar dostum
 Devamı